ujgurové

Čína rozšiřuje detenční tábory pro Ujgury. Nová analýza odhalila 60 zařízení, dalších 14 je ve výstavbě

Čína podle nové zprávy australské organizace ASPI (Australian Strategic Policy Institute) rozšiřuje svoji síť detenčních center, v nichž jsou drženi příslušníci ujgurské menšiny, píše dnes BBC. Podle ASPI se v provincii Sin-ťiang na západě Číny nachází patrně 380 takovýchto zařízení, což je o 100 více, než se odhadovalo dříve. Stejný australský institut již dříve upozorňoval, že Čína nutí tisíce Ujgurů pracovat v továrnách, které dodávají výrobky světovým značkám.

Čína argumentuje tím, že se v Sin-ťiangu snaží bojovat proti chudobě a nábožensky motivovanému terorismu, a tvrdí, že lidé v zařízeních dostávají pracovní školení, které jim zlepšuje vyhlídky na profesní uplatnění.

Například list The Washington Post ale detenční centra, jimiž podle lidskoprávních organizací prošel nejméně milion lidí, nazval koncentračními tábory. O jejich přibližné podobě si lze udělat představu z videa natočeného potají přímo v zařízení jedním ze zadržených ujgurských mužů a nedávno zveřejněném na portálu BBC.

Nová analýza ASPI vznikla na základě satelitních snímků, rozhovorů s očitými svědky, zpráv v médiích i oficiálních dokumentů. Přes 60 z nově odhalených zařízení vzniklo mezi červencem 2019 a červencem 2020, dalších 14 je stále rozestavěných. Asi polovina ze všech nových center má vysoké zabezpečení, což by mohlo podle autora zprávy Nathana Rusera vypovídat o jejich posunu k vězeňskému charakteru. Ruser také uvádí, že výsledky zprávy jsou v rozporu s tvrzeními oficiálních čínských představitelů o tom, že všichni "zaškolovaní program do konce roku 2019 ukončili".

Zdroj: ČTK

Pompeo apeloval na Kazachstán, aby tlačil na Čínu kvůli jejímu zacházení s Ujgury

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli v kazašské metropoli Nur-Sultan vyzval Kazachstán, aby se připojil k tlaku na Čínu kvůli jejímu přístupu k Ujgurům, muslimské menšině žijící převážně v západočínské provincii Sin-ťiang. Pro Kazachstán, který má blízké vztahy s Čínou, jde přitom o citlivou záležitost, uvedla agentura Reuters. Pompeo o otázce práv Ujgurů hovořil se svým kazašským protějškem Muchtarem Tleuberdim. 

"Spojené státy vyzývají všechny země, aby se k nám připojily ve snaze okamžitě tento útlak ukončit. Zkrátka je žádáme o poskytnutí bezpečného útočiště či azylu těm, kteří chtějí uprchnout z Číny," uvedl Pompeo.

OSN a organizace na ochranu lidských práv odhadují, že jeden až dva miliony lidí, většinou etničtí Ujguři, jsou zadržováni v drsných podmínkách kvůli údajnému boji proti terorismu. Čína opakovaně popřela špatné zacházení a tvrdí, že dotyční v příslušných táborech absolvují pracovní školení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat