Hongkong

V Hongkongu byli zadrženi další čtyři představitelé prodemokratického hnutí

V Hongkongu byli ve středu zadrženi další čtyři významní aktivisté demokratického hnutí. Zadržení nedávno organizovali každoroční vzpomínky na oběti krvavého potlačení protestu na pekingském náměstí Tchien-an-men v červnu 1989.

Nynější prodemokratické hnutí v Hongkongu je namířeno hlavně proti kontroverznímu bezpečnostnímu zákonu. Ten loni v někdejší britské kolonii Peking prosadil po mohutných protestech, které propukly v poloautonomní provincii v roce 2019. I středeční zatýkání se událo právě na základě nového bezpečnostního zákona, uvedla agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Policie v Hongkongu zatkla šéfeditora zrušeného prodemokratického deníku

Hongkongská policie zatkla bývalého výkonného šéfeditora již zrušeného prodemokratického deníku Apple Daily, informuje dnes agentura Reuters s odkazem na místní média. Již dříve bylo zadrženo několik novinářů, kteří v deníku mediálního magnáta a aktivisty Jimmyho Laie působili.

Policie, která obvykle vyšetřované osoby neidentifikuje, v prohlášení uvedla, že zatkla 51letého bývalého editora na základě podezření, že se spikl s cizími mocnostmi s cílem ohrozit národní bezpečnost. Mediální skupina Next Digital, která deník publikovala, zatím věc nekomentovala

Zdroj: ČTK

Hongkongský opozičník Lai dostal další trest. Za uspořádání protestu zůstane ve vězení o 14 měsíců déle

Soud v Honkongu poslal opozičního aktivistu a mediálního magnáta Jimmyho Laie na dalších 14 měsíců do vězení za uspořádání prodemokratického protestu v říjnu 2019. Informovala o tom agentura Reuters. Lai už si nyní odpykává čtrnáctiměsíční trest, který mu soud udělil v dubnu za organizaci a účast na nepovolených demonstracích v srpnu 2019.

Dvaasedmdesátiletý Lai byl od ledna ve vazbě a čelí ještě dalším obviněním. Všechna souvisejí s protestními akcemi, které Hongkong zažil před dvěma lety, kdy lidé vyšli do ulic na protest proti návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong v roce 1997 vrátila.

Demonstranti vyjadřovali obavy, že lidé vydaní do Číny ovládané komunistickou stranou by mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Hongkongská vláda nakonec návrh zákona pod tlakem stáhla, protesty ale pokračovaly s požadavkem širších demokratických reforem.

Ve vězení je nyní i řada dalších hongkongských aktivistů jako například Joshua Wong, který byl lídrem studentských protestů v roce 2014. Zakladatel opoziční Demokratické strany, dvaaosmdesátiletý Martin Lee, dostal v dubnu kvůli vysokému věku podmíněný trest.

Zdroj: ČTK

Hongkong schválil zákon, který může zabránit lidem opustit město

Hongkong přijal nový imigrační zákon, který umožňuje zakázat lidem vstoupit do města nebo ho opustit. Informovala o tom agentura AFP, podle níž rostou obavy, že hongkongské úřady budou podobně jako úřady v pevninské Číně zákon využívat proti aktivistům.

Normu schválil hongkongský parlament, z nějž loni v listopadu odešli všichni opoziční poslanci na protest proti vyloučení čtyř svých kolegů, kteří údajně ohrožovali národní bezpečnost.

Nový imigrační zákon dává šéfovi imigračního úřadu pravomoc zakázat lidem nastoupit do letadla, které směřuje do Hongkongu, nebo naopak z města pryč. K tomuto kroku není zapotřebí žádný soudní příkaz a nelze se proti němu odvolat. Proti návrhu zákona již dříve protestovali aktivisté, právníci i někteří podnikatelé, kteří upozornili, že zákon dává šéfovi imigračního úřadu "neomezenou moc". "Když budou mít tuto absolutní moc, nevíte, proti komu ji použijí," prohlásila právnička Chow Hang-tung.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Peking ale svými kroky, včetně zavedení bezpečnostního zákona či chystaných změn hongkongského volebního systému, tyto svobody postupně omezuje. Od masových prodemokratických demonstrací v roce 2019 byla řada předních aktivistů zatčena nebo uprchla do zahraničí.

Zdroj: ČTK

Čína schválila reformu volebního systému v Hongkongu

Stálý výbor, vrcholný orgán čínského parlamentu, schválil v úterý reformu volebního systému v Hongkongu. Změny podle místních politiků povedou k upevnění kontroly Pekingu nad velkoměstem, upozornil zpravodajský web BBC.

Chystané změny poprvé na začátku března oznámil místopředseda stálého výboru, týkají se zejména hongkongských parlamentních voleb. Podle dosavadních pravidel polovinu ze 70 hongkongských poslanců volili přímo voliči, druhou polovinu jmenovaly profesní a zájmové skupiny, které jsou tradičně nakloněné Pekingu. Podle odsouhlasených změn bude nyní počet křesel v hongkongském parlamentu zvýšen na 90, z nichž voliči budou vybírat jen 20.

Volební výbor, který dosud nominoval kandidáty při volbách nejvyššího představitele (správce) Hongkongu, bude vybírat dalších 40 zastupitelů. Počet členů výboru, kteří jsou většinou věrni komunistické vládě v Pekingu, se navíc zvýší z 1200 na 1500.

Zdroj: ČTK
Pokračovat