Islámský stát vítězí. Má obrněné buldozery a "malé atomovky"

Martin Novák Martin Novák
28. 5. 2015 6:07
Bojovníci IS jsou disciplinovaní, mají silnou motivaci a používají zbraň, která devastuje pozice protivníka.
Islámský stát používá automobily jako bomby.
Islámský stát používá automobily jako bomby. | Foto: Reuters

Bagdád – Silná motivace, pevná disciplína, ochota zemřít a velká nákladní auta napěchovaná výbušninami jsou základem úspěšné taktiky Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Několikrát bojovníci fanatické organizace obsadili města, ve kterých měl jejich nepřítel početní převahu jak v mužích, tak v kusech techniky. Přesto uspěli.

Vojáci irácké armády hovoří po zkušenostech z Ramádí o tom, že džihádisté útočí na jejich pozice nákladními automobily, řízenými sebevrahy. Vozy jsou naloženy municí, schopnou totálně zničit mnohaposchoďové  budovy.

"Má to účinek, jako když vedle vás vybuchne malá atomová bomba," řekl v rozhovoru pro televizi BBC irácký premiér Hajdár Abádí.

V bojích o Ramádí nasadil Islámský stát údajně sedmadvacet velkých vozů a sklápěčů, které části města totálně zdevastovaly.

"Byly to naprosto příšerné exploze, po kterých přestaly existovat bloky domů," popsal pro Wall Street Journal situaci americký expert, který v minulosti dělal vojenského poradce iráckým Kurdům.

Další inovací Islámského státu jsou obrněné buldozery.

Metodu náhlého útoku ve vlnách praktikoval v devadesátých let Tálibán v Afghánistánu. Postupně tak ovládl devadesát procent země, ačkoliv při ofenzivách měl velký počet padlých a zraněných.

Vedení Islámského státu na konci dubna vydalo prohlášení, aby se z různých míst Iráku a Sýrie přihlásili dobrovolníci, kteří vykonají v Ramádí "jednorázovou akci". Tedy že se nevrátí, protože zaútočí jako sebevražední útočníci.

V Ramádí IS vyvěsila fotografie několika mučedníků, kteří seděli v nákladních vozech. Jeden z nich je údajně Brit.

Z dalších informací vyplývá, že Islámský stát se i přes nálety spojenců a některé neúspěchy stává stále profesionálnější a efektivnější armádou. Techniku se snaží převážet tak, aby se vyhnula náletům.

Příkladem jsou raketomety, umístěné na korbách nákladních vozů. Když je třeba, zakryjí se plachtou a vozidlo splyne s normálním provozem.

Bojovníci IS také údajně omezili cestování ve větších skupinách, syrsko-iráckou hranici překračují dokonce po dvou či třech v osobních automobilech.

Zpravodajské služby přitom tápou, jak jsou vůbec síly Islámského státu organizovány. IS nezveřejňuje žádná jména důstojníků ani velikost jednotek. Omezila také fotografie a videa na sociálních sítích, ze kterých se nějaké informace daly vyhodnotit.

Není ani přesně známo, kolik ozbrojenců Islámského státu už v Iráku a Sýrii padlo. Odhady se pohybují od šesti do osmi tisíc lidí.

V irácké i syrské armádě se zároveň množí stížnosti na podmínky, za jakých se bojuje. Iráckým vojákům došla v Ramádí munice, což se podle nich opakovalo už poněkolikáté.

Jeden ze syrských vojáků zase nedávno umístil na Twitter fotografii denního přídělu potravin, které dostává. Tři kusy tenkého arabského chleba, jednu bramboru a jedno vejce.

 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy