Na manévrech Training Bridge 2017 se v Litvě od sebe navzájem učí čeští i litevští vojáci. Česko je sice déle členem NATO, podle kapitána Miroslava Maixnera jde ale o "partnerství".
Maixner velí české rotě 74. lehkého motorizovaného praporu, o které se na mezinárodních manévrech v Litvě často mluví. České vojáky tu podle něj lidé vítají.
Aktuálně.cz: Čím si vysvětlujete fakt, že čeští vojáci jsou - možná až překvapivě - v Litvě vítáni?
Miroslav Maixner: Vyplývá to z politické i mezinárodní situace. Jsem rád, že česká rota, které velím, je na těchto mezinárodních manévrech hodně vidět.
I reakce Litevců, když třeba projíždíme přes města, jsou velmi příjemné. Mávají nám, a když se vyskytne příležitost, tak nám děkují, že jsme tu. Podobná gesta a slova člověka potěší. I když jde jen o maličkosti.
Že jsme tu velmi vítáni, nám nedávají najevo jen lidé na ulicích, ale i vojáci nebo představitelé místních samospráv. Za celou tu dobu jsme nezaznamenali jedinou zápornou reakci na naši přítomnost v Litvě.
Musím se nicméně zeptat na incident pětice vašich vojáků před jednou z místních restaurací… (vojáci se snažili do podniku dostat, i když jim to u vstupu nedovolili, a tak byla na místo zavolána policie - pozn. red.)
Těch pět mužů jsme již poslali domů do Česka. Případ kromě toho stále šetří litevská policie.
Nechci výsledek předem ovlivňovat, ale podle mě je to celé dost nafouknuté. Tahle nepříjemnost - a tak to jako velitel české jednotky i vnímám - byla důsledkem jazykové bariéry. Naši vojáci nikomu neublížili. Řekli mi, že je jim to velmi líto. Zatím to beru jako tragické nedorozumění.
Výcvik v novém prostředí
Obranné manévry, které tady a na pobřeží Baltu nacvičujete, můžete trénovat i v českých výcvikových prostorech. Co vám pobyt v Litvě po odborné stránce vlastně dává?
Jsou tu zcela jiné klimatické podmínky. Ať jde o nezvykle nadměrnou vlhkost vzduchu nebo opravdu velkou zimu v přímořských oblastech, kde už jsme také cvičili. Naši vojáci v Litvě získávají pro ně dosud nové a důležité zkušenosti.
A patří k tomu i orientace v neznámém výcvikovém prostoru - to je přínosné zejména pro velitele, na které jsou kladeny vyšší nároky na znalosti topografie. Doma v Česku to znají, takže mnohé věci dělají jen stereotypně.
Jaké máte jako kapitán zkušenosti ze zahraničních misí?
Byl jsem například dvakrát v Afghánistánu - v letech 2010 a 2012. Manévry v Litvě jsou jen dalším úkolem, který musím splnit. Je ale velmi zajímavé poznat při dlouhodobém kontaktu s Litevci jejich kulturu, zvyky a názory.
Vyplývají manévry Training Bridge z obav Litevců před Ruskem?
Na tohle se musíte zeptat už někoho jiného. Co má ale malý stát, jako je Litva, nacvičovat jiného než obranu svého území?
A co vlastně vědí Litevci o Česku? V nadsázce - kromě toho, že hokejista Jaromír Jágr je Čech?
Divil byste se. O Česku toho vědí opravdu dost. Jde přece o naše alianční spojence, Litva je navíc i členem Evropské unie. Hodně Litevců navštívilo Česko jako turisté. A překvapivě mnoho litevských důstojníků a poddůstojníků absolvovalo odborné kurzy ve Vyškově, které vede britský výcvikový tým. Takže třeba moravský Vyškov znají litevští vojáci opravdu dobře.