Barma

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK

Barmská armáda znovu střílela po demonstrantech. Protesty trvají už tři měsíce

Bezpečnostní složky v Barmě v neděli podle místních médií opět střílely po demonstrantech při nových protestech proti vojenskému režimu tři měsíce po převratu. Do ulic barmských měst vyšly tisíce lidí a podle agentury Reuters bylo hlášeno nejméně pět mrtvých. Od puče, který armáda provedla 1. února, ozbrojené složky podle pozorovatelů zabily stovky demonstrantů.

Karenové dobyli stanoviště barmské armády u hranic s Thajskem

Na stanovišti barmské armády poblíž thajských hranic v úterý ráno vypukly těžké boje, oznámila agentura Reuters. Etnická ozbrojená skupina Karenský národní svaz (KNU), která má oblast do velké míry pod kontrolou, uvedla, že vojenskou základnu dobyla. Reuters s odvoláním na KNU píše, že šlo o jedny z nejintenzivnějších střetů od únorového převratu, při kterém se moci v zemi chopila armáda.

Obyvatelé nedaleké thajské vesnice popsali, že střelba se začala z místa ozývat před svítáním. Jednotky KNU dobyly vojenské stanoviště mezi pátou a šestou hodinou ranní (mezi 0:30 a 1:30 SELČ), sdělil agentuře Reuters jeden z představitelů KNU, podle něhož KNU zjišťuje, kolik obětí si boje vyžádaly. Podle mluvčího skupiny se odehrály střety i na dalších místech, ale nesdělil detaily. Barmská armáda se k situaci zatím nevyjádřila.

Zdroj: ČTK

Barmský velvyslanec odvolaný juntou smí podle Londýna zůstat v Británii

Británie dovolí zůstat v zemi odvolanému barmskému velvyslanci, kterého nová barmská vojenská vláda ve středu zbavila funkce a zamkla před ním budovu ambasády. Britské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters uvedlo, že diplomat může zůstat v Británii, dokud se nerozhodne ohledně své budoucnosti.

Velvyslanec Ťjo Zwa Min otevřeně vystupoval proti juntě, která se v Barmě chopila moci při převratu 1. února, a vyzýval k propuštění demokraticky zvolené vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij.

Dosavadní barmský velvyslanec v Londýně nebyl ve středu vpuštěn do budovy ambasády a bylo mu sděleno, že už svou zemi v Británii nereprezentuje. Noc na čtvrtek strávil v autě. Dveře před Ťjo Zwa Minem zamkli jeho zástupce a vojenský přidělenec, kteří jsou věrní vojenskému režimu.

Zdroj: ČTK

Při protestech v Barmě zemřelo nejméně dalších 15 lidí

Při protestech v Barmě ve středu zemřelo přinejmenším 15 lidí. Od začátku demonstrací proti únorovém vojenskému puči tak o život přišlo už bezmála 600 lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na barmskou Asociaci na pomoc politickým vězňům (AAPP). Zadrženo bylo během dvou měsíců téměř 3000 lidí.

Podle místních aktivistů a médií armáda v posledních dnech výrazně přitvrdila při zásazích ve venkovských oblastech a mimo hlavní střediska země. Současně barmští vojáci čelí útokům ozbrojených milicí etnických menšin, které bojují o větší autonomii na centrální vládě.

V Rangúnu ve středu vypukl požár v jedné továrně vlastněné čínskou firmou. Již dříve byly zaznamenány žhářské útoky na továrny s čínskými vlastníky. Část odpůrců státního převratu kritizuje Čínu za vstřícnost vůči vojenské juntě. V Rangúnu bylo dnes slyšet i několik menších výbuchů, uvedlo americké velvyslanectví.

Zdroj: ČTK

Protesty v Barmě mají dalších nejméně pět obětí, od únorového převratu zemřelo přes 550 demonstrantů

Barmské bezpečnostní složky v sobotu opět pálily proti prodemokratickým protestujícím, podle demonstrantů a místních médií zemřelo nejméně pět lidí. Od únorového vojenského převratu se obětí armádních represí stalo přes 550 účastníků demonstrací, informovala agentura Reuters.

Bezpečnostní síly v středobarmském městě Monywa, kde jsou v posledních týdnech protesty prakticky každodenní, střílely do davu a zabily nejméně čtyři lidi. Další jsou zranění, uvedly dvě mediální organizace.

"Bez ustání pálili jak zábleskovými granáty, tak ostrými náboji," sdělil Reuters jeden z účastníků protestu. "Lidé se stáhli a rychle stavěli bariéry, ale kulka zasáhla člověka přede mnou do hlavy. Na místě zemřel," uvedl Barmánec, který si přál zůstat v anonymitě.

Jeden muž byl zastřelen ve městě Thaton na jihu Barmy, informoval zpravodajský server Bago Weekly Journal, zprávu potvrdili i místní obyvatelé. Policie také střílela ve městě Bago, kde jednoho muže zranila.

Zdroj: ČTK

Barmští vojáci zabili při demonstracích v celé zemi desítky lidí

Barmští vojáci dnes zabili při zásazích proti účastníkům protestů na několika místech země asi 50 lidí, uvedl portál Myanmar Now. Evropská unie a Británie nové vraždění odsoudily, Spojené státy mezitím oznámily střelbu na své kulturní zastupitelství v Rangúnu, uvedla agentura Reuters.

Barmánci znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Protesty trvají od února a podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při nich přišlo dosud o život přes 320 lidí.

Podle Myanmar Now dnes lidé umírali v druhém největším barmském městě Mandalaji, kde hlásí 13 mrtvých, dále v sousední Sakainské oblasti, kde je devět obětí, a v obchodním centru Barmy Rangúnu, kde zemřelo sedm lidí.

Senát odsoudil vojenský převrat v Barmě a vyzval k sankcím

Senát odsoudil únorový vojenský převrat v Barmě. Vyzval k zastavení násilí, propuštění politických vězňů a k zavedení mezinárodních sankcí proti pučistům. Rozhodl o tom dnes na popud svého zahraničního výboru.

Řešením je podle předsedy výboru Pavla Fischera (nezávislý) okamžité zastavení násilí, propuštění všech politických vězňů a zadržovaných členů parlamentu, nastolení legitimní vlády vzešlé z listopadových voleb a obnova demokratických institucí v zemi. Možnost, že by situaci v zemi pomohly uklidnit mezinárodní síly, podle Fischera není v dohledné době realizovatelná.

Zdroj: ČTK

Při protestech proti únorovému vojenskému puči v Barmě zemřelo nejméně 38 lidí

Při nedělních protestech proti únorovému vojenskému puči v Barmě zemřelo nejméně 38 lidí, informovala agentura Reuters s odkazem na neziskovou Asociaci pro pomoc politickým vězňům (AAPP). Přes 20 obětí si podle tohoto zdroje vyžádaly zásahy bezpečnostních oddílů proti demonstrantům v největším barmském městě Rangúnu.

Zdroj: ČTK

V barmském Rangúnu bylo dnes usmrceno nejméně 14 protestujících, při protestech zemřel také policista, informuje Reuters s odkazem na barmská média

Zdroj: ČTK

Rada bezpečnosti OSN důrazně odsuzuje násilí v Barmě

Členové Rady bezpečnosti OSN se ve středu shodli na deklaraci, v níž odsuzují násilí proti účastníkům pokojných protestů v Barmě. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na diplomatické zdroje. Při potlačování demonstrací proti únorovému armádnímu puči v Barmě zahynuly již desítky lidí.

"Rada bezpečnosti důrazně odsuzuje násilí proti pokojným protestujícím, mezi nimiž jsou také ženy, mladí lidé a děti. Rada vyzývá armádu k nejvyšší možné zdrženlivosti a zdůrazňuje, že situaci podrobně monitoruje," citovala agentura Reuters text návrhu prohlášení, které má být ještě oficiálně přijato na zasedání Rady.

Zdroj: ČTK

Barma odvolala velvyslance v Londýně, požadoval propuštění Su Ťij

Barma v úterý odvolala svého velvyslance v Británii poté, co v pondělí vyzval novou vládu vojenské junty k propuštění zadržované barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, informovala agentura Reuters. V druhém největším městě Mandalaj v úterý podle agentury AP vyšlo na protest proti únorovému vojenskému převratu v zemi do ulic asi tisíc lidí i přesto, že proti demonstrantům v minulých dnech a týdnech tvrdě zasahovaly bezpečnostní složky a desítky účastníků protestů přišly o život.

Státní barmská televize MRTV podle Reuters upřesnila, že velvyslanec zveřejněním prohlášení nejednal v souladu s povinnostmi, které mu byly uloženy, a bude přeložen zpět na ministerstvo zahraničí. Velvyslancovo prohlášení v pondělí naopak ocenil britský ministr zahraničí Dominic Raab, který jeho jednání označil za odvážné a vlastenecké. Su Ťij je stejně jako většina členů jejího kabinetu zadržována od 1. února, kdy barmská armáda provedla v zemi převrat.

Zdroj: ČTK

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Pokračovat