OSN žádá půl miliardy dolarů pro miliony uprchlíků z Iráku

ČTK ČTK
4. 6. 2015 12:36
Pokud dárcovské země nepřispějí, bude muset OSN uzavřít více než polovinu humanitárních programů v Iráku.
Obyvatelé prchající před IS z iráckého Ramádí, které padlo do rukou islamistů.
Obyvatelé prchající před IS z iráckého Ramádí, které padlo do rukou islamistů. | Foto: Reuters

Damašek/Bagdád - OSN požádala ve čtvrtek dárcovské země o půl miliardy dolarů na humanitární pomoc pro více než pět milionů Iráčanů, kteří museli kvůli bojům opustit své domovy.

Koordinátorka humanitární pomoci v Iráku Lise Grandeová v Bruselu řekla, že bez okamžité finanční pomoci budou Spojené národy nuceny uzavřít více než polovinu svých iráckých programů.

V Iráku se prohlubuje konflikt s radikály z Islámského státu (IS), kteří loni vyhlásili chalífát na části severních oblastí nejen v Iráku, ale také Sýrie.

Ovládli západní provincii Anbár, kterou se nyní armáda snaží vybojovat zpět.

OSN žádá dárce o 497 milionů dolarů (12 miliard korun), aby mohla 5,6 milionu Iráčanům zajistit přístřeší, potraviny a vodu. Suma je potřebná pro příští půlrok.

"Krize v Iráku je nejsložitější a nejrychleji se vyvíjející na světě," sdělila Grandeová.

V rozhovoru, který poskytla v pondělí agentuře Reuters, prohlásila, že situace iráckých uprchlíků se rychle zhoršuje a že největším problémem je nedostatek peněz na zajištění pomoci. Podle ní bude nějakou formu pomoci potřebovat do konce roku možná až deset milionů Iráčanů.

OSN už byla nucena snížit dávky potravin, a pokud peníze nedojdou včas, bude muset do konce června zavřít 77 klinik, jež v Iráku provozuje.

Dosud před boji z domovů odešly tři miliony lidí a do konce roku jich prý bude muset domovy opustit dalších 1,5 milionu. Většina uprchlíků odchází do kurdských provincií na severu země, ale nové boje v Anbáru obývaném sunnity situaci komplikují. Mezi uprchlíky totiž přibývá Iráčanů vyznávajících sunnitský islám.

V Iráku jsou sunnité v menšině a šíité je podezírají ze spolupráce se sunnitským IS. Některé regiony včetně Bagdádu proto lidi z Anbáru odmítají přijímat.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy