reklama
 
 

Zběh natočil, jak Islámský stát při výslechu mučí chlapce

1. 6. 2015 15:51
Ilustrační foto.
Na zneužívání dětí radikály už v minulosti upozornila OSN, zběh nyní přinesl důkaz. Předal britským novinářům snímky, které natočil na mobilní telefon.

Damašek - Radikálové z Islámského státu (IS) mučí děti a nutí bojovat už třináctileté chlapce.

Britská stanice BBC to dokládá videem, které natočil zběh z IS na mobilní telefon. Je na něm vidět, jak muž s kuklou na hlavě bije čtrnáctiletého chlapce pověšeného za zápěstí ke stropu.

Na zneužívání dětí radikály už upozornila v minulosti OSN.

Mučený chlapec z videa je označován jako Ahmad a reportér BBC s ním hovořil v Turecku. IS prý tohoto 14letého chlapce zajal a začal mučit, aby z něj vynutil přiznání o útoku. Před tím se Ahmad živil prodejem chleba na území ovládaném IS v Sýrii. Dva muži, které znal, mu dali pytel a řekli mu, aby jej odnesl k místu, kde se scházeli bojovníci IS. Zneužili ho k přenosu bomby.

Neustálé noční můry

Hned po zatčení ho lidé z IS začali vyslýchat. "Myslel jsem na rodiče, na matku, na sourozence, myslel jsem, že je tady všechny nechám a že zemřu. Začali mne bít, mučit elektrickým proudem a nařídili mi, abych se přiznal. Řekl jsem jim všechno," sdělil Ahmad.

Byl odsouzen k trestu smrti, ale muž, jenž ho měl zabít, se nad ním prý slitoval a nechal ho utéct.

Spím jen zřídka. Když jsem přišel do Turecka, měl jsem pořád noční můry. Mám nějaké léky, ale nemohu spát. Když zavřu oči, stále se mi o tom zdá, tak jsem celou noc vzhůru.

"Spím jen zřídka. Když jsem přišel do Turecka, měl jsem pořád noční můry. Mám nějaké léky, ale nemohu spát. Když zavřu oči, stále se mi o tom zdá, tak jsem celou noc vzhůru," vypověděl Ahmad.

Reportér BBC se sešel také s mužem, který scénu mučení natočil. Lituje prý každé chvíle, kterou strávil u IS.

Islámský stát na území, která ovládl v Sýrii a Iráku, zrušil sekulární školní osnovy a zavedl výuku islámu, ale také výcvik v boji a zacházení se zbraní. Dětem se údajně promítají záběry poprav a mohou se jich také účastnit.

BBC hovořila také se sedmnáctiletým Chálidem, který před dvěma lety nastoupil k frontě An-Nusra a od ní přešel k IS. Stát se bojovníkem prý pro něj bylo uvedením do dospělosti.

Dospělí jsou v menšině

"Dospělí bojovníci jsou v IS v menšině. Když jsem absolvoval výcvik, bylo ostatním v mém ročníku 15 a 16 let, byli tam i třináctiletí, ti jsou k boji nejvíc ochotní," řekl Chálid, který od IS zběhl.

Je rozhodně proti tomu, aby byli tito mladí bojovníci IS označováni jako děti. "Ti, kdo nosí pušku, sedm zásobníků a šest granátů, jsou muži. Jsou to muslimští muži. Být mužského pohlaví a být muž je rozdíl. Mnoho lidí je jen mužského pohlaví, ale nejsou muži. Ti, kdo nosí zbraň a bojují ve jménu boha a na obranu cti muslimských žen, jsou muži," tvrdí Chálid.

autoři: ČTK, Zahraničí | 1. 6. 2015 15:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama