Barma

Barmská vůdkyně Su Ťij čelí novým obviněním, tentokrát z korupce

Vězněná barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij čelí novým čtyřem obviněním, tentokrát z korupce. Podle médií to oznámili její právníci, které o tom informovala vláda dosazená armádou po únorovém státním převratu. Su Ťij je od puče ve vězení kvůli řadě dřívějších obvinění, která však její právníci odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.

Armáda po převratu zatkla Su Ťij i další přední činitele její Národní ligy pro demokracii (NLD), což zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách. Po puči vypukly v Barmě rozsáhlé nepokoje, při snahách bezpečnostních složek o jejich potlačení podle nevládních organizací zemřelo přes 900 lidí.

Su Ťij čelí již z dřívějška obviněním například z nelegálního dovozu vysílaček, šíření informací, jež vedly ke společenským nepokojům, či z porušování restrikcí spojených s šířením covidu-19. Většinou těchto obvinění se zabývá soud v metropoli Neipyijto, novou obžalobu však řeší soud v druhém největším městě Mandalay.

Zdroj: ČTK

Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij se poprvé od puče objevila osobně u soudu

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, kterou vězní vojenská junta, se v pondělí poprvé od únorového převratu osobně objevila před soudem, jenž však řízení odročil na 7. června. Krátce před zahájením soudního jednání Su Ťij popřála lidem pevné zdraví a zdůraznila, že její politická strana Národní liga pro demokracii (NLD) byla založena pro občany a bude existovat, dokud budou existovat občané. Barmská média minulý týden uvedla, že by tato strana, která jasně zvítězila v listopadových parlamentních volbách, mohla být brzy rozpuštěna.

Pětasedmdesátiletá nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij nebyla vidět na veřejnosti od únorového zadržení, předchozí soudní jednání se konala formou videokonference. "Su Ťij vypadala v dobrém zdravotním stavu a před soudním jednáním se asi na 30 minut osobně sešla se svým právním týmem," řekl agentuře Reuters právník političky Thae Maun Maun.

Po této poradě se Su Ťij a její právníci zúčastnili zasedání soudu v jiné budově sloužící jako zvláštní soud. Nicméně soudce nepoložil žádnou otázku, pouze sdělil, že případ bude projednáván při příštím líčení, které se bude konat za dva týdny, napsala agentura Kjódó s odvoláním na advokáty zadržované političky.

Su Ťij, jejíž vláda byla svržena při vojenském převratu 1. února, čelí řadě obvinění od nelegálního vlastnictví vysílaček po porušení zákona o ochraně státního tajemství. Je v domácím vězení.

Zdroj: ČTK

Podle šéfa barmské junty je někdejší vůdkyně Su Ťij zdravá a ukáže se u soudu

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která je po únorovém vojenském převratu v domácím vězení, je v dobrém zdravotním stavu a brzy se osobně objeví před soudem. V rozhovoru s hongkongskou televizní stanicí Phoenix Television to řekl šéf vojenské vlády generál Min Aun Hlain. Podle agentury Reuters jde o první rozhovor, který generál poskytl od chvíle, kdy se po převratu postavil do čela Barmy.

Zdroj: ČTK

Barmská vojenská vláda nechá rozpustit stranu vůdkyně Su Ťij, jež vyhrála volby

Barmská vojenská vláda, která se ujala moci při únorovém převratu, nechá rozpustit stranu někdejší barmské vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Důvodem jsou podle junty podvody při listopadových volbách, v nichž Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij jasně zvítězila. V pátek o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na barmská média.

Zpravodajská agentura Myanmar Now uvedla, že stranu rozpustí volební komise, kterou jmenovala junta. Rozhodnutí bylo přijato na setkání s barmskými politickými stranami, které řada stran včetně Národní ligy pro demokracii bojkotovala.

"Volební podvody NLD byly nelegální, takže budeme muset registraci strany zrušit," prohlásil šéf volební komise Thein Sou. "Ti, co se na těchto podvodech podíleli, budou považováni za zrádce a my proti nim zakročíme," dodal.

Japonsko, které patří k největším dodavatelům humanitární pomoci do Barmy, v pátek oznámilo, že bude muset podporu přehodnotit, pokud se situace v zemi nezlepší. Možné je, že budou zastaveny i investiční projekty soukromých japonských firem, uvedl japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi.

Zdroj: ČTK

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK

Barmská armáda znovu střílela po demonstrantech. Protesty trvají už tři měsíce

Bezpečnostní složky v Barmě v neděli podle místních médií opět střílely po demonstrantech při nových protestech proti vojenskému režimu tři měsíce po převratu. Do ulic barmských měst vyšly tisíce lidí a podle agentury Reuters bylo hlášeno nejméně pět mrtvých. Od puče, který armáda provedla 1. února, ozbrojené složky podle pozorovatelů zabily stovky demonstrantů.

Karenové dobyli stanoviště barmské armády u hranic s Thajskem

Na stanovišti barmské armády poblíž thajských hranic v úterý ráno vypukly těžké boje, oznámila agentura Reuters. Etnická ozbrojená skupina Karenský národní svaz (KNU), která má oblast do velké míry pod kontrolou, uvedla, že vojenskou základnu dobyla. Reuters s odvoláním na KNU píše, že šlo o jedny z nejintenzivnějších střetů od únorového převratu, při kterém se moci v zemi chopila armáda.

Obyvatelé nedaleké thajské vesnice popsali, že střelba se začala z místa ozývat před svítáním. Jednotky KNU dobyly vojenské stanoviště mezi pátou a šestou hodinou ranní (mezi 0:30 a 1:30 SELČ), sdělil agentuře Reuters jeden z představitelů KNU, podle něhož KNU zjišťuje, kolik obětí si boje vyžádaly. Podle mluvčího skupiny se odehrály střety i na dalších místech, ale nesdělil detaily. Barmská armáda se k situaci zatím nevyjádřila.

Zdroj: ČTK

Barmský velvyslanec odvolaný juntou smí podle Londýna zůstat v Británii

Británie dovolí zůstat v zemi odvolanému barmskému velvyslanci, kterého nová barmská vojenská vláda ve středu zbavila funkce a zamkla před ním budovu ambasády. Britské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters uvedlo, že diplomat může zůstat v Británii, dokud se nerozhodne ohledně své budoucnosti.

Velvyslanec Ťjo Zwa Min otevřeně vystupoval proti juntě, která se v Barmě chopila moci při převratu 1. února, a vyzýval k propuštění demokraticky zvolené vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij.

Dosavadní barmský velvyslanec v Londýně nebyl ve středu vpuštěn do budovy ambasády a bylo mu sděleno, že už svou zemi v Británii nereprezentuje. Noc na čtvrtek strávil v autě. Dveře před Ťjo Zwa Minem zamkli jeho zástupce a vojenský přidělenec, kteří jsou věrní vojenskému režimu.

Zdroj: ČTK

Při protestech v Barmě zemřelo nejméně dalších 15 lidí

Při protestech v Barmě ve středu zemřelo přinejmenším 15 lidí. Od začátku demonstrací proti únorovém vojenskému puči tak o život přišlo už bezmála 600 lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na barmskou Asociaci na pomoc politickým vězňům (AAPP). Zadrženo bylo během dvou měsíců téměř 3000 lidí.

Podle místních aktivistů a médií armáda v posledních dnech výrazně přitvrdila při zásazích ve venkovských oblastech a mimo hlavní střediska země. Současně barmští vojáci čelí útokům ozbrojených milicí etnických menšin, které bojují o větší autonomii na centrální vládě.

V Rangúnu ve středu vypukl požár v jedné továrně vlastněné čínskou firmou. Již dříve byly zaznamenány žhářské útoky na továrny s čínskými vlastníky. Část odpůrců státního převratu kritizuje Čínu za vstřícnost vůči vojenské juntě. V Rangúnu bylo dnes slyšet i několik menších výbuchů, uvedlo americké velvyslanectví.

Zdroj: ČTK

Protesty v Barmě mají dalších nejméně pět obětí, od únorového převratu zemřelo přes 550 demonstrantů

Barmské bezpečnostní složky v sobotu opět pálily proti prodemokratickým protestujícím, podle demonstrantů a místních médií zemřelo nejméně pět lidí. Od únorového vojenského převratu se obětí armádních represí stalo přes 550 účastníků demonstrací, informovala agentura Reuters.

Bezpečnostní síly v středobarmském městě Monywa, kde jsou v posledních týdnech protesty prakticky každodenní, střílely do davu a zabily nejméně čtyři lidi. Další jsou zranění, uvedly dvě mediální organizace.

"Bez ustání pálili jak zábleskovými granáty, tak ostrými náboji," sdělil Reuters jeden z účastníků protestu. "Lidé se stáhli a rychle stavěli bariéry, ale kulka zasáhla člověka přede mnou do hlavy. Na místě zemřel," uvedl Barmánec, který si přál zůstat v anonymitě.

Jeden muž byl zastřelen ve městě Thaton na jihu Barmy, informoval zpravodajský server Bago Weekly Journal, zprávu potvrdili i místní obyvatelé. Policie také střílela ve městě Bago, kde jednoho muže zranila.

Zdroj: ČTK

Barmští vojáci zabili při demonstracích v celé zemi desítky lidí

Barmští vojáci dnes zabili při zásazích proti účastníkům protestů na několika místech země asi 50 lidí, uvedl portál Myanmar Now. Evropská unie a Británie nové vraždění odsoudily, Spojené státy mezitím oznámily střelbu na své kulturní zastupitelství v Rangúnu, uvedla agentura Reuters.

Barmánci znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Protesty trvají od února a podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při nich přišlo dosud o život přes 320 lidí.

Podle Myanmar Now dnes lidé umírali v druhém největším barmském městě Mandalaji, kde hlásí 13 mrtvých, dále v sousední Sakainské oblasti, kde je devět obětí, a v obchodním centru Barmy Rangúnu, kde zemřelo sedm lidí.

Pokračovat