Počet potvrzených případů nového koronaviru v České republice překročil hranici 13 000. Dnes zatím přibylo 82 nakažených na 13 001. Vyléčilo se dosud 8208 z nich, 352 lidí s covidem-19 zemřelo. Aktuálně je tak v zemi 4441 nakažených. Ve většině okresů se nové případy neobjevují, ohniska nemoci zůstávají v Moravskoslezském kraji a na Kutnohorsku. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
U většiny lidí je průběh nemoci mírný. V nemocnici je s koronavirem 148 pacientů, v těžkém stavu je 17 z nich.
Lidem na konci nařízené karantény a pacientům bez příznaků po dvoutýdenní izolaci se už nebudou dělat testy PCR. Budou považováni za neinfekční. Podle zjištění totiž vir u většiny lidí přežívá osm až deset dnů. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Upravilo tak pravidla testování. Změněný postup i úhrady platí podle resortu od 8. července.
S cestami z České republiky do Británie už není spojena povinnost absolvovat po vstupu na britské území 14denní izolaci. Anglie, Wales, Skotsko i Severní Irsko dnes uvolnily cestovní omezení přijatá v boji proti koronaviru pro cestující z Česka a desítek dalších zemí. Opatření platilo plošně od 8. června, seznam zemí s výjimkou bude britské ministerstvo zahraničí průběžně přehodnocovat.
Vážení čtenáři, tento on-line přenos končí, děkujeme za pozornost. Aktuální situaci kolem koronaviru pro vás sledujeme v nové on-line reportáži.
Počet zemřelých s infekčním respiračním onemocněním covid-19 ve Francii překonal hranici 30 000. Informovalo o tom dnes francouzské ministerstvo zdravotnictví poté, co za posledních 24 hodin zemřelo dalších 25 lidí. Od začátku epidemie francouzské úřady evidují dohromady 30.004 mrtvých.
Počet zemřelých s infekčním respiračním onemocněním covid-19 ve Francii překonal hranici 30 000. Informovalo o tom dnes francouzské ministerstvo zdravotnictví.
Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech.
Ministerstvo zdravotnictví přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK poskytla ministerstva zdravotnictví a zahraničí. V takzvané červené kategorii v rámci Evropské unie zůstává nadále jen Švédsko.
Dosud byly obě balkánské země v takzvané zelené kategorii s nízkým rizikem nákazy, za poslední týden tam ale výrazně přibylo lidí nakažených koronavirem.
WHO dnes také potvrdila, že komplikacím spojeným s infekcí podlehlo více než 550 000 lidí. Do dnešního odpoledne jich podle statistiky WHO bylo 551 046.
Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí rekordní denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy. Na celém světě jich za posledních 24 hodin přibylo 228 102, oznámila v pátek večer organizace. Podle jejího krizového experta Mikea Ryana je vymýcení koronaviru nepravděpodobné, je ale možné zabránit druhým vlnám pandemie.
Pro Srbsko bylo uplynulých 24 hodin nejhorším dnem od vypuknutí epidemie nemoci covid-19, pokud jde o počty úmrtí související s nákazou koronavirem. Zemřelo dalších 18 pacientů, informovala média s odvoláním na údaje zveřejněné dnes odpoledne. Jeden z nejhorších dnů ohledně přírůstku infikovaných osob zaznamenalo Chorvatsko, kde přibylo 116 potvrzených případů nákazy. Úřady proto zpřísnily některá preventivní opatření.
V Anglii by měla platit přísnější pravidla ohledně nošení roušek ve vnitřních prostorách, kde hrozí riziko nákazy, například v obchodech. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský premiér Boris Johnson. Roušky v obchodech nejsou v Anglii - na rozdíl od Skotska - povinné, ale pouze doporučené.
"Myslím, že bychom měli být přísnější a trvat na tom, aby lidé nosili roušky ve vnitřních prostorách, kde se setkávají s lidmi, které běžně nepotkávají," řekl Johnson. "Proto jsou roušky povinné ve veřejné dopravě a my nyní hledáme způsob, jak se zajistit, aby lidé dodržovali pravidla v obchodech…, kde existuje riziko nákazy," dodal.
Rusko dnes oznámilo 6635 nových případů nákazy koronavirem a 174 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 6509 nových případů a 176 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo od začátku pandemie 713 936 lidí a s infekcí zemřelo 11 017 lidí, uvedla agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Celkový počet úmrtí představuje 1,54 procenta ze všech nakažených. Z nemoci covid-19 se mezitím uzdravilo 489.068 pacientů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zadalo první příkazy k platbě podpory z programu COVID nájemné. Odesílá zhruba 568 000 korun se splatností v pondělí. U programu k dnešním 17:00 eviduje 1305 podaných žádostí za asi 204 milionů korun. Dalších zhruba 2800 žádostí mají podnikatelé v systému rozpracovaných.
Zahraniční turisté přijíždějící do Řecka pozemní cestou přes Bulharsko se budou muset od úterního rána prokázat negativním testem na nemoc covid-19, způsobovanou koronavirem. Podle agentury Reuters to dnes oznámila řecká vláda ve snaze zamezit šíření koronavirové infekce v době vrcholící turistické sezony.
V Izraeli jsou kvůli dalším případům nákazy koronavirem ode dneška uzavřeny části pěti měst, mezi nimiž je i Jeruzalém. Rozhodla o tom vláda. Jeruzalémský starosta Moše Lion vládní rozhodnutí podle médií kritizoval, protože podle něj povede k masové nákaze. Sedmidenní uzávěra má skončit příští pátek ráno.
V Moravskoslezském kraji za poslední týden přibylo 19 hospitalizovaných s covidem-19. Počet pozitivně testovaných od počátku pandemie se zvýšil od minulého pátku o 459 lidí, největší přírůstky hlásí Karvinsko. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19, které na svém facebooku pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) má i druhý test na covid-19 negativní. Sdělila to mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Končí tím jeho karanténa, v pondělí se už Zaorálek v Praze zúčastní jednání vlády. První test s negativním výsledkem ministr absolvoval v pondělí 6. července kvůli kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem ve Větrném Jeníkově na Vysočině koncem června.
Šel jsem na druhý test na COVID-19 v Ostravě, kde jsem byl dosud v karanténě a před chvilkou jsem dostal z krajské hygieny zprávu, že i tento druhý test je negativní. Sláva! Mohu konečně ven. 😉
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) July 10, 2020
Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po dnešním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.
Tři zdravotní sestry jihlavských sociálních služeb mají potvrzený covid-19. Testovat se budou desítky jejich klientů. Nákazu u první sestry potvrdily testy ve čtvrtek, dnes přibyly další dvě. Současně dnes byla nemoc potvrzená u sedmi dalších lidí, řekl Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice. Nové případy podle něho souvisejí s rozšířením nákazy ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. "Souvisí to s tím, ale nejsou to jen lidé z Jeníkova. Odkud jsou, uvádět nelze," řekl Kos.
Dvoučlenný tým Světové zdravotnické organizace (WHO) v Pekingu zahajuje první fázi mezinárodního šetření příčin koronavirové pandemie. Pro nezávislé vyšetření původu viru SARS-CoV-2 se vyslovily všechny zúčastněné země na květnové konferenci Světového zdravotnického shromáždění.
Mise se bude zabývat především otázkou, zda se virus přenesl na člověka ze zvířat a pokud ano, tak z jakých, uvedla podle agentury AP mluvčí WHO Margaret Harrisová. Naposledy vyslala WHO do Číny kvůli koronaviru své představitele v únoru. Vedoucí týmu, Kanaďan Bruce Aylward, tehdy Peking chválil za to, že se mu podařilo získat nad šířením viru kontrolu i jakým způsobem o viru informoval. Na Aylwarda se ale od té doby snesla kritika amerických i kanadských představitelů, kteří se domnívají, že byl k Číně příliš shovívavý.
Lidé na Kutnohorsku musí ve veřejných vnitřních prostorech opět nosit roušky, omezeny jsou hromadné akce a zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Počet účastníků venkovních akcí nesmí přesáhnout 300 a ve vnitřních prostorech 200, lidé musí dodržovat rozestupy. Mimořádné opatření vydali hygienici kvůli ohnisku koronaviru v Církvici, platí od půlnoci na sobotu.
Odběrová místa v nemocnicích v Kolíně a Kutné Hoře budou v reakci na rostoucí počet případů koronaviru na Kutnohorsku nově fungovat také o víkendu. V Kolíně bude odběrové místo otevřeno v sobotu od 7:00 do 12:00, v Kutné Hoře v neděli od 7:00 do 12:00. Fungovat tak budou každý víkend až do odvolání, informovala dnes ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.
V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 25 potvrzených případů nemoci covid-19. Od začátku pandemie k dnešnímu dni jich tak je 696. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Podle jihomoravských hygieniků v kraji s nemocí zemřelo 20 lidí, kterým bylo v průměru 76 let. Vyléčilo se 605 nakažených.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ráno krátce hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o vývoji epidemie koronaviru, víceletém evropském rozpočtu a fondu obnovy. Zopakoval, že kritérium nezaměstnanosti z let 2015 až 2019 pro rozdělení peněz z fondu na pomoc evropským ekonomikám není spravedlivé. Nechce ale bránit dohodě, uvedl na Twitteru.
Několikrát jsem proto zmínil, že kritérium nezaměstnanosti za posledních 5 let pro dělbu prostředků k nám spravedlivé není, což Kancléřka vnímá. Předseda Evropské rady dnes vydal revidovaný návrh pro jednání Evropské rady příští týden, který nyní posuzujeme a propočítáváme.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) July 10, 2020
Jihoafrická republika v uplynulých 24 hodinách zaznamenala rekordních 13 674 nových případů. Ve stejný den provedla i nejvíce testů, oznámilo dnes tamní ministerstvo zdravotnictví. Téměř polovina nově nakažených je v provincii Gauteng, která je ekonomickým centrem země.
S koronavirem v Jihoafrické republice dosud zemřelo 3720 lidí. Podle BBC se očekává, že počty zemřelých budou v nadcházejících měsících narůstat, jelikož epidemie patrně stále nedosáhla vrcholu.
Sněmovna dnes podpořila postoj české vlády k plánu Evropské komise na podporu oživení evropských ekonomik po koronavirové krizi. Vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby plán i jeho financování v závěrečném hlasování na Evropské radě podpořil. Sněmovna ho ale žádá o to, aby usiloval například o změnu v rozdělování peněz. Plán počítá s celkovou částkou 750 miliard eur, tedy přes 20 bilionů korun. Vláda k němu má výhrady, Babišovi se například nelíbí to, že jedním z kritérií pro přidělování peněz členským státům má být míra nezaměstnanosti v letech 2015 až 2019. Plán má příští týden projednávat Evropská rada.
Jednáme o pozici vlády k Plánu na podporu oživení Evropy.
— Helena Langšádlová (@H_Langsadlova) July 9, 2020
Zásadní není jen objem prostředků, který bude na oživení využit, ale i to, aby byly prostředky vynaloženy do oblastí, které povedou ke zvýšení hospodářského růstu a konkurenceschopnosti celé EU.https://t.co/U6AgODF5JY
V Královéhradeckém kraji za poslední týden vzrostl počet potvrzených případů nákazy covid-19 o 16 na 238. V předchozím týdnu nárůst činil šest nových případů. Z nákazy se od počátku epidemie v kraji dosud vyléčilo 203 lidí, jejich počet za poslední týden vzrostl o 12. Čtyři lidé s covidem-19 v kraji zemřeli. Aktivních případů nákazy v kraji je 31. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.
Po prodělání nemoci covid-19 by se měli sportovci k plné zátěži vrátit až po 14 dnech. Na páteční tiskové konferenci ke vzniku center sportovní kardiologie v Praze, Olomouci a Třinci to novinářům řekla vedoucí centra Nemocnice Podlesí v Třinci Bogna Jiravská Godula. Varovala před sportováním s virózami, sport s covidem-19 podle ní zvyšuje množení viru a zvyšuje pravděpodobnost zánětlivého postižení srdce a smrti.
Jedna ze zdravotních sester z jihlavského Integrovaného centra sociálních služeb má covid-19. Město zakázalo návštěvy v zařízeních sociálních služeb. Zákaz návštěv platí i v Nemocnici Jihlava. Kvůli hospitalizovanému pacientovi s koronavirovou nákazou testy podstoupí i personál nemocnice. Zvažuje se znovuzavedení triážních stanů u vstupu do nemocnice. Řekla to mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.
Indie hlásí rekordních 26 506 nových případů koronavirové infekce za jediný den, čímž se přibližuje k celkovému počtu 800 tisíc případů od začátku epidemie. Přes 21 tisíc lidí infikovaných koronavirem v zemi podle vládních údajů zemřelo.
Zájem o peníze z programu Nová zelená úsporám je v posledních měsících navzdory opatřením proti šíření koronaviru vyšší než v loňském roce. Na páteční on-line konferenci to uvedl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Konkrétní čísla však neuvedl. Ministerstvo je podle něj připraveno na to, že od příštího programového období pro čerpání evropských dotací převezme agendu od ministerstva pro místní rozvoj.
V Německu ve čtvrtek přibylo 395 nových případů nákazy koronavirem, což je o 47 méně než o den dříve. Vyplývá to z dnes zveřejněné bilance Institutu Roberta Kocha, podle kterého se nemoc covid-19 dosud potvrdila u 198 178 lidí. Ve čtvrtek komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo šest lidí, ve středu jich bylo 12. Nákaza si zatím v Německu vyžádala 9054 obětí.
Rusko dnes oznámilo 6635 nových případů nákazy koronavirem a 174 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 6509 nových případů a 176 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa nakazilo od začátku pandemie 713 936 lidí, s infekcí zemřelo 11 017 lidí.
Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než dvouměsíční maximum klesl, zůstal ale dvouciferný. Kvůli dřívějším vyšším přírůstkům nákazy budou v pondělí epidemiologové jednat o případném obnovení omezení, z nichž výraznou většinu Bratislava již zrušila.
Ve Spojených státech při sílící epidemii covidu-19 absolvují testy na koronavirus statisíce lidí denně, někteří z nich ale na výsledky čekají týden nebo ještě déle. Lhůty se prodlužují kvůli zvýšené poptávce a podle expertů na infekční onemocnění to podkopává snahy zabrzdit šíření viru. Televize NBC News ve čtvrtek popsala i případ studenta z Arizony, který na verdikt čekal déle než tři týdny.
Pracovníci na dohody zřejmě dostanou v případě výpadku příjmů kvůli epidemii koronaviru náhrady 350 korun za den. Sněmovna návrh zrychleně schválila.
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 24 potvrzených případů nemoci covid-19, vyléčilo se pět lidí a nikdo nezemřel. Vyplývá to z pátečních údajů ministerstva zdravotnictví, které registruje všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji. Od začátku epidemie v Libereckém kraji onemocnělo 309 lidí, počet vyléčených stoupl na 201 a úmrtí zůstává pět.
V Ústeckém kraji je nadále epidemiologická situace klidná. Za týden se zvýšil počet lidí s pozitivní nákazou covid-19 o tři na 589.
V Olomouckém kraji za poslední týden přibylo 18 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, od začátku epidemie jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 935. Počet vyléčených vzrostl o 24 na celkových 739. V souvislosti s nemocí covid-19 dosud zemřelo 21 lidí, za poslední týden nepřibylo žádné úmrtí. Aktuálně je v kraji 175 nemocných, o šest méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které registruje všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji.
V Jihočeském kraji v posledním týdnu přibylo šest pacientů s koronavirem. Celkem tak covidem-19 v regionu onemocnělo 208 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V Jihočeském kraji je nejméně pacientů s koronavirem ze všech regionů v ČR.
Správce hřbitova v jemenském Táizu musel najmout bagristy, aby mohl naplnit vysokou poptávku po nových hrobech. To jen dokresluje tragický dopad, jaký má na tuto válkou zmítanou zemi pandemie nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Uvedla to agentura Reuters.
Tokijský dopravní podnik chce snížit možnost přenosu koronaviru v metru pomocí nanočástic stříbra. Roztok s antibakteriálním stříbrem se bude kromě klasické dezinfekce aplikovat ve vozech metra zejména na těch nejvíce namáhaných místech, jako jsou sedadla, madla či dveře.
"Pouhá dezinfekce vozů má jen krátkodobý efekt, proto jsme hledali další antibakteriální prostředek, abychom ujistili naše cestující, že soupravy jsou bezpečné," uvedl zástupce dopravního podniku Masaru Sugijama. Firma Tokyo Metro připustila, že působení stříbra proti koronaviru zatím nebylo prokázáno. Vychází ale z toho, že se osvědčilo proti jiným virům - kupříkladu chřipkovým - či proti bakterii Escherichia coli.
Počet nových případů nemoci covid-19 v České republice se třetí den po sobě drží nad stovkou. Za čtvrtek jich přibylo 105, dosud hygienici potvrdili 12 919 nakažených. Vyléčilo se 8128 z nich, 352 lidí zemřelo. Proti středě mírně klesl počet aktuálně nemocných na 4439. Většina z nich má mírný průběh onemocnění. V nemocnici je s koronavirem 141 pacientů, ve vážném stavu je 12 z nich.
Ve většině okresů v Česku se nově nakažení neobjevují, ohniska nemoci zůstávají v Moravskoslezském kraji a na Kutnohorsku.
Bolivijské prezidentce Jeanine Áňezové vyšel pozitivní test na koronavirus. Hlava státu upřesnila, že se jí daří dobře a bude nadále pracovat z izolace. "Společně se z toho dostaneme," řekla v krátkém videu s odkazem na pandemii covidu-19 Áňezová. Její pozitivní test přišel jen týden poté, co se infekce potvrdila u bolivijské ministryně zdravotnictví Eidy Rocaové.
Experti se nyní obávají toho, aby se trend nově infikovaných brzy nepřeklopil i do počtů denních zemřelých s covidem-19. Za posledních 24 hodin v USA zemřelo 1000 lidí nakažených koronavirem, čímž jejich celkový počet vystoupal na 133 195 z celkových 3,1 milionu osob, u nichž se v zemi koronavirus prokázal od začátku pandemie.
"Nacházíme se ve velice těžké situaci," řekl uznávaný epidemiolog Anthony Fauci, který je rovněž poradcem Bílého domu. Znovuotevírání ekonomiky v USA "přeskočilo veškeré doporučené etapy", řekl Fauci v rozhovoru se serverem The Hill. "To není dobrý způsob, jakým postupovat. Musíme to znovu promyslet a udělat to jinak," dodal. USA by podle něj měly pozastavit rušení ochranných opatření, zároveň by se však neměly znovu zcela uzavírat.
Spojené státy znovu překonaly dosavadní rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem za 24 hodin, když za čtvrtek zaznamenaly přes 65 500 nových případů nákazy.
Největší přírůstky v posledních dnech hlásí nejlidnatější americké státy, tedy Kalifornie, Texas a Florida. Na řadě míst přitom místní úřady zastavují uvolňování restrikcí, nebo společenská omezení dokonce zpřísňují ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy. Vzhledem k rozmachu nemoci klesají naděje, že se v blízké době podaří znovu nastartovat americkou ekonomiku, která v posledních měsících silně utrpěla, domnívá se agentura Reuters.
Rekordní čísla však hlásí také další státy. Alabama, Montana a Wisconsin za čtvrtek oznámily dosud největší počty pozitivních nálezů na SARS-CoV-2. Denní přírůstky infikovaných se přitom zvyšují v posledních dvou týdnech oproti předchozím 14 dnům ve 41 z celkem 50 amerických států. Současný rozmach nákazy se nejvíce dotýká jihu a západu země.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že vláda otevřela ekonomiku v době epidemie nemoci covid-19 příliš rychle a předčasně, což vedlo ke zrychlení šíření koronaviru. Izrael má 34 825 potvrzených případů nákazy a 348 mrtvých. Opozice dnes varovala, že ekonomický dopad epidemie vyvolá bouřlivé protesty.
Turisty oblíbené Baleárské ostrovy, kam patří i Mallorca a Ibiza, chtějí po víkendu zavést povinné nošení roušek. Opatření proti šíření koronaviru bude platit i v případech, kdy bude možné dodržet dostatečné rozestupy mezi lidmi. Zakrývat si nos a ústa však nebude nutné na pláži, píše agentura DPA.
Roušky obyvatelé ostrovů ve Středozemním moři i návštěvníci nebudou muset nosit také v bazénech a při jídle a pití v restauracích, kavárnách a barech.
Rakousko zavede semaforový systém pro mapování koronavirové epidemie na svém území. Každý okres bude označen jednou ze čtyř barev - od zelené po červenou - podle místní epidemické situace. Kromě počtu nakažených bude systém zohledňovat také trasovatelnost případů, počty testů a místní kapacity nemocnic, vysvětlil dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Kutnohorská radnice uvedla, že epidemiologové evidují na celém Kutnohorsku 34 potvrzených případů koronaviru, z toho 33 má souvislost s ohniskem v Církvici. Z celkového počtu je 15 z Kutné Hory. U všech lidí má onemocnění lehký průběh.
Starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO) svolal na pátek zasedání krizového štábu, který by mohl rozhodnout o případných dalších preventivních opatřeních.
Britské maloobchodní společnosti Boots a John Lewis by v důsledku koronavirové krize mohly zrušit více než 5000 pracovních míst. Firmy podle agentury Reuters považují za nepravděpodobné, že se zákazníci vrátí ke svým nákupním zvyklostem z období před příchodem pandemie nemoci covid-19.
Ve středu bylo v Česku potvrzeno 129 nových případů nemoci covid-19, podobné množství jako v úterý, kdy byl denní přírůstek 119. Dnes zatím laboratoře odhalily 45 případů. Nákaza se tak od začátku března prokázala u 12 859 lidí, 8123 z nich se vyléčilo a 352 zemřelo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví ke dnešním 17:30. V Česku jsou nyní tři ohniska nákazy. Největší z nich je na Karvinsku, další v Církvici na Kutnohorsku a ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.
Současná situace přiměla mnoho Čechů naplánovat si dovolenou v tuzemsku. V hlavním městě domácí cestovatelé využívají zvýhodněnou nabídku luxusních hotelů, kupují poukazy na drahé večeře nebo pobyty ve wellness. V regionech preferují menší hotely a penziony blízko přírody. Délka pobytu se letos zvýšila v průměru o dvě noci. Navíc státem dotované poukazy nalákaly Čechy do lázní.
Poskytovatelé sociálních služeb, kteří nestihli požádat o peníze na odměny pro své pracovníky za dobu koronavirové epidemie, se mohou o dotace znovu ucházet. Žádosti mohou posílat ministerstvu práce do 27. července. Týká se to asi čtvrtiny poskytovatelů péče, tedy zhruba pěti stovek. Resort o tom informoval dnes na svém webu v tiskové zprávě a v pokynech k dotacím. Podle dalších instrukcí budou moci zařízení v srpnu začít žádat i o částku na pokrytí zvýšených výdajů, které měla kvůli koronavirové nákaze.
Opozice ve Sněmovně neprosadila výzvu vládě, aby zajistila podmínky pro možné provádění až 30 000 testů denně na nový typ koronaviru. Dolní komora nepřijala po dnešní více než šestihodinové debatě zejména o situaci ohledně nákazy na Karvinsku ani žádný z dalších opozičních návrhů. Nepodpořili je zejména poslanci koaličních ANO a ČSSD a komunisté, kteří vládu ve Sněmovně tolerují.
Slovensko ve středu zaznamenalo 53 nových případů nákazy koronavirem, jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna. Premiér Igor Matovič v reakci dopoledne naznačil možnost zpřísnění restrikcí, z nichž výraznou většinu Bratislava dříve odvolala. Později po setkání s odborníky předseda slovenské vlády uvedl, že o případném obnovení některých omezení budou epidemiologové jednat v pondělí.
"Příliš mnoho na to, abychom se nadále mohli spoléhat jen na zodpovědnost lidí. Bohužel," napsal Matovič na sociální síti k nejnovějším údajům o nákaze.
Pomalé a nedostatečné testování i nefunkční chytrou karanténu kritizovali poslanci na mimořádné schůzi sněmovny o šíření koronaviru na Karvinsku. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se však tamější situace uklidňuje, zdravotní systém není ochromený a opatření na ochranu více ohrožených skupin jsou dostatečná. Úplné uzavření regionu označil až za poslední možnost, kdyby ostatní selhaly.
Policejní sklad v Opočínku u Pardubic dnes přijal poslední dodávku ochranných prostředků proti koronaviru z Číny. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) má republika dostatečné zásoby, kdyby přišla druhá vlna pandemie. Česko bude mít zásoby na šest týdnů, tedy na stejnou dobu, jako trval nouzový stav, řekl dnes novinářům Hamáček. Dodal, že část zásob dostane město Karviná. Na Karvinsku je v současnosti největší ohnisko koronaviru v republice.
"My si samozřejmě nepřejeme druhou vlnu koronaviru, ale kdyby náhodou, jsme připraveni. Bez problému zvládneme dalších šest týdnů," řekl Hamáček.
Do skladu v Opočínku dnes @PolicieCZ a @hasici_cr dovezli posledních 18 kontejnerů ochranných pomůcek, které zajistilo @vnitro. Celkem máme v našich skladech zásobu 65 mil. roušek nebo 10 mil. respirátorů. Část dnes posíláme do Karviné. Více zde: https://t.co/jfeT1BTI6B pic.twitter.com/SkzLUFUktg
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) July 9, 2020
V Moravskoslezském kraji přibylo 70 lidí s koronavirem. Od počátku pandemie se nakazilo 3522 lidí. Nejvyšší přírůstek znovu připadá na Karvinsko. Vyplývá to z grafů z údajů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Vědci v Izraeli vyvinuli zjednodušenou metodu výroby etanolu, po němž v době pandemie stoupá poptávka jako po desinfekčním prostředku. Jak dnes napsala agentura AFP, výchozí surovinou je rostlinný odpad ošetřený ozonem. Získaná desinfekce je levnější než ta vyráběná dosud.
Technologii vyvinula skupina Hadas Mamaneové z univerzity v Tel Avivu. Téměř pět let se zabývá možnostmi využití odpadu při výrobě například náhradního paliva. "Tady jsou zbytky papíru z jedné továrny, tady sláma ze zoologické zahrady a tráva posekaná poblíž Tel Avivu," předvedla Mamaneová výchozí surovinu ve své laboratoři. To vše se vloží do reaktoru, do nějž se vpustí ozon. Etanol z hmoty vznikne po přidání enzymů a konzervačních látek za čtyři až pět dní.
Během pandemie koronaviru stouplo opět v České republice nelegální stahování filmů. Na panelové diskusi, kterou dnes v Praze pořádal karlovarský filmový festival, to řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Situace, kterou zapříčinila koronavirová krize a zavřená kina, by se podle ní měla vzít jako výzva k osvětě, protože mnoho lidí podle ní stále neví, zda si stahuje audiovizuální obsah legálně nebo nelegálně.
Evropské země by měly více koordinovat opatření, která omezují cestování kvůli koronaviru. Dnes se na tom v Praze shodli ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se svou bulharskou kolegyní Ekaterinou Zacharievovou. Podle nich je důležité zajistit, aby se znovu zcela neuzavřely hranice, což narušilo i evropský vnitřní trh.
"Potřebujeme dále posilovat evropskou koordinaci s ohledem na cestování. Nechceme se v Evropě překvapovat, proto bychom potřebovali společný přístup všech členských zemí," řekl Petříček.
Opatření, která stát zavedl proti šíření nákazy koronavirem, považuje 71 procent občanů za přiměřená. Ještě více lidí, konkrétně 86 procent, si myslí, že tato protiepidemická opatření jsou účinná. V hodnocení opatření státu na podporu ekonomiky je veřejnost kritičtější. Jako přiměřené je vnímá polovina občanů a jako účinné 46 procent lidí. Vyplynulo to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Obdobně lidé hodnotili reakci státu a jeho úřadů na epidemii covidu-19 už v květnovém průzkumu.
Pokud by se v některém z českých hotelů nebo jiném ubytovacím zařízení objevil host s příznaky covidu-19, provozovatelé by postupovali podle pokynů krajské hygienické stanice. Nemusel by přitom být hospitalizován, v případě dobrého stavu, by mohl být izolován na pokoji v hotelu. U cizince by o jeho návratu domů opět museli rozhodnout hygienici. Sdělili to prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek a výkonná ředitelka společnosti Bohemian Hostels & Hotels Babeta Schneiderová.
Díky projektu Chytré karantény se mohli do kontaktování nakažených zapojit i hygienici na druhém konci ČR, popisuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
V Karviné Chytrá karanténa velmi pomáhá. Díky jejím systémům se mohli do navolávání kontaktů nakažených zapojit i hygienici na druhém konci republiky. Od 21.6. do 5.7. provedli 7 163 hovorů. Průměrně téměř 500 hovorů denně a strávili na linkách 730 hodin, tedy měsíc v kuse.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 9, 2020
Hygienici zaznamenali dalších šest nakažených z ohniska v Církvici na Kutnohorsku, celkem jich je 33. V některých okolních obcích se opět zavádí nošení roušek ve veřejných uzavřených prostorech, jako jsou obchody, pošta či obecní úřad, řekla dnes mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.
Nové ohnisko se objevilo v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13 lidí, poté začali přibývat další.
Zatímco kmenoví zaměstnanci OKD v době zavření dolů pobírají plný plat, na 1700 horníků najímaných přes pracovní agentury jen jeho základní část. Další havíři zase kritizují přístup hygienické stanice - vadí jim, že na výsledky testů čekají i několik dní. Jeden se o své nákaze dozvěděl, až když se nemohl dostat do práce. Ministr zdravotnictví však tvrdí, že přes drobná selhání vše funguje správně.
Nová verze aplikace eRouška, jež má pomáhat vyhledávat kontakty nakažených novým typem koronaviru, by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měla fungovat od 1. září. Nově by měla umět komunikovat s podobnými aplikacemi například v Německu či Velké Británii a optimálně fungovat i na mobilních telefonech značky Apple. Ministr to dnes řekl novinářům ve Sněmovně. Aplikaci podle něj nyní používá zhruba 250 000 lidí.
"My ji teď upravujeme, dáváme ji do souladu s jinými aplikacemi v zahraničí, aby byly na stejném protokolu, aby mohly třeba komunikovat s německou či britskou aplikací. Měla by takto fungovat od 1. září," řekl Vojtěch.
O dalších téměř 50 milionů korun chce Jablonec nad Nisou seškrtat své letošní výdaje kvůli koronavirové krizi. Už v dubnu kvůli očekávanému propadu daňových příjmů v souvislosti s šířením koronaviru rozhodlo vedení druhého největšího města v Libereckém kraji o snížení výdajů o více než 111 milionů.
Vláda bude v pondělí jednat o možné další pomoci armády s testováním lidí na nový koronavirus. Vyplynulo to z čtvrtečního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ve Sněmovně. Armádní mobilní týmy ukončily podle něho tuto činnost minulý týden.
Finanční správa ČR zveřejnila aktuální počty zpracovaných žádostí OSVČ a drobných s. r. o. o kompenzační bonusy od státu.
🔸 Data ke kompenzačnímu bonusu 🔸
— Finanční správa ČR (@financnisprava) July 9, 2020
✔Zpracované žádosti od společníků malých s. r. o.:
bonusové období 1⃣ ▫ 37 543
bonusové období 2⃣ ▫ 36 539
✔Zpracované žádosti od žadatelů OSVČ:
bonusové období 1⃣ ▫ 536 206
bonusové období 2⃣ ▫ 372 517 pic.twitter.com/OKhZrDrLF5
Íránské úřady ohlásily za jediný den 221 úmrtí spojených s koronavirem, což je nejvyšší denní údaj od února, kdy v zemi propukla epidemie. Informovala o tom íránská agentura Tasním. Naposledy země hlásila rekordní počet úmrtí s koronavirem v úterý, kdy informovala o 200 mrtvých.
Africké státy musí urychleně navýšit kapacitu testování na koronavirus a zajistit dostupnost roušek. Podle agentury Reuters to dnes oznámil šéf Afrických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí John Nkengasong poté, co dosavadní počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Africe překonal půl milionu.
Za uplynulý týden v Africe podle Nkengasonga počet pozitivních testů na koronavirus narostl o 24 procent. "Pandemie nabývá na dynamice," řekl na virtuální tiskové konferenci v Addis Abebě. "Musíme zaujmout agresivní a odvážný přístup: #rouškynavšechny obličeje, zvyšte tempo testování, trasování a léčby, posilte reakci komunity. Tím se zachrání životy a ekonomika" napsal později na twitteru.
Jihočeský kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj a Dolní Rakousko chtějí novým projektem lákat své obyvatele, aby navštěvovali tyto regiony. Kraje tak navážou na předchozí společné akce. V Jihočeském kraji je kvůli dopadům koronaviru meziroční propad 110 000 přenocování. Projekt propojuje weby krajů s turistickou nabídkou. Novinářům to dnes řekli zástupci samospráv.
Madarská vláda se chystá přezkoumat pravidla cestování do sousedních zemí, kde opět roste počet případů nákazy koronavirem, uvedl dnes šéf úřadu vlády premiéra Viktora Orbána. Gergely Gulyás podle agentury Reuters zmínil Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko a Rakousko, kde se počet případů v posledních dvou týdnech zvyšuje. Vládní skupina pro koronavirus se má ještě dnes odpoledne sejít, aby projednala cestovní pravidla, dodal.
Platbu kartou v restauracích začalo po koronavirové krizi upřednostňovat 34 procent Čechů. Lidé k platbám také častěji využívají mobilní aplikace. Více zaměstnanců má zájem o stravenkové karty, papírové stravenky by si chtělo nechat 13 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up Česká republika, která podniká v oblasti firemních benefitů, mezi asi 500 respondenty.
Středočeský kraj poskytne oblastním nemocnicím ze svého rozpočtu téměř 153 milionů korun na dodatečné výdaje spojené s pandemií koronaviru. Nejvíce, skoro 72 milionů korun, získá kladenská nemocnice. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé. Peníze by se hejtmanství měly vrátit z Fondu solidarity EU. O příspěvek z tohoto fondu žádá pro celou ČR ministerstvo financí.
Podle krajského radního pro zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) se rozhodnutí o přidělení příspěvku z Fondu solidarity EU očekává na podzim. "Doufám, že peníze bychom mohli mít v rozpočtu již na konci tohoto roku," uvedl.
O víkendu měly v kraji výpadek některé laboratoře testující na covid-19, uvedl dnes při debatě ve sněmovně poslanec a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Obecně podle něj není problém, kde lidi na nákazu novým typem koronaviru testovat, upozornil ale na omezené kapacity. V době, kdy není vyhlášený nouzový stav, je problém umístit do všech odběrových míst zdravotníky, protože jsou vytíženi v naplno fungujících nemocnicích.
V Latinské Americe se potvrdilo už 3,1 milionu nakažených koronavirem, z toho na 135 500 lidí tam s nemocí covid-19 zemřelo. Denní rekord potvrzených nakažených oznámilo ve středu Mexiko (skoro 7000) či Bolívie (téměř 1500). Naopak po Brazílii druhá nejhůře postižená země regionu Peru zaznamenala podle jejího prezidenta pokrok a ve většině jeho regionů je už reprodukční číslo, udávající kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, nižší než jedna.
Rusko oznámilo 6509 nových případů nákazy koronavirem a 176 úmrtí v uplynulých 24 hodinách. O den dříve to bylo 6562 případů a 173 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa nakazilo od počátku pandemie 707 301 lidí. Denní přírůstek nových případů už dva týdny nepřesáhl sedm tisícovek.
Slovensko ve středu zaznamenalo 53 nových případů nákazy koronavirem, jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna. Premiér Igor Matovič v reakci naznačil možnost zpřísnění omezení, z nichž výraznou většinu Bratislava dříve odvolala.
"Nedělejme prosím ze situace na Karvinsku politickou kauzu ani konec světa. Musíme si uvědomit, že podobná ohniska se tady budou zkrátka vyskytovat dokud nebude nějaká vakcína. Myslím, že to bude scénář i v jiných zemích. Musíme se s tím virem v tomto směru naučit žít, situaci řešit a nedělat z toho něco víc, než to je," uvedl Adam Vojtěch ve sněmovně.
V případě, že by turista na řeckém ostrově Korfu onemocněl covidem-19, mohl by být převezen do vyčleněného hotelu pro nakažené. Pobyt v něm by podle prezidenta Asociace hotelů Korfu Babise Vulgarise neplatil. Hotely mohou také v rámci vlastní kapacity vyčlenit místo pro nemocné. Záleží na provozovatelích, řekl Vulgaris. Krytí nákladů za prodloužený pobyt kvůli karanténě se u českých pojišťoven liší. Některé hradí léčebné výlohy pouze v případě onemocnění, jiné zaplatí nařízený test i další náklady.
Počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem celosvětově přesáhl 12 milionů. Reuters eviduje přes 546 000 lidí, kteří komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.
"Sledují to kolegové epidemiologové a my od nich dostáváme denně informace. Ale za této situace to vláda neřeší. Pokud vím, zatím je problém jen Švédsko. Nemám zprávy, že by bylo zapotřebí něco omezovat. My se teď zabýváme hlavně ekonomickými tématy," uvedl Andrej Babiš pro idnes.cz k možnosti zamezit Čechům cestování do ciziny.
"Před pátečním odletem do Varšavy jsem přesvědčoval slovinského premiéra, že je to nesmysl. A spolu s kolegy z vlády se nám Slovinsku situaci nakonec vysvětlit povedlo," uvedl Andrej Babiš pro idnes.cz k navrácení Česka na seznam bezpečných zemí.
Lobboval jsem u estonského a lotyšského premiéra, kteří argumentují, že to je rozhodnutí tamních epidemiologů. Doufejme, že stejně jako Slovinci svoje rozhodnutí přehodnotí.
V čem je teď epidemiologická situace odlišná od začátku pandemie? Virolog Jiří Černý hodnotí aktuální situaci.
Německo ve středu zaznamenalo 442 nových případů nákazy koronavirem, což bylo o 45 více než o den dříve. Komplikacím souvisejícím s infekcí pak podlehlo 12 lidí, což je stejná bilance jako za úterý. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha.
Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o den dříve. Informovala o tom agentura Reuters. Peking, kde se v červnu objevilo nové ohnisko infekce, za středu neoznámil žádný přírůstek, a to třetí den v řadě.
Americký stát Texas ve středu po pěti měsících obnovil popravy, které pozastavil kvůli pandemii nemoci covid-19. Informovala o tom v noci na čtvrtek agentura AP.
Texas ve středu nejvyšší trest vykonal nad pětačtyřicetiletým Billym Wardlowem, který v roce 1993 zabil seniora. Odsouzenec byl usmrcen injekcí. Byla to první poprava v Texasu od 6. února a druhá v USA od počátku uvolňování karanténních opatření.
Počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem celosvětově přesáhl 12 milionů. V noci na čtvrtek to ve své bilanci oznámila agentura Reuters.
Americká univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která si vede vlastní přehled, zatím udává 11,92 milionu infikovaných. Reuters eviduje přes 546 000 lidí, kteří komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo, stejné číslo udává i JHU.
Ve středu bylo v České republice potvrzeno 129 nových případů koronaviru, podobné množství jako v úterý, kdy byl denní přírůstek 119. Nakažených je dosud 12 814 lidí, 8010 z nich se vyléčilo a 351 zemřelo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
V Česku jsou nyní tři ohniska nákazy. Největší z nich na Karvinsku, další v Církvici na Kutnohorsku a ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.
Skotsko od pátku zruší povinnou dvoutýdenní koronavirovou karanténu pro lidi přijíždějící z 57 zemí světa včetně Česka.
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 44 571 nakažených koronavirem a dalších 1223 lidí komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Informovalo o tom brazilské ministerstvo zdravotnictví, napsala agentura Reuters. Oba nově oznámené údaje odpovídají bilanci z předešlého dne.
Izraelský ministr obrany a klíčový koaliční partner Benny Ganc musel kvůli kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem do karantény. V zemi za den zaznamenali 1289 nových případů nákazy a vláda jedná o uzavření devíti dalších měst s vysokým počtem infikovaných. Podle izraelské televize by k nim měl patřit Jeruzalém, Lod, Ramla i Ašdod.
Nemocnice v Bergamu na severu Itálie se poprvé od počátku koronavirové krize před třemi a půl měsíci ocitla bez jediného pacienta s covidem-19 na jednotce intenzivní péče. Zaměstnanci událost a výkon zdravotníků oslavili potleskem, zároveň si však minutou ticha připomněli všechny zemřelé, informovala agentura DPA.
Zákaz vycházení v souvislosti s výrazně zhoršenou epidemiologickou situací o nadcházejícím víkendu v Srbsku, ba ani v koronavirovou nákazou nejvíce postiženém Bělehradě, vyhlášen nebude. Oznámil to dnes srbský prezident Alexandar Vučić po nočních násilných protestech v hlavním městě proti tomuto opatření, které sám předtím ohlásil. Zdravotnické úřady přitom sdělily, že za uplynulý den přibylo 357 nově nakažených, tedy výrazně více než předchozí den, a 11 zemřelých.
Přehled dnešních událostí z domova:
Počet nových případů koronaviru v Česku se po dvou volných dnech vrátil nad stovku. V úterý jich přibylo 119, hlavně na Karvinsku. Dnes zatím laboratoře odhalily 90 nakažených. Nemocí covid-19 se dosud v ČR nakazilo 12.775 lidí. Počet vyléčených dnes překročil hranici 8000, je jich 8005. S nákazou zemřelo 351 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.
Vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně (FNUSA-ICRC) zkoumali covid-19 u 84 dobrovolníků. Z nich 47 nemoc prodělalo a zbytek ne. Vzorky zdravých lidí vědci využili k prokázání, že mají neměřitelnou hladinu specifické imunity proti tomuto koronaviru. Podle toho lze jasně prokázat, kdo se s nemocí potkal, a kdo nikoliv. V tiskové zprávě to dnes uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, pod kterou centrum spadá.
V USA se za uplynulý den koronavirus prokázal u více než 60 tisíc lidí, což je dosud nejvyšší denní bilance. Celkem je infikovaných virem SARS-CoV-2 ve Spojených státech kolem tří milionů. Rekordní denní nárůst hlásí státy Texas a Kalifornie.
Prodeje letenek letos v červnu nedosáhly ani poloviny loňského roku, nejoblíbenější destinace Čechů se ale nezměnily, řekla zástupkyně brněnského prodejce letenek Kiwi.com.
"Objemy letenek zatím nejsou na úrovni z minulého roku, nicméně přibližně od června čísla kontinuálně stoupají. Očekáváme, že během přibližně tří měsíců budou prodeje na 50 až 60 procentech minulého roku," uvedla na dotaz ČTK za Kiwi.com Nina Černá.
V rozhovoru pro web Reflex.cz Prymula označil za absurdní slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že všechna rozhodnutí ohledně koronaviru dělali epidemiologové a vláda je pouze schvalovala.
Testy na koronavirus pro samoplátce by mohly být za měsíc či dva levnější, cena by mohla klesnout k 500 korunám. Nyní se cena pohybuje kolem 1700 korun. V Rozstřelu webu iDNES.cz to ve středu řekl epidemiolog Roman Prymula. Věří také, že vakcínu proti koronaviru se podaří vyvinout do konce letošního října, vyrobit miliardy dávek ale může trvat rok.
Ve Větrném Jeníkově pokračuje dohledávání kontaktů lidí nakažených koronavirem. Mohou jich být desítky. Prozatím tam testy potvrdily 14 nemocných. Obec vyzvala místní, aby nosili roušky i mimo Větrný Jeníkov. Někteří lidé podle starostky Martiny Lisové museli zůstat z rozhodnutí zaměstnavatele doma, i když nejsou v karanténě.
"Už mi volala spousta lidí, kteří museli zůstat z nařízení zaměstnavatele minimálně týden doma, nebo museli donést negativní test. Je to taková nepříjemná záležitost v souvislosti s tím, co se děje," řekla Lisová.
Počet lidí, kteří v Íránu zemřeli s novým typem koronaviru, dnes překročil 12 tisíc. Země totiž za uplynulý den zaznamenala 153 nových úmrtí. Nemocí se nakazilo 248 379 lidí, z nichž 209 463 už se zotavilo.
Rostoucí počet nakažených hlásí také Omán, kde počet případů nákazy koronavirem dnes překročil 50 tisíc, z nichž 233 zemřelo. Za poslední den přibylo 1200 nových případů nákazy a devět mrtvých. Země, kde žije asi 4,7 milionu obyvatel, spustí v neděli desetitýdenní výzkum, aby analyzoval šíření koronaviru a zjistil, zda mají lidé v krvi protilátky.
Více než tři pětiny Čechů se domnívají, že přijde druhá vlna epidemie koronaviru, zjistil výzkum agentury Median. Více se nového vzepětí nákazy obávají muži než ženy a lidé žijící v Čechách než na Moravě. Výsledky průzkumu zveřejnil Median ve středu. Od začátku epidemie se v Česku nakazilo novým koronavirem 12 685 lidí. Z nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, se vyléčilo 7910 infikovaných, úmrtí je 351. Počet nových případů koronaviru v Česku se v úterý po dvou volných dnech vrátil nad stovku.
Afrika se už dostala přes hranici půl milionu potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Počet odhalených případů na kontinentě vzrostl na 508 tisíc poté, co Jihoafrická republika oznámila, že za poslední den se v zemi nakazilo dalších 10 000 lidí.
Skutečný počet nakažených na černém kontinentě, který čítá přes 1,2 miliardy obyvatel, však může být ve skutečnosti vyšší. Jednotlivé africké státy se totiž potýkají s nedostatkem testovacích sad.
Slovensko zaznamenalo v pondělí nejvyšší denní nárůst počtu potvrzených případů koronaviru od druhé poloviny dubna. Testy odhalily dalších 31 nakažených, celkový počet infikovaných ale zůstává v zemi spíše nízký. Navzdory stoupajícímu počtu nakažených je situace podle hygieniků pod kontrolou.
Počet aktivních případů nákazy na Slovensku, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, vystoupil na 297. To je nejvíce od poloviny května. Od propuknutí pandemie nemoci covid-19 Bratislava zjistila celkově 1798 nakažených, z nichž většina se již uzdravila a 28 lidí s koronavirem zemřelo.
Rusko dnes oznámilo 6562 nových případů nákazy koronavirem a 173 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 6368 případů a 198 úmrtí. Celkový počet nakažených v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od počátku pandemie vzrostl na 700 792, uvedla agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Zdůraznila, že již třináct dnů zůstávají denní přírůstky nových případů pod 7000.
Nákaze v Rusku podlehlo 10 667 osob, což představuje 1,52 procenta z celkového počtu nakažených, dodal TASS. Uzdravilo se 472 511 pacientů. Z hlediska počtu potvrzených případů je Rusko na čtvrté příčce na světě, po Spojených státech, Brazílii a Indii.
V jaderné elektrárně v Dukovanech na Třebíčsku mají podle posledních informací nákazu covidem-19 tři lidé. Výsledky ostatních testů byly negativní. Testy prošlo více než 20 lidí. Řekl to mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
Podle Vondráka za nárůstem stojí i nález vyššího počtu nakažených v jedné ze soukromých firem. Podle informací ČTK se jedná o společnost DEVA, která vyrábí ochranné a zásahové oděvy a v březnu šila roušky z nanotextilie i přímo pro město Frýdek-Místek.
V Moravskoslezském kraji přibylo 77 lidí s koronavirem. Od počátku pandemie se nakazilo 3452 lidí. Nákaza se dostala také do firmy ve Frýdku-Místku. Vyplývá to z údajů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které ve středu zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). V úterý denní přírůstek v regionu činil podle těchto údajů 41 případů.
V Německu za poslední den přibylo 397 lidí, kteří se nově nakazili koronavirem. Je to zhruba stejně jako o den dříve, kdy bylo nových případů 390.
Celkový počet infikovaných v zemi překročil 197 000, 9036 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo, z toho 12 za uplynulých 24 hodin. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI).
Počet nových případů koronaviru v Česku se po dvou volných dnech vrátil nad stovku. V úterý jich přibylo 119 na 12 685, hlavně na Karvinsku.
Z nemoci covid-19 se vyléčilo 7910 lidí, úmrtí je 351. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
V USA zaznamenaly úřady dosud nejvyšší denní bilanci nových případů nákazy koronavirem. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se za 24 hodin infekce potvrdila u více než 60 000 lidí. Byl tak překonán smutný ani ne týden starý rekord, kdy se v USA 3. července potvrdila nákaza u téměř 57 000 lidí.
V Latinské Americe se podle agentury AFP koronavirem nakazily už přes tři miliony lidí, více než polovina z nich v Brazílii. Počet úmrtí v regionu dosáhl 140 000, což je více než ve Spojených státech.
Rekord v počtu nových případů dnes ohlásila Kolumbie, kde prezident prodloužil karanténní opatření až do začátku srpna. V Chile se množství infikovaných přehouplo přes hranici 300 000.
V srbské metropoli demonstrovaly v úterý tisíce lidí, kteří vyšli pozdě večer do ulic poté, co premiér Alexandar Vučić kvůli zhoršení epidemické situace ohlásil pro obyvatele Bělehradu víkendový zákaz vycházení.
Část demonstrantů se střetla s policií, skupina lidí dokonce přes policejní kordon krátce pronikla do budovy parlamentu. Policisté poté použili slzný plyn, informovaly agentury AP a Reuters.
Americké státy Texas a Kalifornie zaznamenaly nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od začátku epidemie. V Texasu zdravotníci za 24 hodin odhalili přes 10 000 nových případů, v Kalifornii téměř 9000. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Celkem už podle údajů deníku The New York Times počet infikovaných virem SARS-CoV-2 ve Spojených státech překročil tři miliony.
V Brazílii za 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem o více než 45 000, což je dvojnásobek oproti předchozímu dni. Obětí viru přibylo 1254, což je oproti předchozí denní bilanci, která činila 620 úmrtí, taktéž dvojnásobek. Informovalo o tom podle agentury Reuters brazilské ministerstvo zdravotnictví. Mezi nakaženými je nově i prezident Jair Bolsonaro.
Letošní sjezd britských konzervativců se uskuteční jen on-line. Původně se členové strany premiéra Borise Johnsona měli sejít v říjnu v Birminghamu. Kvůli pandemii covidu-19 se ale vládní konzervativci rozhodli - stejně jako již dříve opoziční labouristé - přesunout sjezd na internet, informoval dnes server BBC.
Demokratický senátor Bob Menendez rovněž na twitteru napsal, že prezident o kroku již informoval Kongres. Trump na WHO, která je jednou z agentur OSN, v posledních měsících opakovaně útočil, obviňoval ji z přílišné náklonnosti vůči Číně a tvrdil, že špatně zvládla reakci na pandemii covidu-19.
Spojené státy oficiálně opustily Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Uvádějí to agentury DPA a AFP s odkazem na vyjádření vládních činitelů.
Evropská komise navrhla sadu opatření na podporu vinařů, kterým kvůli koronaviru klesla poptávka po jejich zboží. Spotřeba vína by podle odhadu komise letos měla klesnout o osm procent. Vinařství patří v zemědělském a potravinářském sektoru k pandemií covid-19 nejhůře zasaženým odvětvím, napsala agentura Reuters.
Italská vláda dnes schválila soubor opatření, který má zjednodušit byrokracii. Ta je dlouho považována za hlavní překážku v růstu italské ekonomiky. Návrh legislativy nyní musí schválit parlament, informovala agentura Reuters. Dekret, který premiér Giuseppe Conte nazval dekretem zjednodušujícím, byl schválen po týdnech náročného vyjednávání.
Denní přírůstek počtu nakažených infekčním onemocněním covid-19 ve Švédsku klesl na nejnižší úroveň od května. Tato skandinávská země dnes hlásí 283 nových případů, uvedla agentura Reuters. Jde o výrazný pokles proti červnu, kdy rozsáhlé testování přineslo rekordní nárůsty počtu potvrzených případů koronavirové nákazy.
Snížení nájemného o 50 procent pro podnikatele, kteří mají své provozovny v prostorách v majetku městské části Praha 12, bude platit do konce srpna. Prodloužení opatření schválili radní městské části. Cílem je zmírnit finanční ztráty poplatníků, které jim vznikly v souvislosti s nouzovým stavem kvůli covidu-19.
Za sváteční pondělí hygienici v Česku odhalili 51 nových případů koronaviru. Je to nejméně za víc než dva týdny, počet testů byl ale nejnižší za 14 dní. Dnes laboratoře odhalily už 73 nových případů. Dosud se v zemi nakazilo 12 639 lidí, vyléčilo se 7910 z nich a zemřelo 351. Aktuálně tak v zemi je 4378 nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Míra nezaměstnanosti v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by se v letošním čtvrtém čtvrtletí měla vyšplhat na 9,4 procenta, což by znamenalo nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. V případě příchodu druhé vlny koronaviru by mohla vystoupit až na 12,6 procenta. Vyplývá to z nejnovější studie OECD.
Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní výrok, podle kterého mnohé domovy pro seniory nedodržovaly vládní doporučení ohledně boje proti covidu-19. Šéf jednoho sdružení hovořil o přepisování dějin, zástupce dalšího spolku klasifikoval slova předsedy vlády jako urážlivá a labouristická opozice žádala omluvu. Ministr zdravotnictví Matt Hancock vzkázal, že Johnson vyjádření nevezme zpět.
O úvěr plánuje americkou vládu požádat dalších pět leteckých společností, na které tvrdě doléhají dopady koronavirové krize. Jsou to Alaska Airlines, Delta Air Lines, United, Southwest Airlines a JetBlue Airways. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Letecké společnosti už se na vládu obrátily formou dopisu.
Ceny ropy dnes po počátečním poklesu rostou. A to navzdory obavám, že by nový nárůst onemocnění koronavirem především ve Spojených státech mohl ohrozit oživení poptávky.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro má koronavirus.
Brazilský prezident v televizním vysílání oznámil, že mu vyšel pozitivní test na koronavirus. Pětašedesátiletý politik přitom ještě do poslední chvíle odmítal tvrzení médií, že má příznaky.
Bolsonaro proslul svými výroky o tom, že koronavirus je "jenom slabá chřipka". Odmítl zavést přísná opatření proti šíření infekce a nyní je Brazílie s více než 65 tisíci mrtvými jednou z nejhůře zasažených zemí na světě.
BREAKING NEWS: Bolsonaro testa positivo para Covid-19 pic.twitter.com/2K1ymNJ7OB
— CNN Brasil (@CNNBrasil) July 7, 2020
Spolková země Horní Rakousy, která hraničí s Českem a Německem, má 1,5 milionu obyvatel. Virem SARS-CoV-2 je tu v současnosti nakaženo 427 lidí. Zhruba 3000 lidí je v karanténě. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, dosáhlo v zemi hodnoty 2,0. Každý infikovaný tak v průměru nakazí dva další lidi.
Epidemiolog Roman Prymula v České televizi vyjádřil názor, že hygienici na severní Moravě nepochybili. "Otázkou je, jakým způsobem uzavřít takové pracoviště. Je to velmi citlivá věc ekonomicky a tam to nikdy není jenom na hygieně, tam se musí dohodnout politická reprezentace, provozovatelé a zdravotníci a najít nějakou optimální cestu. Já bych tady rozhodně nevinil hygienu, že za to může," řekl v ČT k úvahám o uzavírání dolů, kde se nákaza vyskytla.
Kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem budou muset lidé v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy, která hraničí s jihem Čech, opět nosit roušky. Od čtvrtka si budou muset ústa a nos znovu zakrývat v obchodech, restauracích a dalších vnitřních provozovnách.
Při druhé vlně testování zdravotníků a pacientů na nákazu covid-19 v krajských nemocnicích v Jičíně a v Trutnově byla dnes zjištěna jedna nakažená pacientka. Ošetřoval ji minulý týden lékař oddělení ARO v nemocnici Trutnov, u něhož byla ve čtvrtek zjištěna nákaza covid-19.
Ve Spojených státech už je nemoci covid-19 připisováno více než 130 tisíc úmrtí. Bilance epidemie vystoupala na přibližně 130 300 obětí přesně pět měsíců po první smrti, kterou v USA podle lékařů způsobil koronavirus. Podle Univerzity Johnse Hopkinse bylo v zemi v pondělí zaznamenáno bezmála 45 tisíc nových nákaz, deník The New York Times hovoří o dalších 47 362 případech.
Epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci uvedl, že USA jsou stále "po kolena" v první vlně epidemie.
Zájezdová autobusová doprava v Česku je po koronavirové krizi na hraně kolapsu. Podle iniciativy Za autobusy, která zastupuje zájezdové dopravce, hrozí drtivé většině z 2000 českých společností do půl roku krach, více než třetina z nich je bez peněz už nyní. Dopravci proto žádají od státu pomoc, uvedla dnes iniciativa.
V krajských nemocnicích v Jičíně a v Trutnově dnes začala druhá vlna testování zdravotníků a pacientů, kteří přišli do styku se dvěma lékaři nakaženými nemocí covid-19, řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Při první vlně testování na konci minulého týdne bylo testováno přibližně 100 lidí a výsledky byly u všech negativní.
Z opatření proti šíření případné další pandemie podobné šíření nového koronaviru by největší podporu veřejnosti mělo měření tělesné teploty na veřejných místech, jako jsou nemocnice či úřady. Souhlasilo by s ním 86 procent obyvatel. Více než čtyři pětiny lidí by souhlasily s omezením způsobu pohybu na veřejnosti a s povinným nošením roušek. Naopak nejmenší podporu Čechů má zveřejňování jmen nakažených. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Íránské úřady ohlásily 200 úmrtí spojených s koronavirem za jediný den, což je nejvyšší denní údaj od únorového začátku epidemie v zemi. Informovala o tom agentura AFP. V neděli Írán hlásil denní nárůst 163 úmrtí nemocných koronavirem, což byl v té době rekord.
Nezaměstnanost v červnu stoupla na 3,7 procenta z květnových 3,6 procenta, loni v červnu byla 2,6 procenta. Úřady práce ke konci června evidovaly 269 637 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018. Počet volných pracovních míst stoupl meziměsíčně zhruba o 4000 na 334 904. Oznámily to dnes ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a Úřad práce ČR. Podle analytiků mírný červnový nárůst nezaměstnanosti neodpovídá hloubce propadu aktivity tuzemské ekonomiky. Skutečné dopady koronaviru na nezaměstnanost budou patrné až na podzim, kdy postupně poroste, shodli se.
Nezaměstnanost v červnu stoupla jen o 0,1 procentního bodu, na celkem 3,7 %. To je dobré číslo, ale nejásáme. Plánujeme prodloužit #Antivirus a pracujeme na balíčku zaměstnanosti, který nastaví stabilní pravidla pro ochranu trhu práce. https://t.co/4grghXGgZP
— Jana Maláčová (@JMalacova) July 7, 2020
Muže, který v Brně v době nouzového stavu ukradl v obchodním domě pět kusů pečiva, dnes krajský soud poslal za krádež na 1,5 roku do vězení. Muž původně dostal od brněnského městského soudu trest dva roky vězení, krajský soud mu ho po odvolání snížil. Rozsudek je pravomocný. Muži kvůli nouzovému stavu v době spáchání krádeže hrozilo až osm let vězení.
Koronavirus se v Jihoafrické republice potvrdil už u více než 200 000 lidí.
JAR, která má přes 57 milionů obyvatel, nadále hlásí jedny z nejvyšších denních nárůstů nakažených na světě.
V Indonésii a na Filipínách stoupá počet osob nakažených koronavirem. V Indonésii k dnešku přibylo 1268 případů nákazy a zemřelo 68 lidí s covidem-19. Celkový počet nakažených stoupl na 66 226, z nichž 3309 zemřelo. Filipíny dnes potvrdily 1540 nových případů a šest úmrtí.
"Skóre už nebudeme vyvěšovat v denních profilech, jelikož je dost citlivé a často se proměňuje. To potom vedlo k řadě nesmyslných debat, jestli něco znamená když se nějaká hodnota za den zvýší ze čtyřky na pětku a tak dále. Ode dneška už tak na webových stránkách vyvěsíme týdenní shrnutí skóre za uplynulý týden. Týden je přeci jen období, které shrnout lze, zatímco denní výkyvy nejsou pro nějakou sumarizaci vhodné," dodal Ladislav Dušek.
"I kdyby se v OKD podařilo pozitivně testovat i kvantitativně větší množství lidí něž tomu bylo v březnu, tak je to zpráva pozitivní a ne negativní, jelikož se reaguje poměrně včas," uvedl na brífinku Dušek.
Český průmysl se z pandemie vzpamatovává pomaleji, než se očekávalo, statistiky nových zakázek příliš optimismu nepřinášejí. Shodli se na tom v úterý oslovení analytici. Za celý rok může průmysl podle jejich odhadů propadnout o desetinu. Průmyslová výroba v ČR v květnu zpomalila meziroční pokles na 25,7 procenta z rekordních 33,7 procenta v dubnu.
Radnice Prahy 8 podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru odpustí 30 až 50 procent nájemného. Sleva se týká asi 400 nájemců prostor ve správě městské části. Slevy se vztahují k dubnu až červnu letošního roku. Sdělil to mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.
Sledujte tiskovou konferenci ministerstva zdravotnictví k hodnocení vývoje epidemie covid-19 v lokálních ohniscích nákazy, zejména na Karvinsku.
"Epidemiologická situace v České republice je plošně velmi dobrá a plošně v české populaci nedochází k žádnému nekontrolovatelnému šíření. Nedochází k zásahu ohrožených obyvatel a nerostou nám počty hospitalizací. Skutečně čelíme lokalitám s vyšším výskytem onemocnění, což můžeme očekávat i v průběhu léta dále. Je potřeba se k tomu stavit tak, jako je tomu v Moravskoslezském kraji, ten tvoří 70 procent všech nových záchytů," uvedl na brífinku ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
"Není pravdou, že by v Česku docházelo k masovému komunitnímu šíření, tato informace není přesná. Ty pozitivní případy a jejich kontakty jsou primárně spojeny s OKD, ani v rámci Karvinska nedochází k masovému komunitnímu šíření. Není důvod k panice," uvedl na brífinku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Rusko oznámilo 6368 nových případů nákazy koronavirem a 198 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 6611 výskytů infekce a 135 obětí. Celkový počet potvrzených infikovných osob v nejrozlehlejší zemi světa dosáhl od počátku pandemie 694 230 a celkový počet úmrtí stoupl na 10 494.
"Od 1. 7. platí kompenzační vyhláška, která dává do zdravotnictví navíc oproti plánovaným úhradám 8 miliard korun. V těchto penězích, které jdou s vyhláškou, už jsou řešeny i kompenzační bonusy, které jdou zdravotníkům v první linii," uvedl na brífinku Adam Vojtěch.
Spojené arabské emiráty chtějí v nadcházejících dvou měsících na koronavirus otestovat dva miliony obyvatel, což je zhruba pětina tamní populace. Vláda opatření zdůvodnila novým nárůstem nakažených poté, co byla protikoronavirová opatření uvolněna.
Odměny za dobu epidemie covidu-19 by měli dostat všichni zdravotníci, ne jen ti, kteří pečovali o nakažené. Stát by to mohlo vyjít asi na 10 mld. Kč. Shodli se na tom v úterý premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se zástupci zdravotnických odborů.
V Moravskoslezském kraji od pondělního do úterního rána přibylo 41 nakažených koronavirem. Od počátku pandemie se tak v regionu nakazilo 3375 lidí. Nejvíce nakažených za poslední den opět přibylo na Karvinsku, a to 26. Od počátku pandemie je tam 1813 pozitivně testovaných. Vyplývá to z údajů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19.
Kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19 se Austrálie rozhodla obnovit karanténní opatření pro druhé největší město v zemi, pětimiliónové Melbourne. Ve městě začne platit omezení pohybu pro obyvatele od půlnoci z úterka na středu a potrvá nejméně šest týdnů, informoval premiér australského státu Victoria Daniel Andrews.
Vládní sociální demokracie podporuje prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus s příspěvky na mzdy do konce letošního roku. Novinářům to na úterní tiskové konferenci řekl předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Kabinet se chystá program vyhodnotit koncem července, aktuálně pokrývá období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce srpna. Hamáček považuje Antivirus za nejefektivnější z programů zavedených při koronavirové krizi.
Madagaskar v jednom ze svých regionů, kde se nachází i hlavní město Antananarivo, zavedl uzávěru s cílem zpomalit šíření koronaviru. Opatření má platit do 20. července. S odvoláním na sdělení vlády o tom dnes informoval zpravodajský web BBC. Na šestadvacetimilionovém Madagaskaru testy dosud prokázaly koronavirus u 2941 lidí a od potvrzení prvního případu na ostrově v březnu, 32 osob s onemocněním zemřelo. Provedeno bylo zhruba 24 000 testů.
Už více než 20 000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid-19 i nových obětí nyní přibývá nejrychleji za poslední tři měsíce, informovala agentura Reuters s odvoláním na indické úřady. Země dnes ohlásila 467 nových úmrtí, což znamená, že celková bilance vzrostla 20 160. Indie zaké registruje 22 252 nových případů nákazy; celkový počet zjištěných infikovaných činí 719 665.
V Německu za pondělí přibylo 390 nových případů nemoci covid-19 a dalších osm lidí komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Vyplývá to z dnes zveřejněné bilance Institutu Roberta Kocha (RKI).
Za sváteční pondělí hygienici v Česku odhalili 51 nových případů koronaviru. Je to nejméně za víc než dva týdny, ve volných dnech se ale obvykle méně testuje. Dosud se nakazilo 12 566 lidí, vyléčilo se 7873 z nich a zemřelo 350. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Pevninská Čína v pondělí zaznamenala osm nových případů nákazy koronavirem, což je dvojnásobek oproti předchozímu dni. Peking, kde se v červnu objevilo nové ohnisko nemoci covid-19, dnes za pondělí neoznámilo žádný přírůstek, uvedla agentura Reuters.
Zatím není jasné, kolika lidí se studentskými vízy se opatření dotkne. Týkat se to ale bude držitelů akademické kategorie víz F-1 a neakademické M-1. ICE uvedl, že pokud studující cizinci dobrovolně neodjedou, nebo nepřestoupí na jinou školu, bude jim hrozit deportace.
Zahraniční studenti budou muset opustit Spojené státy, pokud se na podzim výuka na jejich školách kvůli koronaviru zcela přesune na internet. Pokud budou chtít v zemi zůstat, musí přejít na jinou vzdělávací instituci s prezenční docházkou. V pondělí to oznámil americký Úřad pro imigraci a cla (ICE), napsala agentura Reuters.
Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro podstoupil test na koronavirus. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil svým příznivcům, kterým řekl, že podle lékařů má plíce "čisté".
Stanice CNN Brasil a deník O Estado de S. Paulo předtím informovaly, že prezident vykazuje symptomy nemoci covid-19 včetně horečky. Prezidentská kancelář tyto zprávy nekomentovala.
Starostka americké Atlanty Keisha Bottomsová, která je považována za možnou kandidátku na viceprezidentku po boku předpokládaného demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena, má potvrzenou nemoc covid-19. V noci o tom informovala agentura Reuters.
"Nemám žádné symptomy a byla jsem pozitivně testována," sdělila politička na twitteru. Televizi MSNBC řekla, že výsledek testu, který potvrdil její i manželovu pozitivitu, se dozvěděla v pondělí. Pro rozbor se rozhodla kvůli tomu, že její manžel byl více unavený než běžně.
V Brazílii se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem dalších 20 229 lidí, 620 jich po komplikacích doprovázejících nemoc covid-19 zemřelo.
Ministr kultury Zaorálek musí po negativním testu na covid zůstat ještě doma v Ostravě, kvůli 14denní inkubační době. V pátek půjde na další test.
Soud v Německu dnes zrušil uzavírku okresu Gütersloh ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, který v posledních týdnech bojuje s šířením nákazy z místních jatek. Opatření, kterým úřady omezily pohyb zhruba 100 000 lidí, bylo podle soudu neúměrné. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž verdikt zpochybňuje současnou německou strategii rychlé reakce na vznikající ohniska nákazy za pomoci lokálních uzávěr a rychlého mapování šíření infekce.
V jednom z největších německých závodů na zpracování masa, který patří firmě Tönnies, se nakazilo více než 1500 pracovníků.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes absolvoval test na covid-19, výsledek byl negativní, oznámil večer na Facebooku. Na testy musel kvůli kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem ve Větrném Jeníkově na Vysočině koncem června. Po víkendu stráveném v Ostravě se Zaorálek podle svých slov vrací do Prahy a v úterý může do práce.
Ministr uvedl, že výsledek je negativní s jistotou 99,9 procenta. "Jsem moc rád, že nezkomplikuji život svým blízkým, spolupracovníkům a všem, se kterými jsem v posledním týdnu osobně jednal. Uvědomil jsem si, kolik by takových za těch deset dní bylo," dodal.
Indie se stala třetí nejvíce zasaženou zemí novým typem koronaviru, s téměř 700 000 potvrzenými případy nákazy tak předstihla Rusko. V celém světě se už nový koronavirus prokázal zhruba u 11,5 milionu lidí a v souvislosti s ním zemřelo na 535 000 lidí. V řadě zemí šíření nákazy stále nezpomaluje a některé státy se potýkají se situací, kterou někteří označují za druhou vlnu. Například v Izraeli kvůli tomu dnes vláda schválila nová omezení pro shromažďování lidí na veřejnosti.
Slovinsko od úterý 7. července vrací Česko zpátky na seznam bezpečných zemí, jejichž obyvatelé se nemusí v této zemi prokázat negativním testem na koronavirus, nebo jít do čtrnáctidenní karantény. Na twitteru to dnes oznámilo české ministerstvo zahraničí. Výjimkou je Moravskoslezský kraj, který nadále zůstává mezi rizikovějšími oblastmi.
Slovinská vláda v pátek rozhodla, že Česko, Chorvatsko a Francie budou od soboty vyřazeny z takzvaného zeleného seznamu zemí s nízkým rizikem koronavirové nákazy. Přesun na žlutý seznam zemí s vyšším rizikem pro české občany znamenal, že po příjezdu do Slovinska museli do dvoutýdenní karantény. Vyhnou se jí mohli pouze ti, kteří se prokázali dokladem o pobytu a maximálně 36 hodin starým negativním testem na covid-19. Test ani karanténu nepotřebovali lidé, kteří Slovinskem pouze projíždějí, například při cestě do Chorvatska.
"Slovinsko vrací ČR od 7. července zpět na seznam bezpečných zemí, výjimkou je Moravskoslezský kraj, který nadále zůstává mezi 'žlutými' regiony," uvedl bez dalších podrobností Černínský palác.
Hygienici zaznamenali v souvislosti s novým ohniskem koronaviru v Církvici na Kutnohorsku další dva nakažené. Celkově jich je tedy 15. Preventivně byly zakázány návštěvy v kolínské a kutnohorské nemocnici a domovech pro seniory v Čáslavi a Kutné Hoře, řekla dnes mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.
Nové ohnisko se objevilo v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Společnost zatím neví, jak se koronavirus na pracoviště dostal.
Dnes zatím přibylo 17 případů covidu, celkem jich je 12 532. Přírůstek do podvečera je nejnižší za poslední dobu. Vyléčilo se 7873 lidí, úmrtí je 350.
Více než 20 fotbalistů a členů realizačních týmů ze dvou bulharských klubů skončilo po chybě laboratoře v karanténě s koronavirem.
Izraelská vláda dnes kvůli zvýšenému nárůstu počtu nakažených koronavirem rozhodla o uzavření barů, tělocvičen či veřejných bazénů a omezila návštěvnost restaurací, synagog i počet cestujících v autobusech. Informují o tom místní média. Premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutí zdůvodnil tím, že vláda chce zabránit takovému zhoršení epidemické situace, které by vyžadovalo široká národní karanténní opatření. Nová opatření mají podle vlády platit okamžitě, podle deníku The Times of Israel je musí ještě schválit parlamentní výbor.
"Dnes máme asi 90 vážně nemocných pacientů (s covidem-19)… Pokud nebudeme jednat teď, budeme mít v příštích týdnech stovky a možná tisíce vážně nemocných. Proto jsme se rozhodli k okamžitým krokům," citoval Netajnahua server deníku The Jerusalem Post. I ministerstvo zdravotnictví podle tohoto deníku uvedlo, že pokud by se opatření nepřijala hned, příští týden by se "muselo diskutovat o úplné karanténě".
Vzkaz v podání dronů nad řekou Han v jihokorejském Soulu. K vidění jich bylo více.
Filipíny zaznamenaly za poslední den opět jeden z nejvyšších nárůstů v počtu nakažených koronavirem. V zemi přibylo 2099 infikovaných, jejich celkový počet se tak zvýšil na 46 333. Celkový počet obětí v zemi je 1303.
V Paříži dnes pro veřejnost znovu otevřeli slavné muzeum Louvre, které bylo čtyři měsíce zavřené kvůli opatřením v souvislosti s šířením koronaviru. Návštěvníci známých sbírek, mezi nimiž je také jedinečný obraz Mony Lisy, ale musejí mít na obličeji roušku a jejich počet je omezen.
Terčem brutálního útoku se ve městě Bayonne na jihozápadě Francie stal řidič autobusu, který nechtěl v neděli večer nechat do vozu nastoupit čtveřici lidí bez povinných roušek a platných jízdenek. Jeden muž 50letého šoféra silně udeřil zezadu do hlavy, napadený je podle agentury AFP ve stavu mozkové smrti.
V souvislosti s případem bylo zatčeno několik lidí, uvedla rozhlasová stanice France Bleu s odvoláním na prokuraturu.
V reakci na útok využili kolegové napadeného řidiče práva dočasně přerušit práci kvůli velké psychické zátěži. Dopravní společnost, pro kterou jezdí, jejich protest podpořila. Autobusová doprava je proto dnes v oblasti Bayonne ochromená. Řidiči mají k dispozici psychologickou pomoc.
Kanadský herec Nick Cordero zemřel v noci na dnešek v Los Angeles na následky komplikací spojených s nákazou koronavirem.
Nákazu novým koronavirem v Německu testy za poslední den potvrdily u dalších 219 lidí, což je o 20 méně než o den dřív. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Komplikacím provázejícím onemocnění covid-19 podlehli další čtyři pacienti, celkem jich je 9016.
Nakažených je v Německu dohromady 196 554, z nich 182 200 se považuje za vyléčené.
Jak je na tom momentálně Česko:
Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin dalších 26 051 pozitivních nálezů na koronavirus, počet zemřelých v souvislosti s covid-19 v této největší latinskoamerické zemi vzrostl o 602.
Brazílie s asi 210 miliony obyvatel je v absolutních číslech druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po USA. Od začátku pandemie eviduje již přes 1,6 milionu pozitivních nálezů na SARS-CoV-2, v souvislosti s onemocněním covid-19 v zemi zemřelo již 64 867 pacientů.
Austrálie uzavře hranici mezi dvěma nejlidnatějšími státy.
Australské úřady v úterý kvůli pandemii covidu-19 poprvé po zhruba 100 letech uzavřou hranici mezi dvěma nejlidnatějšími státy Victoria a Nový Jižní Wales. K podobnému kroku přistoupily naposledy v roce 1919 během pandemie španělské chřipky.
"Je to chytré rozhodnutí, správné rozhodnutí v této době, vzhledem k výzvám, jimž čelíme při zadržování tohoto viru," řekl premiér státu Victoria Daniel Andrews.
V hlavním městě Victorie Melbourne v posledních dnech rychle roste počet infikovaných. Místní úřady proto zavedly přísné společenské restrikce na 30 předměstích a uvalily úplnou karanténu na devět velkých bytových domů. Stát za neděli oznámil 127 nových případů koronaviru, což je nejvíce za den od začátku pandemie. Po více než dvou týdnech také zaregistroval zemřelého s covidem-19. V Austrálii tak nyní evidují 105 obětí nákazy.
V Dominikánské republice se v neděli konají prezidentské a parlamentní volby, které byly odloženy z května kvůli pandemii covidu-19. Favoritem na prezidentské křeslo je podle průzkumů 52letý podnikatel Luís Abinader, který skončil v posledních volbách druhý. Proti němu stojí vládní kandidát 59letý Gonzalo Castillo, připomněla agentura AP.
Testy prokázaly u druhého pracovníka jaderné elektrárny v Dukovanech nákazu koronavirem. První případ byl potvrzen ve středu. V elektrárně kvůli tomu platí hygienická opatření včetně nošení roušek. Další testování bude pokračovat. Řekl to Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice.
Za neděli do 17:30 přibylo 29 nemocných, v sobotu činil nárůst za stejnou část dne 53 nakažených. Od začátku šíření viru bylo v zemi zaznamenáno 12 469 případů. Počet zemřelých ministerstvo revidovalo na 348, oproti předchozím údajům o tři méně. Naopak 7864 lidí se už vyléčilo, aktuálně je tak v Česku 4257 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k nedělním 17:30.
V Moravskoslezském kraji není podle hygieniků za současné situace nutné vyhlašovat nová plošná karanténní opatření. Ohnisko nákazy covidu-19 je známé a lokalizované a nakažení jsou v domácí izolaci. Většina nakažených nemá žádné příznaky, nebo jen mírné. Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě to v neděli uvedla v tiskové zprávě na svých internetových stránkách.
Je zcela evidentní, že opilí lidé nejsou schopni dodržovat správné rozestupy, které mají zabránit dalšímu šíření koronaviru. Prohlásil to předseda policejní federace John Apter poté, co se v sobotu v Anglii po více než třech měsících opět otevřely hospody. Informoval o tom v neděli zpravodajský web BBC.
Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část severošpanělské Galicie. Uzávěra se bude týkat asi 70 000 lidí má platit nejméně do pátku 10. července.
Obyvatelé části provincie Lugo na severu Španělska nebudou smět do jiných částí země a budou se moci pohybovat jenom v rámci kraje A Mariňa. Mimo něj se dostanou lidé jen ve výjimečných případech, například za prací. Uzávěra skončí pouhé dva dny před naplánovanými regionálními volbami v Galicii.
Intenzita i rychlost trasování rozhodnou, zda udržíme covid pod pokličkou i po rozvolnění všech zákazů. Vyhlídky jsou zatím spíše neveselé.
Podle jednateleCZE v Církvici Milana Dolejšího firma od začátku pandemie důsledně dbala na hygienická opatření. Zároveň apelovala na zodpovědný přístup zaměstnanců při trávení volného času i v době rozvolňování koronavirových opatření. "Ihned od okamžiku, kdy se vedení společnosti dozvědělo o prvním případu, informovalo o něm Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje a příslušné lékaře. Dále vedení společnosti bezodkladně uzavřelo ohrožené pracoviště," uvedl Dolejší.
Vláda bude dotlačena vzhledem k důsledkům koronavirové krize k přehodnocení priorit. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekla předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). Její strana se chce vrátit například k jednání o progresi daně z příjmů právnických osob.
K přenosu nemoci covid-19 dochází podle odborníků Evropského centra pro infekční nemoci zejména v přeplněných vnitřních prostorách, na pracovištích nebo při různých akcích. Jeho zprávu cituje na webu Státní zdravotní ústav. Přenos nemoci prostřednictvím ventilace nebo klimatizace nebyl podle ní dostatečně prokázán, riziko je spíš nízké.
Rážová se stejně jako Vojtěch v neděli nechala slyšet, že počet nově nakažených v regionu postupně klesá. Většina případů je navíc bezpříznakových. Hygienici i epidemiologové však situaci detailně sledují a jsou připraveni zareagovat, pokud by to vývoj epidemie vyžadoval.
Také podle hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové je ohnisko nákazy na Karvinsku pod kontrolou. "Komunitní šíření rozhodně nenastalo a věřím, že nenastane. Opatření jsou v této oblasti účinná," řekla Rážová v neděli Radiožurnálu.
Itálie zvažuje možnost přinutit pacienty s covidem-19 k hospitalizaci, pokud budou léčbu sami odmítat. V rozhovoru s deníkem La Repubblica to uvedl ministr zdravotnictví Roberto Speranza. Vláda podle něj posoudí také možnost zpřísnit postih za nedodržení domácí karantény.
Speranza sdělil, že úřady budou aktivněji vyhledávat nové zdroje infekce a budou se provádět testy na protilátky. Pozornost v zemi se nyní soustředí na severoitalské Veneto (Benátsko).
Petříček chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou o možnosti kompenzací pro turisty, kterým se zkomplikovala cesta na dovolenou kvůli tomu, že několik evropských států vyřadilo Česko ze svých seznamů bezpečných zemí. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce.
Bude také dál s těmito státy jednat a snažit se jim vysvětlit, že problém s koronavirem je v Česku lokální a že není nutné kvůli tomu přijímat omezení pro všechny české občany.
Podle Vojtěcha nelze srovnávat současnou situaci v Karviné s březnovým zavřením obcí Litovel a Uničov v Olomouckém kraji. "Máme propracovaný systém monitoringu, lepší testovací kapacity, dispečink akutní lůžkové péče, propojené informační systémy, chytrou karanténu, mobilní odběrové týmy a nastavené procesy, které v březnu nebyly," podotkl.
Vojtěch očekává zlepšení situace na Karvinsku také v souvislosti s přerušením těžby v dolech OKD.
Karanténa, kterou může nařídit místní hygienická stanice, by podle Vojtěcha znamenala zásadní zásah do životů místních, kteří již dnes nemají lehkou situaci a jsou v rámci zbytku ČR stigmatizováni.
Petříček připustil, že kabinet mohl na ohnisko nemoci covid-19 na Karvinsku reagovat rychleji. Upozornil ale, že vláda se dříve situací blíže nezabývala, protože ministři na jednání dostali ujištění, že se záležitosti věnují příslušné státní úřady, které situaci mají pod kontrolou.
"Možná ta reakce mohla přijít rychleji, ale naším cílem taky je co nejméně zasahovat do společenského života. Já si nedovedu představit, že bychom plošně zavírali oblast se čtvrt milionem obyvatel," řekl Petříček v ČT.
Karanténa pro Karvinsko je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) krajní řešení, počet případů už tam mírně klesá. Krajští hygienici mají situaci pod kontrolou, uvedl ministr.
Nákaza koronavirem se v Rakousku podobně jako v Německu začala nově šířit také na jatkách. Deník Kronen Zeitung v neděli napsal, že infekce byla zjištěna u dvanácti lidí ve třech hornorakouských provozech. Zprávu pak následně podle agentury APA potvrdil krizový štáb.
Nové ohnisko koronaviru na Kutnohorsku, o němž v sobotu informovali hygienici, se objevilo ve firmě HR Partner CZE v Církvici. Řekl to starosta obce Jiří Volenec (ČSSD). Podle něj ve společnosti nepracuje nikdo z místních. Nakažených je třináct pracovníků, provoz byl uzavřen.
Podle ministra zahraniční Tomáše Petříčka (ČSSD) je třeba se zaměřovat na cílená opatření, jak zabránit dalšímu šíření nákazy v Moravskoslezském kraji. Vláda se chce podle něj vyvarovat tomu, aby musela opět zasahovat do společenského a ekonomického života, jak tomu učinila v březnu. Petříček to uvedl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.
"Současný nárůst na Karvinsku není až tak odlišný od předchozích dní," řekla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová. Uvedla, že hygienici stále cíleně vyhledávají další nakažené. K případné karanténě se nechtěla vyjadřovat, pouze sdělila, že situaci probírají s ministerstvem zdravotnictví.
Vondrák na Twitteru uvedl, že předpokládá, že nově nakažení jsou především rodinní příslušníci nakažených horníků. "Zatím ale razantně nenarůstá počet hospitalizovaných a zemřelých. To je zpráva dobrá a hovoří proti uzavírání Karviné," napsal.
Jak vyplývá z dat CŘT NAKIT, výrazně přibylo na Karvinsku pozitivně testovaných mladých lidí a žen. Předpokládám, že jsou to především rodiny nakažených horníků. Zatím ale razantně nenarůstá počet hospitalizovaných a zemřelých. To je zpráva dobrá a hovoří proti uzavírání Karviné. pic.twitter.com/Pw8WqaEKhv
— Ivo Vondrak (@ivondrak) July 5, 2020
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že karanténa Karvinska není na místě. "Nebylo by to proporční k riziku, které tam je. Počet nakažených sice roste, ale v čase tam přírůstek spíše klesá. Navíc jde o bezpříznakové jedince a nedochází k žádnému zásahu rizikových skupin nebo k eskalaci počtu hospitalizovaných pacientů," uvedl.
Podle posledních zveřejněných údajů bylo v pátek v Moravskoslezském kraji potvrzeno 3110 případů nákazy koronavirem. Nejvíce jich bylo na Karvinsku, kde bylo od počátku pandemie pozitivně testováno 1629 lidí. Za uplynulý týden tam bylo zaznamenáno téměř 247 případů v přepočtu na 100 000 lidí. Podle Českého statistického úřadu žilo na konci března v okrese Karviná více než 245 600 lidí, celý kraj má téměř 1,2 milionu obyvatel.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už v sobotu řekl, že v tuto chvíli se o karanténě pro Karvinou nejedná. Nemůže ale vyloučit, že by to byla varianta, kdyby se situace masivněji zhoršila.
"Tohle musí rozhodnout epidemiologové, to je věc, kterou oni musí posoudit, jak riziková situace je. Kraj tuto kompetenci nemá, je to plně v kompetenci krajské hygienické stanice, která je zřizována ministerstvem zdravotnictví. Ale ta čísla mě neuklidnila," řekl v neděli hejtman Vondrák.
Vondrák uvedl, že kraj pro epidemiology zajišťuje, co je třeba. "Běží všechna odběrová centra, svátek nesvátek, běží všechny laboratoře a prodloužili jsme dobu odběrových center," řekl hejtman.
Uvedl, že situace zatím není dramatická tím, že by výrazně přibývalo lidí s vážnými zdravotními komplikacemi. V sobotu bylo podle něj nově hospitalizováno pět lidí. Hejtman má ale dojem, že lidí v karanténě je málo. "Lidé by si měli uvědomit, že je třeba nosit roušky, i když to žádné nařízení nepožaduje. Dle mého názoru situace, kdy koupaliště jsou plná lidí bez roušek, to jsou všechno, řekněme, potenciálně nebezpečné situace," řekl Vondrák.
Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově prokázala nákaza koronavirem, už nejsou jen horníci, ohnisko se přenáší do komunity. Případnou karanténu pro okres ale vedení Moravskoslezského kraje nařídit nemůže, ta je v kompetenci hygieniků. V neděli to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).
"Když jsem se díval na ranní data, zcela určitě lze říct, že část ohniska OKD přepadá do komunity. Důkazem je, že z 94 nakažených, které bylo v sobotu odhaleno, je 41 lidí do 30 let a většina z nich jsou ženy. Dochází k tomu, že už to nejsou horníci, ale další lidé. Situace se z tohoto pohledu určitě zhoršuje," uvedl hejtman.
Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení této choroby tradiční čínskou medicínu. Nedávno zveřejněná oficiální zpráva čínské vlády tvrdí, že 92 procent všech případů nákazy koronavirem v zemi bylo nějakým způsobem léčeno právě prostředky tradiční medicíny, napsal zpravodajský server BBC News.
Odborníci uvádějí, že se Čína snaží rozšířit oblibu tradiční medicíny jak doma, tak v zahraničí, ale klasičtí lékaři zůstávají ohledně jejích účinků skeptičtí. Tradiční čínská medicína patří mezi nejstarší metody léčby na světě a v zemi je nesmírně oblíbená napříč generacemi.
O dovolenou na jižní Moravě mají Češi zájem srovnatelný s loňskou sezonou. Oslovení provozovatelé ubytovacích zařízení většinou v souvislosti s epidemií koronaviru nepociťují výrazné změny v zájmu o pobyt. Někde mají vyprodáno, jinde hlásí stále dostatek volné kapacity.
Někde se však přeci jen projevil větší zájem, který je přičítaný tomu, že lidé výrazně omezili plánované dovolené v zahraničí. "Je rozhodně větší, momentálně máme plno až do poloviny září," uvedla Hana Michalicová z recepce penzionu André ve Velkých Pavlovicích.
Regionem, který je nejpostiženější nákazou koronavirem, zůstává Karvinsko, kde bylo za uplynulý týden zaznamenáno téměř 247 případů v přepočtu na 100 000 lidí. Nákaza se tam rozšířila mezi horníky firmy OKD.
K šestitýdennímu přerušení těžby přistoupila po plošném testování na dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih, které ukázalo pozitivitu na koronavirus u více než 20 procent horníků. Už dřív přerušila těžbu v Dole Darkov, kde ohnisko vzniklo.
"Pokud jde o Karvinou a karanténu, nemůžu vyloučit, samozřejmě, že pokud by došlo k nějakému zhoršení masivnějšímu, tak i toto může být varianta. Ale ne v tuto chvíli," řekl v sobotu v České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Středočeské hotely a penziony se po uvolnění vládních koronavirových opatření zaplňují, větší zájem o ubytování je v turisticky atraktivních lokalitách. Některá zařízení zaznamenala také zvýšenou poptávku po pořádání svatebních hostin.
Například penzion Kokořín v Kokoříně na Mělnicku má aktuálně zarezervovány téměř všechny červencové termíny. "Kromě pár dnů máme plno," řekl Dalibor Ullrych, který má rezervace v penzionu na starosti.
Po obnovení provozu hotelů byla v prvních dvou víkendech obsazená zhruba půlka pokojů a teď už je několikátý víkend po sobě na sobotu a neděli zcela plno. Postupně stoupá zájem i o delší pobyty včetně všedních dnů.
V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury Reuters o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví země, která je koronavirovou infekcí zasažena po USA nejvíce na světě. Počet lidí s covidem-19 se zvýšil o 37 923, celkově jich je 1,539 milionu. Zemřelo už 64.265 pacientů.
V Česku přibylo v sobotu 121 potvrzených případů koronaviru, o dvacet méně než v pátek. Od začátku šíření viru bylo v zemi zaznamenáno 12 440 případů. Zemřelých s nemocí covid-19 je 351, naopak 7852 se už vyléčilo.
Aktuálně je tak v Česku 4237 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k nedělním 00:30. Denní nárůst v tomto týdnu byl nejnižší ve středu, kdy laboratoře zaznamenaly 92 nově nakažených.
Německu za sobotu přibylo 239 nových případů nákazy koronavirem, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 196 335. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI). Komplikacím provázejícím nemoc covid-19 podlehli dva lidé, celkový počet mrtvých činí 9012. Za vyléčené RKI považuje 181 700 lidí.
Itálie zvažuje rozpočtová opatření na podporu investic do automobilového a turistického průmyslu. Uvedl to dnes italský premiér Giuseppe Conte. Výroba automobilů a cestovní ruch patří k odvětvím, která byla nejvíce zasažena koronavirovou krizí.
"Musíme podpořit nejpostiženější odvětví, jako jsou automobilový průmysl a turistika," uvedl premiér na konferenci, kterou uspořádal italský odborový svaz UIL. Upozornil, že vláda příští týden začne pracovat na komplexní reformě daňového systému. Podle Conteho je zapotřebí upravit daňové pobídky ve prospěch ekologických a digitálních investic, napsala agentura Reuters.
Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s covidem-19 testy antimalarika hydroxychlorochin a kombinace lopinavir/ritonavir používané při léčbě lidí s HIV. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že ani jeden z léků nepomohl snížit úmrtnost.
Nezkoušejte knihy dávat do mikrovlnky, abyste je zbavili koronaviru. Upozornění vydala knihovna v Grand Rapids v americkém státě Michiganu poté, co tam před několika dny někdo vrátil knihu, která byla ohořelá, protože ji patrně umístil do mikrovlnky.
Regionální manažerka knihovny Elizabeth Guarinová Kozlowiczová v příspěvku na facebooku napsala, že každá kniha z půjčovny má kovový štítek sloužící k identifikaci na bázi rádiové frekvence a v mikrovlnce začne hořet.
Podle epidemiologů se lidé nemusí stresovat vymýšlením způsobů, jak knihy dezinfikovat. Tvrdí, že pokud by na nich virus byl, tak jen ve velmi malém množství a poměrně rychle by zanikl.
Cyrilometodějské slavnosti, které patří k největším církevním akcím v zemi, jsou letos kvůli epidemii koronaviru jiné.
Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o rekordních 212.326, přibylo rovněž 5134 úmrtí. Vyplývá to z údajů, které dnes večer zveřejnila Světová obchodní organizace (WHO). Předchozí rekord z 28. června činil 189.077 nových případů nákazy.
Celkový počet případů nákazy koronavirem podle údajů WHO zatím dosáhl zhruba 10,922 milionu. Agentura Reuters nicméně již v pátek s odvoláním na své vlastní propočty informovala, že počet případů nákazy překonal 11 milionů. Počet úmrtí podle WHO dosáhl zhruba 523.000.
Nejvýraznější nárůst počtu případů nákazy i úmrtí organizace za posledních 24 hodin zaznamenala na americkém kontinentu. V Evropě se podle jejích čísel počet případů zvýšil o téměř 20.000 na zhruba 2,76 milionu, zatímco počet úmrtí stoupl o 565 na 199.510.
Hygienici našli nové ohnisko koronaviru ve firmě na Kutnohorsku. Nakažených je 13 pracovníků, provoz byl uzavřen. Rodinným příslušníkům jsou ukládány karantény, odběry podstupuje zhruba dalších 100 lidí. "Máme ohnisko v jedné firmě. Zjišťujeme kontakty, dáváme karantény a máme indikovaných k odběru dalších asi 100 lidí. Situaci máme pod kontrolou," uvedla mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová.
Firma se podle mluvčí zachovala odpovědně, a když se virus začal šířit, provoz uzavřela. Nyní se bude čekat na výsledky dalších testů. Ve středních Čechách hygienici za uplynulých 24 hodin zaznamenali 23 nových případů koronaviru, z toho 13 je právě z Kutnohorska a ostatní jsou ze zbytku kraje.
Florida ohlásila rekordní denní nárůst 11.458 případů nákazy koronavirem. Je to už podruhé za tři dny, co tento americký stát s více než 21 miliony obyvatel hlásí denní nárůst více než 10.000 infekcí.
Rekordní nárůsty nemocných ohlásilo sedm dalších amerických států. V celých Spojených státech přitom s koronavirem již zemřelo téměř 130.000 lidí. Nejaktuálnější nárůst na Floridě je větší než kterýkoliv denní rekord zaznamenaný v evropských státech na vrcholu epidemie.
Někomu stačí rouška za pár korun, jiní si rádi připlatí. Jako například indický podnikatel, který si nechal vytvořit masku ze zlata. Stála ho v přepočtu 4 tisíc dolarů (95 tisíc korun). Muž doufá, že ho ochrání před koronavirem.
Výsledky testů na nový typ koronaviru u učitelek a dětí z mateřské školy v Jablonci nad Nisou jsou negativní. Zůstávají zatím v karanténě do opakování testů. Škola se uzavřela, když jedno dítě onemocnělo koronavirem. Test podstoupila necelá třicítka osob.
Počet nemocných v Libereckém kraji roste. Zhruba polovinu nových případů nákazy koronavirem v Libereckém kraji tvoří cizinci, nejvíce agenturní dělníci z Ukrajiny. Zasaženo je zatím asi deset firem z Liberce, nemocných jsou desítky.
Největší německá letecká společnost Lufthansa obdržela první část státní podpory, která má firmě pomoci překonat negativní dopady koronavirové krize. Státní banka KfW aerolinkám poskytla první miliardu eur (téměř 27 miliard Kč) z dohodnutého třímiliardového úvěru. Celková hodnota záchranného balíčku pro Lufthansu činí devět miliard eur. Kromě půjčky od KfW zahrnuje také například kapitálovou injekci od vlády, která tak v Lufhanse získá pětinový podíl.
Koronavirová krize těžce zasáhla leteckou přepravu po celém světě. Lufthansa nyní uvažuje o tom, že propustí na 22 tisíc zaměstnanců, což odpovídá 16 procentům z celkového počtu 138 tisíc.
V Anglii se dnes po více než třech měsících znovu otevřely restaurace, hospody, ale také kadeřnictví, muzea či hotely a znovu se mohou konat svatby, nadále je však nutné dodržovat řadu karanténních opatření. Dnešek se díky nové fázi uvolňování, která je od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 nejrozsáhlejší, nazývá v Anglii supersobotou. Ostatní části Spojeného království, tedy Wales, Skotsko a Severní Irsko, zmírňují restrikce podle vlastních plánů.
Obrazem: V Anglii slaví supersobotu. Opět mohou za zábavou, do hospod či k holiči
Dovolená na Kypru, která se pro Čechy od pondělí nově komplikuje nutností mít negativní test na koronavirus, se v nejbližších dnech týká několika set turistů, sdělil ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Pokud by tento stav trval několik týdnů, zasáhlo by to několik tisíc lidí, a navíc by to podle něj totálně zbouralo důvěru v tuto destinaci.
Kypr přeřadil Česko z kategorie A, což jsou země, odkud cestující po příletu nemusejí předkládat negativní test na koronavirus, do kategorie B. Češi se tak spolu s pasažéry z dalších zemí budou muset od 6. července prokázat maximálně tři dny starým negativním testem.
"Je to obrovská komplikace. Především pro klienty, kteří nemají šanci udělat si test, protože je prodloužený víkend. Navíc test je drahý. Na to upozorňujeme už více než šest týdnů a nikdo to neřeší," uvedl Papež.
Íránci, kteří nebudou používat roušky, nebudou moci počítat se službami státních úřadů. Prohlásil to dnes prezident Hasan Rúhání, který ohlásil další opatření, jež mají zpomalit šíření koronaviru. Řekl rovněž, že pracoviště, kde se hygienická nařízení nebudou dodržovat, budou na týden uzavřena. V Íránu do dneška covid-19 zabil přes 11 400 lidí a nákaza se potvrdila u 237 878 lidí.
Rúhání řekl v televizi, že nošení roušek bude od neděle povinné na veřejných místech. "Státní úředníci by neměli jednat s lidmi, kteří nebudou mít roušku. Zaměstnanci, kteří si roušku nenasadí, budou posláni domů," řekl prezident. Podle něj je "náboženskou povinností" informovat ostatní o vlastní nákaze. "Tím, že si tuto informaci necháte pro sebe, porušujete práva jiných," sdělil.
Katalánské úřady v sobotu nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida. Informovala o tom agentura AFP. Jde o vůbec první omezení pohybu od 21. června, kdy ve Španělsku skončil nouzový stav. Podle úřadů v minulých 24 hodinách přibylo v této části Katalánska skokově 60 nových nákaz koronavirem a celkem je jich v okrese Segriá nyní přes 4000. Uzávěra začíná platit dnes v poledne a místní lidé dostali na návrat domů čas do 16:00. Nárůst nových případů je spojován s dělníky, zaměstnanými v místním zemědělství.
Basketbalový klub Miami Heat uzavřel své tréninkové centrum poté, co měl jeho druhý hráč pozitivní test na koronavirus. Minulý týden informoval o nákaze Derrick Jones Jr., jméno druhého hráče zveřejněno nebylo. Podle listu Miami Herald se však počítá s jeho účastí při restartu NBA.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozornil, že nové případy z pátku pocházím především z již známých ohnisek.
Za včerejšek máme nárůst 141 případů covid-19. Jde o již známa lokální ohniska. Drtivá většina z nich je v Karviné, tam evidujeme 56 nových hlášení, v Praze 12, což je o 4 méně než předchozí den, dále v Ostravě 11 a v Liberci 10. Na všech dalších místech jsou to jednotky případů. pic.twitter.com/DmaIQ4Ig5S
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 4, 2020
Přibližně stovka zaměstnanců krajských nemocnic v Trutnově a Jičíně není pozitivní na koronavirus, prokázaly testy. Na odběry šli kvůli dvěma lékařům, kteří se nakazili ve svém volném čase. Testování se bude opakovat v příštím týdnu.
Covid-19 má jeden lékař z oddělení ARO trutnovské nemocnice a lékařka neurologie jičínské nemocnice. Zdroj nákazy se u nich podařilo dohledat, je stejný a není z nemocnice.
Ode dneška není nutné nosit v lékárnách roušku.
OD SOBOTY 4. 7. DO LÉKÁREN BEZ ROUŠKY
— ČLnK (@lekarnicicz) July 4, 2020
Pacienti ani personál v lékárnách nemusí nosit roušky ani jiné ochranné prostředky dýchacích cest.
I přes zrušení povinnosti nosit roušky je třeba stále dodržovat hygienické zásady omezující šíření infekce!
Více zde: https://t.co/MvGeUlCaSA
Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196 tisíc, kdy za poslední den přibylo 422 infikovaných.
V pátek přibylo v Česku 141 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku více než ve čtvrtek. Od začátku šíření viru bylo v zemi zaznamenáno 12 372 případů. Zemřelých s nemocí covid-19 je 352, naopak 7851 se už vyléčilo. Aktuálně je tak v Česku 4119 nemocných.
Denní nárůst v tomto týdnu byl nejnižší ve středu, kdy laboratoře zaznamenaly 92 nově nakažených. Ve čtvrtek pak opět stoupl na 132. Naopak nejvyšší nárůst v týdnu byl v pondělí, a to 202 případů. Stále je to ale méně než na konci minulého týdne, kdy nárůst zrychloval až na nedělních 305 nově nakažených, což byl nejvýraznější nárůst od začátku dubna.
Ústecký kraj ponechal v pohotovosti jeden objekt pro lidi bez domova s nařízenou karanténou. Takové objekty byly vytipovány tři napříč regionem. Na zámku v Hliňanech na Ústecku bydlel po dobu nařízené karantény pouze jeden člověk. Připraven k použití do 24 hodin bude až do konce letošního roku.
Denní počty hlášených obětí covidu-19 se nicméně v USA drží výrazně pod úrovní z dubna a začátku května. Univerzita Johnse Hopkinse za 24 hodin do pátečního večera evidovala 728 nových úmrtí spojovaných s nemocí z koronaviru, což souhrnnou bilanci americké epidemie posunulo na 129 405 mrtvých.
"Zdá se, že virus zabíjí menší část lidí, kteří se jim nakazí. V dubnu a květnu způsoboval covid-19 až 3000 úmrtí denně a připravoval o život přibližně sedm až osm procent Američanů, u nichž byla nákaza odhalena," uvádí v nové analýze deník The New York Times.
Odborníci údajně klesající trend úmrtnosti vysvětlují třemi klíčovými faktory. Jednak zvýšeným počtem prováděných testů na SARS-CoV-2, díky čemuž se odhaluje mnohem více případů nákazy s mírnými či žádnými příznaky. Dalším faktorem je rostoucí efektivita léčby covidu-19 a tím třetím pak změna v "populaci pacientů".
Mezi novými případy nákazy koronavirem je nyní podle všeho menší podíl seniorů, u nichž je vyšší šance těžkého průběhu onemocnění. Například na Floridě střední hodnota věku pozitivně testovaných obyvatel klesla ze 65 na 35 let.
Úřady ve Spojených státech během pátku nahlásily přes 53 tisíc nových případů nákazy koronavirem, uvádí agentura Reuters. Sedm amerických států ohlásilo rekordně vysoké denní bilance, a to Alabama, Aljaška, Idaho, Jižní Karolína, Mississippi, Severní Karolína a Tennessee.
Počet lidí pozitivně testovaných na virus SARS-CoV-2 od začátku jeho šíření se v pátek v USA blížil 2,8 milionům. Poslední týden v zemi registrovaní nakažení přibývají výrazně rychleji než při jarním vrcholu epidemie a více než dvojnásobným tempem oproti přelomu května a června. Nákaza je podle médií na vzestupu ve více než 35 státech.
I přes nepříznivý vývoj mohly ve čtvrtek obnovit provoz bary v mnohamilionovém městě Rio de Janeiro. Místní bezpečnostní složky informovaly, že už v první den volnějšího režimu nařídily některým provozovatelům jejich podniky zavřít, a to kvůli davům, které se tvořily v ulicích.
"Většina lidí v ulicích nedodržovala pravidla sociálního distancování a povinné nošení roušek," řekl televizi CNN spolumajitel baru ve čtvrti Leblon Flavio Sarahyba. V podnicích jako je ten jeho momentálně v Rio de Janeiru nesmí počet zákazníků překročit 50 procent normální kapacity a popíjet se v nich smí jen do 23:00. Město v pátek uvedlo, že v tomto směru posílí kontroly a že za porušování pravidel bude vypisovat pokuty
Brazílie za poslední den zaznamenala 42 223 případů nákazy koronavirem a 1290 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19. Oficiální statistika nakažených se dostala na téměř 1,54 milionu, zatímco bilance obětí stoupla na 63 174 mrtvých.
Vyšší celková čísla než Brazílie hlásí pouze Spojené státy. Úmrtí připisovaná koronaviru ale aktuálně v jihoamerické zemi přibývají rychleji než v USA, kde se denní průměr pohybuje kolem 600 hlášených obětí.