Čeští vojáci se poprali v Litvě, zasahovala i policie. Ruská média incident přifukují

Martin Ehl Ondřej Soukup Martin Ehl, Ondřej Soukup
Aktualizováno 20. 2. 2017 14:05
Pětice opilých českých vojáků měla incident v Litvě, kde je jejich jednotka na cvičení. Dožadovali se vstupu do nočního klubu, kam je nechtěli pustit. Musela zasahovat policie. Ruská propaganda podle všeho incident přifoukla a využila v nynější informační válce se Západem. V Pobaltí se formují jednotky NATO, které mají posílit obranu spojenců. Zároveň tam probíhá řada cvičení. Češi nabízejí vojáky právě na obranu Litvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vilnius - Pětice opilých českých vojáků, kteří jsou součástí 120členné jednotky poslané na tříměsíční cvičení NATO do Litvy, se zapletla do incidentu, při kterém musela zasáhnout i místní policie.

V noci ze soboty na neděli se skupina dožadovala vstupu do nočního klubu Portas v litevském přístavu Klajpeda.

Incident potvrdil Aktuálně.cz mluvčí generálního štábu Armády České republiky plukovník Jan Šulc i mluvčí litevské armády Andrius Dilda.

"Nejspíš byli opilí," řekl Dilda s tím, že vojáci byli oblečeni v civilu a dožadovali se vstupu do klubu. Ochranka je ale nechtěla pustit a když začali být agresivní, zavolala policii. Ta má z celé akce videozáznam. Dilda nicméně nemohl potvrdit, zda musela policie použít donucovacích prostředků nebo paralyzérů.

Vojáci jsou zpátky u jednotky

Mluvčí generálního štábu Armády České republiky Jan Šulc uvedl, že litevská policie české vojáky následně převezla na stanici a později je propustila zpět k jednotce. Šulc doplnil, že vojáci měli právě osobní volno.

Český generální štáb nicméně stále čeká na oficiální zprávu litevské strany. "Nemáme ale informace, které by potvrzovaly, že by během incidentu došlo k fyzickému napadení policejní hlídky," řekl Šulc.

Původní informace ze svodky litevské policie a z informací několika litevskojazyčných médií, která se odvolávají na litevské policejní zdroje a agenturu BNS, hovořily o tom, že na místě museli zasahovat policisté. Opilí vojáci podle nich odmítli uposlechnout pokynů policie a odmítli také dechovou zkoušku.

Ruskojazyčná média ale navíc uvádějí, že se policie s vojáky poprala a musela použit elektrických paralyzérů. Což litevské zdroje nepotvrzují.

V době, kdy se vyšetřuje falešné obvinění německých vojáků v Litvě ze znásilnění, je to citlivá zpráva. Moskva se totiž současně snaží vojenskou přítomnost spojenců v Pobaltí zpochybnit a incident českých vojáků by mohl nahrát jí šířené propagandě. NATO v Pobaltí buduje posílené prapory coby odstrašení před možným ruským útokem či provokací.

Češi se v březnu přesunou k východní hranici

Do Litvy nedávno odjela 120členná česká jednotka na cvičení NATO Training Bridge 2017, které není přímo napojeno na budování předsunutých praporů a které končí 20. března. Minulý týden čeští vojáci s litevskými kolegy cvičili ostrou střelbu a na konci tohoto týdne se mají přesunout z přístavu Klajpeda na druhou stranu Litvy k východní hranici do výcvikového prostoru Pabrade.

Češi mají zájem Litevce v jejich obraně podpořit. České ministerstvo obrany nabízí, že do posíleného praporu NATO pod německé velení příští rok pošle české vojáky. V jednotlivých pobaltských zemích velí Britové (Estonsko), Kanaďané (Lotyšsko) a Němci (Litva),

Takzvané předsunuté jednotky Aliance budou v omezeném počtu necelých čtyř tisíc mužů působit v Litvě, v Lotyšsku, Estonsku a v Polsku. Všechny tyto země o vyslání vojáků jiných států NATO samy požádaly. Cílem vyslání jednotek je demonstrovat odhodlání Aliance bránit v případě útoku všechny své členy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy