Litva zvyšuje výdaje na armádu. "Trump má pravdu, NATO musí přidat," řekl tamní ministr obrany

Hana Vařáková
7. 2. 2017 15:29
Americký prezident Donald Trump má pravdu, když chce, aby členské země Severoatlantické aliance zvýšily výdaje na obranu na dohodnutou úroveň dvou procent HDP. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to řekl litevský ministr obrany Raimundas Karoblis. "Místo pochybností a obav ohledně nové americké administrativy potřebujeme s panem Trumpem spolupracovat. Oni taky potřebují spojence," dodal Karoblis. Trump se poprvé sejde se spojenci v NATO na zasedání aliance v Bruselu koncem května.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vilnius – Americký prezident Donald Trump má pravdu, když žádá evropské členy NATO, aby dostály svým závazkům a navýšily výdaje na obranu, řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg litevský ministr obrany Raimundas Karoblis.

Foto: Economia

Litva zatím tento klíčový závazek neplní. To se ale má brzy změnit.

Pokud by podle Karoblise členské státy NATO vynakládaly na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu, jak se v minulosti dohodly, mohl by z toho těžit celý západní svět. Země by tak ale hlavně posílily vlastní bezpečnost.

V rámci NATO dlouhodobě nejvíc financí poskytují na obranu Spojené státy, asi 3,6 procenta HDP. Hranici dvou procent HDP překračují ještě Velká Británie, Řecko, Estonsko a Polsko.

Litva nyní dává do armádního rozpočtu zhruba 1,5 procenta HDP. Podle ministra plánuje na dvě procenta dosáhnout už příští rok a do roku 2020 by se mohla dostat až na hranici 2,5 procenta.

"Pan Trump měl pravdu, když během předvolební kampaně vzkazoval Evropě, že má více investovat do obrany," řekl Karoblis agentuře Bloomberg. "Je to varování pro všechny členské státy Evropské unie."

Trumpův nástup k moci zneklidnil americké spojence od Pobaltí po Ukrajinu. Všichni s obavami sledovali, jak Trump vysílá vstřícná gesta směrem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Evropští lídři se proto na summitu EU koncem minulého roku shodli, že členské státy EU by měly plnit závazek vůči NATO ohledně výdajů na obranu.

Bezpečnost se znovu dostala do popředí i vzhledem k aktuální situaci na východě Ukrajiny, kde znovu vzplály boje mezi ukrajinskou armádou a separatisty podporovanými Kremlem. Těžké boje zuřily minulý týden ve městě Avdějevka, která je vzdálená jen několik kilometrů od Doněcku.

Po telefonu o tom s novým americkým prezidentem o víkendu mluvil i ukrajinský prezident Petro Porošenko.

"Bezpečnostní situace nám nedává možnost si odpočinout," dodal k tomu litevský ministr obrany.

Spojené státy taky potřebují spojence

Podle Karoblise je pro litevskou armádu důležité dál rozvíjet infrastrukturu, zvýšit počet vojáků a modernizovat zbrojní arzenál. Ministerstvo obrany taky plánuje zřídit příští rok centrální agenturu pro zadávání veřejných zakázek. 

Kromě zvýšení výdajů na obranu je podle Karoblise potřeba mluvit uvnitř NATO i o funkci aliance jako takové. Například o tom, jak reagovat na teroristické hrozby.

"Místo pochyb a obav ohledně nové americké administrativy potřebujeme s panem Trumpem spolupracovat," shrnul Karoblis. "Oni taky potřebují spojence."

Trump se poprvé sejde se spojenci v NATO na zasedání aliance v Bruselu koncem května. O víkendu to řekl během telefonického rozhovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

 

Právě se děje

Další zprávy