Vraťte se domů, vyzývají matky v dopise bojovníky IS

ČTK ČTK
3. 6. 2015 21:00
Skupina matek z Kanady, Francie, Belgie, Německa, Dánska, Švédska a USA v textu naléhají na své blízké, aby je ušetřili zbytečného trápení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Blahoslav Hruška

Berlín - Skupina matek ze sedmi západních zemí, jejichž synové či dcery odešli bojovat po boku radikálů z organizace Islámský stát do Sýrie a Iráku, ve středu v otevřeném dopise zveřejněném na internetu vyzvala své děti, aby se vrátily domů.

Ženy z Kanady, Francie, Belgie, Německa, Dánska, Švédska a USA sdružené v organizaci Mothers for Life (Matky pro život) v textu zveřejněném na sociálních sítích naléhají na své blízké, aby je ušetřili zbytečného trápení.

Jako argumentu pro návrat z bojů na Blízkém východě uvádějí mimo jiné i to, že jim islámská víra ukládá ctít své rodiče.

"Chceme, abyste se vrátili. I když si myslíte, že vám smrt přinese 'lepší' život. Vzpomeňte si jen na Proroka Mohameda, jenž pravil: 'Ráj leží u nohou vaší matky'," stojí v otevřeném dopise, který obsahuje řadu úryvků z posvátné knihy muslimů koránu.

"Vaším rozhodnutím nás opustit, vzdát se svého života a vzít život jiným jste hodili náš boj, bolest a čest pod své nohy a pošlapali jste je," píše se dále ve výzvě matek.

Do Sýrie a Iráku odešly za účelem boje v řadách IS i jiných radikálních islamistických organizací tisíce mladých mužů a žen ze západních zemí. Celkem se do bojů zapojilo podle odhadů amerických tajných služeb asi 20.000 cizinců z 90 zemí světa.

Musíme bojovat ohněm proti ohni

Organizace Mothers for Life, jejímiž členy jsou muslimky i vyznavačky jiných náboženství, uvedla, že zveřejnění výzvy na internetu je součástí vědomé snahy konkurovat těm, kteří na sociálních sítích rekrutují mladé lidi do řad radikálů. "Musíme bojovat ohněm proti ohni," uvedla Kanaďanka Chris Boudreauová, jejíž syn Damian zahynul loni v Sýrii.

Cílem organizace je však prý nejen pomáhat rodinám dostat zpět své děti z bojů na Blízkém východě, ale rovněž vyvíjet tlak na vlády a bezpečnostní složky jednotlivých západních zemí, aby více pomáhaly rodičům dětí, které do Sýrie či Iráku odešly.

Aktivity Mothers for Life zaštiťuje Německý ústav pro studium radikalizace a deradikalizace (GIRDS) se sídlem v Berlíně.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy