Kdo získá Nobelovu cenu míru: Šance mají novináři, mladá vězněná Saúdka nebo Navalnyj

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
8. 10. 2020 19:33
V pátek oznámí norský Nobelův výbor, kdo se stane laureátem letošní Nobelovy ceny za mír. Na ocenění, které zohledňuje především dění v minulém roce, byl nominován čtvrtý nejvyšší počet kandidátů - celkem tak mohl výbor vybírat z 318 jmen, 211 z toho jsou jednotlivci a zbylých 107 patří organizacím. Podívejte se, kdo má podle expertů a sázkařů největší šanci na výhru.
Barmští novináři Wa Lone (vlevo) a Kyaw Soe Oo, kteří strávili více než 500 dní ve vězení za to, že přinesli zprávy o útlaku menšiny Rohingů v Barmě.
Barmští novináři Wa Lone (vlevo) a Kyaw Soe Oo, kteří strávili více než 500 dní ve vězení za to, že přinesli zprávy o útlaku menšiny Rohingů v Barmě. | Foto: Reuters

Svoboda tisku

Letošními laureáty by podle Henrika Urdala mohli být novináři, kteří jsou v konfliktních oblastech stále častěji terčem násilností. Organizace zabývající se svobodou tisku a nezávislým informováním nikdy žádnou Nobelovu cenu neobdržela. A v zemích, kde vládne mír, zase veřejný prostor zaplňují tzv. lživé zprávy (fake news). "Tentokrát jsme se významně soustředili na důležitost získávání přesných informací o světových konfliktech a také na zhoršující se prostředí pro novináře a neziskové organizace operující v konfliktních zónách," uvedl ke svému odhadu Urdal pro americkou stanici CNN.

Kromě Reportérů bez hranic zmiňuje jako nadějného kandidáta Výbor na ochranu novinářů (CPJ) a noviny Novaja Gazeta odhalující korupci a porušování lidských práv v Rusku. 

Urdal také nevylučuje, že by mohl vyhrát i jednotlivec. Mezi jeho favority patří barmští reportéři agentury Reuters, Wa Lone a Kyaw Soe Oo (na fotografii), kteří přinesli zprávy o krvavém zacházení s muslimskou menšinou Rohingů na západě Myanmaru. Následně za to byli vlastní vládou zatčeni.

Výhercem by se podle Urdala mohl stát i turecký novinář Can Dündar, který byl v Turecku odsouzen k pěti letům vězení za to, že deník, který vedl, zveřejnil informace o turecké tajné službě prodávající zbraně syrským islamistům. Po vynesení trestu se Dündar přesunul do Německa. Turecko na něj vydalo mezinárodní zatykač.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy