V pátek oznámí norský Nobelův výbor, kdo se stane laureátem letošní Nobelovy ceny za mír. Na ocenění, které zohledňuje především dění v minulém roce, byl nominován čtvrtý nejvyšší počet kandidátů - celkem tak mohl výbor vybírat z 318 jmen, 211 z toho jsou jednotlivci a zbylých 107 patří organizacím. Podívejte se, kdo má podle expertů a sázkařů největší šanci na výhru.
Svoboda tisku
Letošními laureáty by podle Henrika Urdala mohli být novináři, kteří jsou v konfliktních oblastech stále častěji terčem násilností. Organizace zabývající se svobodou tisku a nezávislým informováním nikdy žádnou Nobelovu cenu neobdržela. A v zemích, kde vládne mír, zase veřejný prostor zaplňují tzv. lživé zprávy (fake news). "Tentokrát jsme se významně soustředili na důležitost získávání přesných informací o světových konfliktech a také na zhoršující se prostředí pro novináře a neziskové organizace operující v konfliktních zónách," uvedl ke svému odhadu Urdal pro americkou stanici CNN.
Kromě Reportérů bez hranic zmiňuje jako nadějného kandidáta Výbor na ochranu novinářů (CPJ) a noviny Novaja Gazeta odhalující korupci a porušování lidských práv v Rusku.
Urdal také nevylučuje, že by mohl vyhrát i jednotlivec. Mezi jeho favority patří barmští reportéři agentury Reuters, Wa Lone a Kyaw Soe Oo (na fotografii), kteří přinesli zprávy o krvavém zacházení s muslimskou menšinou Rohingů na západě Myanmaru. Následně za to byli vlastní vládou zatčeni.
Výhercem by se podle Urdala mohl stát i turecký novinář Can Dündar, který byl v Turecku odsouzen k pěti letům vězení za to, že deník, který vedl, zveřejnil informace o turecké tajné službě prodávající zbraně syrským islamistům. Po vynesení trestu se Dündar přesunul do Německa. Turecko na něj vydalo mezinárodní zatykač.