Při pohřbívání ještě vydávali zvuky. Novináři popsali vraždění Rohingů v Barmě, teď jim hrozí vězení

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 2. 2018 18:32
Reportéři agentury Reuters přinesli první výpovědi vesničanů v Arakanském státě v Barmě, kteří se podíleli na vypalování rohingských vesnic, kopání hrobů a vraždění jejich obyvatel.
Snímek pořízený jedním z vesničanů, na kterém je 10 muslimských mužů před popravou.
Snímek pořízený jedním z vesničanů, na kterém je 10 muslimských mužů před popravou. | Foto: Reuters

Neipyijto (Barma) - Večer 1. září loňského roku klečelo na zemi v barmské vesnici v Arakanském státě deset rohingských mužů. Ruce měli svázané za zády a mlčky pozorovali své sousedy.

Ti jim vykopávali mělký hromadný hrob, ve kterém je druhý den ráno pohřbili. Dva z nich rozsekané na kusy ostatními vesničany, zbylých osm s hlavou prostřelenou kulkou ze zbraní barmských vojáků.

Před smrtí je na fotografii zvěčnil jeden z vesničanů. Snímek se pak dostal do rukou dvěma reportérům agentury Reuters, kteří vesnici Inn Din navštívili a o pozadí popravy deseti muslimských mužů sbírali důkazy.

"Jeden hrob pro deset lidí," svěřil se jim bývalý barmský voják, který se události přímo účastnil. "Když je pohřbívali, někteří z nich ještě stále vydávali zvuky," popsal.

Vesnice Inn Din leží na pobřeží v Arakanském státě, který je na rozdíl od zbytku buddhistické Barmy obýván muslimskou menšinou Rohingů. Ti jsou od loňského podzimu podle OSN terčem etnických čistek, které pořádá barmská armáda jako reakci na útok několika členů muslimských povstalců na vojenské jednotky.

Za poslední půlrok uprchlo ze země do sousedního Bangladéše téměř 700 tisíc Rohingů. Obviňují barmskou armádu z vypalování jejich vesnic, znásilňování a masakrování obyvatelstva.

V uprchlických táborech reportéři Reuters našli i příbuzné popravených mužů. Jejich rodiny je identifikovaly: mezi deseti muži byli rybáři, obchodníci, učitel a dva studenti.

První důkazy

Díky práci dvou reportérů Reuters, kteří mluvili s buddhistickými obyvateli vesnice Inn Din, došlo k vůbec prvním obviněním barmských vojáků na základě osobního svědectví člena bezpečnostních složek.

Podle agentury jde o důkaz nezákonného vraždění. Barmská armáda se hájí tím, že likviduje jen povstalce.

Zadržený barmský novinář Reuters Wa Lone
Zadržený barmský novinář Reuters Wa Lone | Foto: Reuters

Oba novináři, Wa Lone a Ťjo Sou U, byli zatčení krátce poté, co se sešli se dvěma policisty. Podle prokuratury muži nelegálně získali od policistů "významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii".

Jsou obžalovaní z porušení státního tajemství, za které jim hrozí až 14 let vězení. Na soud čekají od 12. prosince, minulý týden jim byla zamítnuta žádost na propuštění na kauci.

Reuters nyní jejich reportáž zveřejnil, v naději, že dokáže, že oba reportéři pracovali ve veřejném zájmu a neprováděli špionáž. Novináři mluvili s vesničany, jejich příbuznými v uprchlických táborech a s policejními úředníky. Jeden z vesničanů se podle Reuters dokonce k vraždě jednoho z muslimských mužů přiznal.

Zadržený barmský novinář Reuters Ťjo Sou U
Zadržený barmský novinář Reuters Ťjo Sou U | Foto: Reuters

Po jejich zatčení se do vyšetřování incidentu zapojila také barmská armáda, podle které bylo deset popravených mužů napojeno na teroristickou organizaci. "Svět musí pochopit, kdo spáchal ten první teroristický útok," cituje BBC oficiální prohlášení vládního mluvčího. 

Muslimští Rohingové čelí v převážně buddhistické zemi dlouhodobé diskriminaci. Vláda jim odpírá občanství, neuznává je ani jako etnickou menšinu a považuje je za nelegální přistěhovalce, kteří přišli ze sousedního Bangladéše v dobách britské koloniální nadvlády.

Útoky na muslimské vesnice, které OSN označuje za genocidu, začaly loni v září poté, co povstalecká skupina Rohingská armáda spásy (Arsa) zaútočila na konci srpna na barmské vojenské jednotky.

Video: Pronásledování Rohingů je neakceptovatelné, upozorňuje ředitelka Barmského centra v Praze

Pronásledování muslimské menšiny Rohingů je neakceptovatelné, upozorňuje ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Soe. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy