Barma

Soud odročil první verdikt nad svrženou barmskou vůdkyní, zatím zůstává v domácím vězení

Barmský soud odložil vynesení rozsudku v procesu se svrženou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij, informovaly světové agentury. Původně měl sdělit verdikt ohledně prvního z několika obvinění, kterým nositelka Nobelovy ceny za mír ve své vlasti čelí. Tribunál rozhodnutí odložil, aby umožnil výpověď dalšího svědka, napsala agentura AP.

Soud souhlasil s návrhem obhajoby, aby umožnil lékaři, který se předtím nemohl dostavit do soudní síně, vystoupit se svým svědectvím, uvedl podle AP nejmenovaný úředník. Další jednání je naplánováno na 6. prosince. Kdy by mohl padnout verdikt, zatím není zřejmé.

Šestasedmdesátiletá Su Ťij je nyní v domácím vězení a čelí mimo jiné obviněním z korupce nebo nelegálního dovozu vysílaček. Dnes odložený verdikt měl padnout v případě obvinění z podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Právníci političky veškerá obvinění odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.

Zdroj: ČTK

Americký novinář Fenster propuštěný z vězení v Barmě dorazil do USA

Do New Yorku v úterý dorazil americký novinář Danny Fenster, jehož minulý týden Barma dosoudila k 11 letům vězení a v pondělí propustila na svobodu. V barmském vězení strávil téměř šest měsíců, v pondělí ho barmské úřady vydaly bývalému americkému vyslanci při OSN Billovi Richardsonovi.

Fenster patřil ke zhruba stovce novinářů a pracovníků médií, kteří byli v Barmě zadrženi po únorovém puči.

"Fyzicky se cítím dobře. Bylo to totéž strádání, jaké člověk zažívá, když je uvězněný. Čím déle se to protahuje, tím víc se bojí, že to nikdy neskončí," řekl Fenster v pondělí novinářům, když po odletu z Barmy přistál v Kataru, odkud se pak vydal do USA. Dodal, že nebyl ve vězení mučen ani trýzněn hlady a že je rád, že je na cestě domů.

Sedmatřicetiletého šéfredaktora nezávislého zpravodajského serveru Frontier Myanmar zatkli v Barmě letos v květnu, když se pokusil odjet ze země. Soud ho shledal vinným z několika trestných činů, včetně podněcování ke vzpouře kvůli údajnému šíření nepravdivých či buřičských informací, kontaktu s nezákonnými organizacemi a porušování vízových nařízení.

Zdroj: ČTK

Barma propustila odsouzeného amerického novináře, brzy odletí do USA

Americký novinář Danny Fenster, kterého barmský soud před několika dny odsoudil na 11 let vězení a nucených prací, je na svobodě a brzy přes Katar odletí do USA. V prohlášení o tom informoval bývalý americký vyslanec při OSN Bill Richardson. Dodal, že barmské úřady Fenstera propustily a předaly mu ho během jeho návštěvy v Barmě.

Sedmatřicetiletého šéfeditora nezávislého zpravodajského serveru Frontier Myanmar zatkli v Barmě letos v květnu, když se pokusil odjet ze země. Soud ho shledal vinným z několika trestných činů, včetně podněcování ke vzpouře kvůli údajnému šíření nepravdivých či buřičských informací, kontaktu s nezákonnými organizacemi a porušování vízových nařízení.

"Tohle je den, v jaký doufáte, když děláte tuhle práci," komentoval Fensterovo propuštění Richardson, kterého citovala agentura AP. "Jsme nesmírně vděční, že se Danny konečně bude moci vrátit ke svým milovaným, kteří za něj celou tu dobu bojovali navzdory ohromným překážkám."

Trest, který barmský soud Fensterovi udělil, byl nejtvrdší mezi sedmi novináři, o kterých je zatím známo, že byli souzeni a odsouzeni od doby, co moc v zemi převzala armáda.

Zdroj: ČTK

Barmský soud poslal amerického novináře na 11 let do vězení

Soud v Barmě kontrolované po převratu armádou v pátek uložil jedenáctiletý trest americkému novináři Dannymu Fensterovi. Shledal ho vinným z několika trestných činů včetně podněcování ke vzpouře kvůli údajnému šíření nepravdivých či buřičských informací. S odvoláním na Fensterova právního zástupce o tom informovala agentura AP.

Sedmatřicetiletého šéfredaktora nezávislého zpravodajského serveru Frontier Myanmar zatkli v Barmě letos v květnu, když se pokusil odjet ze země. Soud ho shledal vinným i z kontaktu s nezákonnými organizacemi a porušování vízových nařízení. Fenster zároveň u jiného soudu čelí dvěma dalším bodům obžaloby, a to mimo jiné za údajné porušení protiteroristického zákona. V obou případech mu podle agentury Reuters hrozí až dvacetileté vězení.

Barmská armáda letos 1. února provedla převrat. Při následném potlačování protestů zemřelo přes 1200 civilistů a další tisíce lidí včetně novinářů skončily za mřížemi, udává barmská Asociace na pomoc politickým vězňům.

Zdroj: ČTK

Barmská vojenská junta propustila stovky politických vězňů

Barmská vojenská vláda propustila stovky politických vězňů ze známé rangúnské věznice Insein, čemuž předcházel tlak ze strany Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Mezi propuštěnými je i mluvčí strany bývalé disidentky a poté i barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a také komik známý pod pseudonymem Zarganar.

Několik minut po pondělním proslovu šéfa barmské junty Min Aun Hlaina státní televize oznámila, že propuštěno bude na základě amnestie podložené humanitárními důvody více než 5600 lidí, kteří byli zatčeni nebo hledaní kvůli svému podílu na protestech proti poslednímu vojenskému převratu.

Propuštění vězňů popisují někteří aktivisté jako trik armády, jak očistit vlastní mezinárodní pověst poté, co ASEAN přikročil k velmi neobvyklému kroku, když vyloučil vůdce junty ze svého příštího summitu. Zvláštní zpravodaj OSN pro Barmu Tom Andrews na Twitteru propuštění vězňů uvítal, ale řekl, že především bylo šokující už samotné jejich zadržení.

"Junta propouští politické vězně v Barmě ne proto, že by změnila svou podstatu, ale kvůli tlaku," upozornil Andrews. Reuters připomíná, že junta od únorového puče propustila vězně už několikrát.

 

Zdroj: ČTK

V uprchlickém táboře v Bangladéši zastřelili významného rohingského vůdce

Neznámí ozbrojenci ve středu v Bangladéši zastřelili významného rohingského vůdce, oznámily světové agentury. Muhibulláh stál v čele jedné z největších komunit Rohingů, kteří uprchli z Barmy po vojenském zásahu v roce 2017, a patřil mezi nejvýznamnější obhájce této menšiny. Promluvil v Radě OSN pro lidská práva a byl pozván do Bílého domu, napsala agentura Reuters.

Informací o útoku v uprchlickém táboře Kutupalong v oblasti Cox's Bázár zatím není mnoho. Podle místního policejního velitele ozbrojenci zaútočili na rohingského vůdce a lékaři ho v nemocnici později prohlásili mrtvým. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v reakci na zprávy o zabití Muhibulláha uvedl, že organizace je smrtí rohingského vůdce "hluboce zarmoucena".

Bývalý učitel Muhibulláh, který přišel do Bangladéše v roce 2017, byl znám pouze pod tímto jedním jménem, poznamenala agentura AP. Arakanská rohingská společnost za mír a lidská práva, v jejímž čele stál, dokumentovala zvěrstva, kterým byli Rohingové vystaveni během represí v Barmě, píše Reuters, podle něhož se Muhibulláh snažil o to, aby tato menšina měla větší slovo nejen v táborech, ale i na mezinárodní úrovni.

Zdroj: ČTK

Barmská vůdkyně Su Ťij čelí novým obviněním, tentokrát z korupce

Vězněná barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij čelí novým čtyřem obviněním, tentokrát z korupce. Podle médií to oznámili její právníci, které o tom informovala vláda dosazená armádou po únorovém státním převratu. Su Ťij je od puče ve vězení kvůli řadě dřívějších obvinění, která však její právníci odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.

Armáda po převratu zatkla Su Ťij i další přední činitele její Národní ligy pro demokracii (NLD), což zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách. Po puči vypukly v Barmě rozsáhlé nepokoje, při snahách bezpečnostních složek o jejich potlačení podle nevládních organizací zemřelo přes 900 lidí.

Su Ťij čelí již z dřívějška obviněním například z nelegálního dovozu vysílaček, šíření informací, jež vedly ke společenským nepokojům, či z porušování restrikcí spojených s šířením covidu-19. Většinou těchto obvinění se zabývá soud v metropoli Neipyijto, novou obžalobu však řeší soud v druhém největším městě Mandalay.

Zdroj: ČTK

Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij se poprvé od puče objevila osobně u soudu

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, kterou vězní vojenská junta, se v pondělí poprvé od únorového převratu osobně objevila před soudem, jenž však řízení odročil na 7. června. Krátce před zahájením soudního jednání Su Ťij popřála lidem pevné zdraví a zdůraznila, že její politická strana Národní liga pro demokracii (NLD) byla založena pro občany a bude existovat, dokud budou existovat občané. Barmská média minulý týden uvedla, že by tato strana, která jasně zvítězila v listopadových parlamentních volbách, mohla být brzy rozpuštěna.

Pětasedmdesátiletá nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij nebyla vidět na veřejnosti od únorového zadržení, předchozí soudní jednání se konala formou videokonference. "Su Ťij vypadala v dobrém zdravotním stavu a před soudním jednáním se asi na 30 minut osobně sešla se svým právním týmem," řekl agentuře Reuters právník političky Thae Maun Maun.

Po této poradě se Su Ťij a její právníci zúčastnili zasedání soudu v jiné budově sloužící jako zvláštní soud. Nicméně soudce nepoložil žádnou otázku, pouze sdělil, že případ bude projednáván při příštím líčení, které se bude konat za dva týdny, napsala agentura Kjódó s odvoláním na advokáty zadržované političky.

Su Ťij, jejíž vláda byla svržena při vojenském převratu 1. února, čelí řadě obvinění od nelegálního vlastnictví vysílaček po porušení zákona o ochraně státního tajemství. Je v domácím vězení.

Zdroj: ČTK

Podle šéfa barmské junty je někdejší vůdkyně Su Ťij zdravá a ukáže se u soudu

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která je po únorovém vojenském převratu v domácím vězení, je v dobrém zdravotním stavu a brzy se osobně objeví před soudem. V rozhovoru s hongkongskou televizní stanicí Phoenix Television to řekl šéf vojenské vlády generál Min Aun Hlain. Podle agentury Reuters jde o první rozhovor, který generál poskytl od chvíle, kdy se po převratu postavil do čela Barmy.

Zdroj: ČTK

Barmská vojenská vláda nechá rozpustit stranu vůdkyně Su Ťij, jež vyhrála volby

Barmská vojenská vláda, která se ujala moci při únorovém převratu, nechá rozpustit stranu někdejší barmské vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Důvodem jsou podle junty podvody při listopadových volbách, v nichž Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij jasně zvítězila. V pátek o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na barmská média.

Zpravodajská agentura Myanmar Now uvedla, že stranu rozpustí volební komise, kterou jmenovala junta. Rozhodnutí bylo přijato na setkání s barmskými politickými stranami, které řada stran včetně Národní ligy pro demokracii bojkotovala.

"Volební podvody NLD byly nelegální, takže budeme muset registraci strany zrušit," prohlásil šéf volební komise Thein Sou. "Ti, co se na těchto podvodech podíleli, budou považováni za zrádce a my proti nim zakročíme," dodal.

Japonsko, které patří k největším dodavatelům humanitární pomoci do Barmy, v pátek oznámilo, že bude muset podporu přehodnotit, pokud se situace v zemi nezlepší. Možné je, že budou zastaveny i investiční projekty soukromých japonských firem, uvedl japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi.

Zdroj: ČTK

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK

Barmská armáda znovu střílela po demonstrantech. Protesty trvají už tři měsíce

Bezpečnostní složky v Barmě v neděli podle místních médií opět střílely po demonstrantech při nových protestech proti vojenskému režimu tři měsíce po převratu. Do ulic barmských měst vyšly tisíce lidí a podle agentury Reuters bylo hlášeno nejméně pět mrtvých. Od puče, který armáda provedla 1. února, ozbrojené složky podle pozorovatelů zabily stovky demonstrantů.

Karenové dobyli stanoviště barmské armády u hranic s Thajskem

Na stanovišti barmské armády poblíž thajských hranic v úterý ráno vypukly těžké boje, oznámila agentura Reuters. Etnická ozbrojená skupina Karenský národní svaz (KNU), která má oblast do velké míry pod kontrolou, uvedla, že vojenskou základnu dobyla. Reuters s odvoláním na KNU píše, že šlo o jedny z nejintenzivnějších střetů od únorového převratu, při kterém se moci v zemi chopila armáda.

Obyvatelé nedaleké thajské vesnice popsali, že střelba se začala z místa ozývat před svítáním. Jednotky KNU dobyly vojenské stanoviště mezi pátou a šestou hodinou ranní (mezi 0:30 a 1:30 SELČ), sdělil agentuře Reuters jeden z představitelů KNU, podle něhož KNU zjišťuje, kolik obětí si boje vyžádaly. Podle mluvčího skupiny se odehrály střety i na dalších místech, ale nesdělil detaily. Barmská armáda se k situaci zatím nevyjádřila.

Zdroj: ČTK
Pokračovat