ujgurové

Podle výboru amerického Kongresu existují důkazy o zločinech proti Ujgurům

Podle výboru amerického Kongresu se vloni objevily důkazy, že Čína páchá proti menšině Ujgurů zločiny proti lidskosti či dokonce genocidu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Výbor vyzval americkou vládu, aby oficiálně prošetřila dění v autonomní oblasti Sin-ťiang, kde Ujguři žijí. Čína rozsáhlé porušování práv Ujgurů popírá.

Podle OSN v autonomní oblasti Sin-ťiang je alespoň milion příslušníků menšiny Ujgurů internován v táborech, kde probíhá politická agitace a nucené práce. Podle Číny se v táborech uskutečňuje dobrovolná rekvalifikace.

Zpráva výkonné komise pro Čínu amerického Kongresu (CECC) odkazuje také na zjištění německého badatele Adriana Zenze, podle kterého zacházení s Ujgury v Sin-ťiangu naplňuje některé znaky genocidy. Jedná se například o opatření, která mají zabránit reprodukci perzekuované skupiny.

Zdroj: ČTK

Čína rozšiřuje detenční tábory pro Ujgury. Nová analýza odhalila 60 zařízení, dalších 14 je ve výstavbě

Čína podle nové zprávy australské organizace ASPI (Australian Strategic Policy Institute) rozšiřuje svoji síť detenčních center, v nichž jsou drženi příslušníci ujgurské menšiny, píše dnes BBC. Podle ASPI se v provincii Sin-ťiang na západě Číny nachází patrně 380 takovýchto zařízení, což je o 100 více, než se odhadovalo dříve. Stejný australský institut již dříve upozorňoval, že Čína nutí tisíce Ujgurů pracovat v továrnách, které dodávají výrobky světovým značkám.

Čína argumentuje tím, že se v Sin-ťiangu snaží bojovat proti chudobě a nábožensky motivovanému terorismu, a tvrdí, že lidé v zařízeních dostávají pracovní školení, které jim zlepšuje vyhlídky na profesní uplatnění.

Například list The Washington Post ale detenční centra, jimiž podle lidskoprávních organizací prošel nejméně milion lidí, nazval koncentračními tábory. O jejich přibližné podobě si lze udělat představu z videa natočeného potají přímo v zařízení jedním ze zadržených ujgurských mužů a nedávno zveřejněném na portálu BBC.

Nová analýza ASPI vznikla na základě satelitních snímků, rozhovorů s očitými svědky, zpráv v médiích i oficiálních dokumentů. Přes 60 z nově odhalených zařízení vzniklo mezi červencem 2019 a červencem 2020, dalších 14 je stále rozestavěných. Asi polovina ze všech nových center má vysoké zabezpečení, což by mohlo podle autora zprávy Nathana Rusera vypovídat o jejich posunu k vězeňskému charakteru. Ruser také uvádí, že výsledky zprávy jsou v rozporu s tvrzeními oficiálních čínských představitelů o tom, že všichni "zaškolovaní program do konce roku 2019 ukončili".

Zdroj: ČTK
Pokračovat