Čeští vojáci se poprali v Litvě, zasahovala i policie. Ruská média incident přifukují

Martin Ehl Ondřej Soukup Martin Ehl, Ondřej Soukup
Aktualizováno 20. 2. 2017 14:05
Pětice opilých českých vojáků měla incident v Litvě, kde je jejich jednotka na cvičení. Dožadovali se vstupu do nočního klubu, kam je nechtěli pustit. Musela zasahovat policie. Ruská propaganda podle všeho incident přifoukla a využila v nynější informační válce se Západem. V Pobaltí se formují jednotky NATO, které mají posílit obranu spojenců. Zároveň tam probíhá řada cvičení. Češi nabízejí vojáky právě na obranu Litvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vilnius - Pětice opilých českých vojáků, kteří jsou součástí 120členné jednotky poslané na tříměsíční cvičení NATO do Litvy, se zapletla do incidentu, při kterém musela zasáhnout i místní policie.

V noci ze soboty na neděli se skupina dožadovala vstupu do nočního klubu Portas v litevském přístavu Klajpeda.

Incident potvrdil Aktuálně.cz mluvčí generálního štábu Armády České republiky plukovník Jan Šulc i mluvčí litevské armády Andrius Dilda.

"Nejspíš byli opilí," řekl Dilda s tím, že vojáci byli oblečeni v civilu a dožadovali se vstupu do klubu. Ochranka je ale nechtěla pustit a když začali být agresivní, zavolala policii. Ta má z celé akce videozáznam. Dilda nicméně nemohl potvrdit, zda musela policie použít donucovacích prostředků nebo paralyzérů.

Vojáci jsou zpátky u jednotky

Mluvčí generálního štábu Armády České republiky Jan Šulc uvedl, že litevská policie české vojáky následně převezla na stanici a později je propustila zpět k jednotce. Šulc doplnil, že vojáci měli právě osobní volno.

Český generální štáb nicméně stále čeká na oficiální zprávu litevské strany. "Nemáme ale informace, které by potvrzovaly, že by během incidentu došlo k fyzickému napadení policejní hlídky," řekl Šulc.

Původní informace ze svodky litevské policie a z informací několika litevskojazyčných médií, která se odvolávají na litevské policejní zdroje a agenturu BNS, hovořily o tom, že na místě museli zasahovat policisté. Opilí vojáci podle nich odmítli uposlechnout pokynů policie a odmítli také dechovou zkoušku.

Ruskojazyčná média ale navíc uvádějí, že se policie s vojáky poprala a musela použit elektrických paralyzérů. Což litevské zdroje nepotvrzují.

V době, kdy se vyšetřuje falešné obvinění německých vojáků v Litvě ze znásilnění, je to citlivá zpráva. Moskva se totiž současně snaží vojenskou přítomnost spojenců v Pobaltí zpochybnit a incident českých vojáků by mohl nahrát jí šířené propagandě. NATO v Pobaltí buduje posílené prapory coby odstrašení před možným ruským útokem či provokací.

Češi se v březnu přesunou k východní hranici

Do Litvy nedávno odjela 120členná česká jednotka na cvičení NATO Training Bridge 2017, které není přímo napojeno na budování předsunutých praporů a které končí 20. března. Minulý týden čeští vojáci s litevskými kolegy cvičili ostrou střelbu a na konci tohoto týdne se mají přesunout z přístavu Klajpeda na druhou stranu Litvy k východní hranici do výcvikového prostoru Pabrade.

Češi mají zájem Litevce v jejich obraně podpořit. České ministerstvo obrany nabízí, že do posíleného praporu NATO pod německé velení příští rok pošle české vojáky. V jednotlivých pobaltských zemích velí Britové (Estonsko), Kanaďané (Lotyšsko) a Němci (Litva),

Takzvané předsunuté jednotky Aliance budou v omezeném počtu necelých čtyř tisíc mužů působit v Litvě, v Lotyšsku, Estonsku a v Polsku. Všechny tyto země o vyslání vojáků jiných států NATO samy požádaly. Cílem vyslání jednotek je demonstrovat odhodlání Aliance bránit v případě útoku všechny své členy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy