Zběh natočil, jak Islámský stát při výslechu mučí chlapce

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 6. 2015 15:51
Na zneužívání dětí radikály už v minulosti upozornila OSN, zběh nyní přinesl důkaz. Předal britským novinářům snímky, které natočil na mobilní telefon.
Ilustrační foto. | Video:

Damašek - Radikálové z Islámského státu (IS) mučí děti a nutí bojovat už třináctileté chlapce.

Britská stanice BBC to dokládá videem, které natočil zběh z IS na mobilní telefon. Je na něm vidět, jak muž s kuklou na hlavě bije čtrnáctiletého chlapce pověšeného za zápěstí ke stropu.

Na zneužívání dětí radikály už upozornila v minulosti OSN.

Mučený chlapec z videa je označován jako Ahmad a reportér BBC s ním hovořil v Turecku. IS prý tohoto 14letého chlapce zajal a začal mučit, aby z něj vynutil přiznání o útoku. Před tím se Ahmad živil prodejem chleba na území ovládaném IS v Sýrii. Dva muži, které znal, mu dali pytel a řekli mu, aby jej odnesl k místu, kde se scházeli bojovníci IS. Zneužili ho k přenosu bomby.

Neustálé noční můry

Hned po zatčení ho lidé z IS začali vyslýchat. "Myslel jsem na rodiče, na matku, na sourozence, myslel jsem, že je tady všechny nechám a že zemřu. Začali mne bít, mučit elektrickým proudem a nařídili mi, abych se přiznal. Řekl jsem jim všechno," sdělil Ahmad.

Byl odsouzen k trestu smrti, ale muž, jenž ho měl zabít, se nad ním prý slitoval a nechal ho utéct.

Spím jen zřídka. Když jsem přišel do Turecka, měl jsem pořád noční můry. Mám nějaké léky, ale nemohu spát. Když zavřu oči, stále se mi o tom zdá, tak jsem celou noc vzhůru.

"Spím jen zřídka. Když jsem přišel do Turecka, měl jsem pořád noční můry. Mám nějaké léky, ale nemohu spát. Když zavřu oči, stále se mi o tom zdá, tak jsem celou noc vzhůru," vypověděl Ahmad.

Reportér BBC se sešel také s mužem, který scénu mučení natočil. Lituje prý každé chvíle, kterou strávil u IS.

Islámský stát na území, která ovládl v Sýrii a Iráku, zrušil sekulární školní osnovy a zavedl výuku islámu, ale také výcvik v boji a zacházení se zbraní. Dětem se údajně promítají záběry poprav a mohou se jich také účastnit.

BBC hovořila také se sedmnáctiletým Chálidem, který před dvěma lety nastoupil k frontě An-Nusra a od ní přešel k IS. Stát se bojovníkem prý pro něj bylo uvedením do dospělosti.

Dospělí jsou v menšině

"Dospělí bojovníci jsou v IS v menšině. Když jsem absolvoval výcvik, bylo ostatním v mém ročníku 15 a 16 let, byli tam i třináctiletí, ti jsou k boji nejvíc ochotní," řekl Chálid, který od IS zběhl.

Je rozhodně proti tomu, aby byli tito mladí bojovníci IS označováni jako děti. "Ti, kdo nosí pušku, sedm zásobníků a šest granátů, jsou muži. Jsou to muslimští muži. Být mužského pohlaví a být muž je rozdíl. Mnoho lidí je jen mužského pohlaví, ale nejsou muži. Ti, kdo nosí zbraň a bojují ve jménu boha a na obranu cti muslimských žen, jsou muži," tvrdí Chálid.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy