kurdové

Erdogan oznámil že Turecko zabilo jednoho z kurdských vůdců

Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů separatistické organizace Strana kurdských pracujících (PKK). O smrti Selmana Bozkira, přezdívaného doktor Hüseyin, v neděli informoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle Erdogana byl zabitý muž vůdcem PKK v táboře Machmúr na severu Iráku, na který Turecko v sobotu zaútočilo bezpilotními letouny a zabilo tři civilisty. O prohlášení informovala agentura AFP.

"Nedovolíme zhoubné separatistické organizaci používat tábor Machmúr jako inkubátor terorismu. Nadále budeme potírat terorismus přímo u zdroje," napsal prezident Erdogan na twitteru.

Organizace Strana kurdských pracujících (PKK) vede od 80. let ozbrojený boj za samostatný Kurdistán a práva Kurdů v Turecku a dalších oblastech obývaných tímto etnikem. Vláda v Ankaře, Evropská unie i Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci.

Tábor Machmúr vznikl v roce 1998 pro uprchlé Kurdy z jihovýchodu Turecka a severu Iráku, kteří utíkali a stále utíkají před boji turecké armády s kurdskými radikály. Dnes v táboře na území iráckého autonomního Kurdistánu žije asi 13 000 lidí. Ankara pravidelně obviňuje PKK, že používá tábor Machmúr k verbování radikálů. Irácké vládě Turecko vyčítá, že proti PKK nezasahuje a ospravedlňuje tím vlastní vojenské operace na území Iráku.

Zdroj: ČTK

Třebíčská radnice odsoudila tureckou agresi, na znamení solidarity vyvěsila kurdskou vlajku

Na budově třebíčské radnice na Karlově náměstí visí kurdská vlajka. Vedení města se tak rozhodlo vyjádřit solidaritu s Kurdy. Zároveň se město připojilo k výzvě politickým představitelům České republiky, aby prosazovali účinná opatření vůči Turecku, zastavení bojů a stažení tureckých vojsk ze Sýrie. 

"Turecká armáda má na severu Sýrie na svědomí stovky obětí. Vedení města Třebíče odsuzuje tureckou agresi, kdy vojáci v obrovské přesile útočí na kurdské obyvatelstvo, jejich města i vesnice," uvedla mluvčí radnice Irini Martakidisová. Vlajka bude na úřadu viset do 15. listopadu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat