Nekontrolované šíření vs. lokální ohniska: rizikem je superpřenašeč ve vlaku

Martin Krepindl Jakub Zuzánek ČTK Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, ČTK
9. 7. 2020 7:00
Lokální ohniska nákazy covidem-19 v Moravskoslezském kraji výrazně zhoršují epidemiologickou situaci v České republice. Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Kypr kvůli tomu v různé míře omezily vstup českých občanů na své území. Podle virologa Jiřího Černého z Fakulty tropického zemědělství ČZU je v Praze situace značně odlišná než na začátku epidemie v březnu. I tak je ale potřeba se mít na pozoru.
Rozhovor s virologem Jiřím Černým | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Starostové z Karvinska považují situaci v okrese za velmi vážnou a vinu připisují vládě, ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienikům. Chytrá karanténa podle nich nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky testů a hygienici nezvládají organizaci.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stát epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil. Kritiku označil za politizaci tématu.


Podle virologa Černého se zatím epidemii v lokálních ohniscích daří zvládat. "Klidní být můžeme, a nemusíme. Víme, kde se ten virus pohybuje, víme, kteří lidé jsou ohrožení. To je markantně odlišná situace než v březnu, kdy jsme nevěděli, kolik lidí se vrátilo ze severní Itálie a Rakouska. Netušili jsme, kolik tu je a bude nakažených," vysvětluje Černý.

Akademik ale varuje před krizovým scénářem. "I dnes se může stát, že se objeví superpřenašeč z Karvinska, který nebude vědět, že je infekční, zajde si do obchodního centra v Ostravě, vydá se pendolinem do Prahy a tady si udělá kulturní kolečko po různých akcích. Ale do okamžiku, kdy jsou hygienici schopní trasovat a zjišťovat, kdo se od koho nakazil, je ta situace pod kontrolou," tvrdí Černý.


Virolog v tuto chvíli považuje za důležité zapojit se do projektu chytré karantény, dodržovat hygienická pravidla, mýt si ruce a ideálně dál používat roušky v MHD a uzavřených veřejných prostorech. Podívejte se na rozhovor s ním v reportáži v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 46 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy