Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Foto: Wikimedia Commons/Blaues Sofa

Zřejmě nejznámějším případem smrti ruského novináře či novinářky je úmrtí Anny Politkovské. 

Politkovská se proslavila v opozičním listu Novaja Gazeta. Ve svých článcích, za které obdržela četná mezinárodní ocenění, kritizovala především korupci ve vládě a poměry v bezpečnostních silách.

Zveřejňovala reportáže, především o akcích ruských vojsk na Severním Kavkaze nebo napojení ruských tajných služeb na čečenské islamistické skupiny. 

Výhrůžkám smrtí čelila již dříve, o první pokus ji odstranit došlo v roce 2004. Během letu do severoosetského Beslanu, kde tehdy probíhal teroristický útok na místní školku, byla otrávena čajem.

Převezli ji do nemocnice v ruském Rostově na Donu. Veškeré záznamy o její hospitalizaci se ovšem ztratily. 

Politkovská zemřela 7. října 2006; byla zastřelena ve výtahu svého domu v Moskvě. Z vraždy byl po letech obviněn policista Dmitrij Pavljučenkov, kterého prokuratura odsoudila na jedenáct let do vězení.

Spolu s ním stanula před soudem také pětice Čečenců, která se na zabití nepohodlné novinářky měla podílet. Kdo však skutečně nařídil její smrt, svět stále neví.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy