Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Foto: Wikimedia Commons/Blaues Sofa

Zřejmě nejznámějším případem smrti ruského novináře či novinářky je úmrtí Anny Politkovské. 

Politkovská se proslavila v opozičním listu Novaja Gazeta. Ve svých článcích, za které obdržela četná mezinárodní ocenění, kritizovala především korupci ve vládě a poměry v bezpečnostních silách.

Zveřejňovala reportáže, především o akcích ruských vojsk na Severním Kavkaze nebo napojení ruských tajných služeb na čečenské islamistické skupiny. 

Výhrůžkám smrtí čelila již dříve, o první pokus ji odstranit došlo v roce 2004. Během letu do severoosetského Beslanu, kde tehdy probíhal teroristický útok na místní školku, byla otrávena čajem.

Převezli ji do nemocnice v ruském Rostově na Donu. Veškeré záznamy o její hospitalizaci se ovšem ztratily. 

Politkovská zemřela 7. října 2006; byla zastřelena ve výtahu svého domu v Moskvě. Z vraždy byl po letech obviněn policista Dmitrij Pavljučenkov, kterého prokuratura odsoudila na jedenáct let do vězení.

Spolu s ním stanula před soudem také pětice Čečenců, která se na zabití nepohodlné novinářky měla podílet. Kdo však skutečně nařídil její smrt, svět stále neví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy