Litva zvyšuje výdaje na armádu. "Trump má pravdu, NATO musí přidat," řekl tamní ministr obrany

Hana Vařáková
7. 2. 2017 15:29
Americký prezident Donald Trump má pravdu, když chce, aby členské země Severoatlantické aliance zvýšily výdaje na obranu na dohodnutou úroveň dvou procent HDP. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to řekl litevský ministr obrany Raimundas Karoblis. "Místo pochybností a obav ohledně nové americké administrativy potřebujeme s panem Trumpem spolupracovat. Oni taky potřebují spojence," dodal Karoblis. Trump se poprvé sejde se spojenci v NATO na zasedání aliance v Bruselu koncem května.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vilnius – Americký prezident Donald Trump má pravdu, když žádá evropské členy NATO, aby dostály svým závazkům a navýšily výdaje na obranu, řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg litevský ministr obrany Raimundas Karoblis.

Foto: Economia

Litva zatím tento klíčový závazek neplní. To se ale má brzy změnit.

Pokud by podle Karoblise členské státy NATO vynakládaly na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu, jak se v minulosti dohodly, mohl by z toho těžit celý západní svět. Země by tak ale hlavně posílily vlastní bezpečnost.

V rámci NATO dlouhodobě nejvíc financí poskytují na obranu Spojené státy, asi 3,6 procenta HDP. Hranici dvou procent HDP překračují ještě Velká Británie, Řecko, Estonsko a Polsko.

Litva nyní dává do armádního rozpočtu zhruba 1,5 procenta HDP. Podle ministra plánuje na dvě procenta dosáhnout už příští rok a do roku 2020 by se mohla dostat až na hranici 2,5 procenta.

"Pan Trump měl pravdu, když během předvolební kampaně vzkazoval Evropě, že má více investovat do obrany," řekl Karoblis agentuře Bloomberg. "Je to varování pro všechny členské státy Evropské unie."

Trumpův nástup k moci zneklidnil americké spojence od Pobaltí po Ukrajinu. Všichni s obavami sledovali, jak Trump vysílá vstřícná gesta směrem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Evropští lídři se proto na summitu EU koncem minulého roku shodli, že členské státy EU by měly plnit závazek vůči NATO ohledně výdajů na obranu.

Bezpečnost se znovu dostala do popředí i vzhledem k aktuální situaci na východě Ukrajiny, kde znovu vzplály boje mezi ukrajinskou armádou a separatisty podporovanými Kremlem. Těžké boje zuřily minulý týden ve městě Avdějevka, která je vzdálená jen několik kilometrů od Doněcku.

Po telefonu o tom s novým americkým prezidentem o víkendu mluvil i ukrajinský prezident Petro Porošenko.

"Bezpečnostní situace nám nedává možnost si odpočinout," dodal k tomu litevský ministr obrany.

Spojené státy taky potřebují spojence

Podle Karoblise je pro litevskou armádu důležité dál rozvíjet infrastrukturu, zvýšit počet vojáků a modernizovat zbrojní arzenál. Ministerstvo obrany taky plánuje zřídit příští rok centrální agenturu pro zadávání veřejných zakázek. 

Kromě zvýšení výdajů na obranu je podle Karoblise potřeba mluvit uvnitř NATO i o funkci aliance jako takové. Například o tom, jak reagovat na teroristické hrozby.

"Místo pochyb a obav ohledně nové americké administrativy potřebujeme s panem Trumpem spolupracovat," shrnul Karoblis. "Oni taky potřebují spojence."

Trump se poprvé sejde se spojenci v NATO na zasedání aliance v Bruselu koncem května. O víkendu to řekl během telefonického rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy