Hongkong

Čína schválila reformu volebního systému v Hongkongu

Stálý výbor, vrcholný orgán čínského parlamentu, schválil v úterý reformu volebního systému v Hongkongu. Změny podle místních politiků povedou k upevnění kontroly Pekingu nad velkoměstem, upozornil zpravodajský web BBC.

Chystané změny poprvé na začátku března oznámil místopředseda stálého výboru, týkají se zejména hongkongských parlamentních voleb. Podle dosavadních pravidel polovinu ze 70 hongkongských poslanců volili přímo voliči, druhou polovinu jmenovaly profesní a zájmové skupiny, které jsou tradičně nakloněné Pekingu. Podle odsouhlasených změn bude nyní počet křesel v hongkongském parlamentu zvýšen na 90, z nichž voliči budou vybírat jen 20.

Volební výbor, který dosud nominoval kandidáty při volbách nejvyššího představitele (správce) Hongkongu, bude vybírat dalších 40 zastupitelů. Počet členů výboru, kteří jsou většinou věrni komunistické vládě v Pekingu, se navíc zvýší z 1200 na 1500.

Zdroj: ČTK

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Případ bude již v pondělí posuzovat soud, uvádí agentury s odvoláním na oficiální policejní prohlášení. Podle AFP hrozí obžalovaným až doživotní tresty.

Ve skupině je 39 mužů a osm žen ve věku od 23 do 64 let. Policie všechny zadržela ve stejnou chvíli, vyslýchala je, některým zabavila mobilní telefony a počítače. Mezi obžalovanými jsou bývalí zákonodárci James To a Claudia Moová, profesoři, advokáti, sociální pracovníci a mnozí mladí aktivisté, píše AFP.

Zdroj: ČTK

Policie v Hongkongu zatkla jedenáct lidí kvůli pomoci při útěku z tohoto města

Policie v Hongkongu ve čtvrtek zatkla jedenáct lidí podezřelých z toho, že loni v srpnu pomáhali skupině mladých lidí z města pod čínskou nadvládou uprchnout. Informovala o tom hongkongská média.

Mezi zatčenými je osm mužů a tři ženy ve věku od 18 do 72 let. Údajně pomáhali 12 mladým lidem prchnout na Tchaj-wan. Tuto skupinu zadržela na moři policie z pevninské Číny. Někteří z nich v Hongkongu patřili mezi hledané osoby kvůli trestným činům spáchaným během předloňských protivládních protestů. Agentura AP uvádí, že minulý měsíc deset z nich soud v Šen-čenu poslal do vězení na dobu od sedmi měsíců do tří let kvůli nepovolenému překročení hranice. Dva zbývající, kteří jsou nezletilí, byli vráceni do Hongkongu.

Zdroj: ČTK

Česko podporuje výzvu EU k propuštění aktivistů v Hongkongu, potvrdil ministr Petříček

Česká republika podporuje výzvu Evropské unie k propuštění prodemokratických aktivistů zatčených v Hongkongu, uvedl v pátek na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Čína vyzývá k respektování své svrchovanosti a odmítá zasahování do svých vnitřních záležitostí, reagovala na stejné sociální síti čínská ambasáda v Praze. Petříčka nejmenovala, uvedla, že jde o reakci na vyjádření "českého funkcionáře".

Celkem 53 prodemokratických aktivistů bylo v Hongkongu zatčeno ve středu kvůli podezření z porušení zákona o národní bezpečnosti. Podle úřadů se pokusili svrhnout vládu. Je to zatím největší zásah proti opozici ve městě na základě nové, sporné legislativy. Podle opoziční Demokratické strany policie zatkla aktivisty za účast v nezávisle organizovaném neoficiálním hlasování v červenci 2020, při kterém měli být vybráni demokratičtí kandidáti pro parlamentní volby.

Zdroj: ČTK

V Hongkongu odsoudili tři aktivisty k několikaletým trestům za napadení čínského novináře

Hongkongský soud v pátek poslal na několik let za mříže tři prodemokratické aktivisty za napadení čínského novináře. Potyčka se odehrála při protivládních protestech v roce 2019, uvedla agentura AFP. Hlouček demonstrantů tehdy napadl dva Číňany, které považoval za "špióny" či policisty v civilu. Jedním z napadených byl novinář čínského vládního deníku Global Times. Incidentu ve své době hojně využila čínská státní propaganda.

Soud vyměřil třem aktivistům tresty v rozmezí od čtyř let a tří měsíců až po pět a půl roku odnětí svobody. Podle hongkongského deníku South China Morning Post soudce označil počínání odsouzených za "necivilizované chování", které údajně "zlomilo srdce mnohým obyvatelům Hongkongu". Obhajoba argumentovala tím, že protest a napadení nezpůsobily žádné vážné škody.

Záznam z napadení novináře byl hojně sdílený na sociálních sítích v Číně. Vládní propaganda využila napadení k tomu, aby tvrdila, že hongkongské prodemokratické hnutí je násilné a vytváří ve městě chaos, uvedla agentura AFP. Mnoho čínských uživatelů internetu označovalo novináře deníku Global Times za hrdinu, protože před napadením prohlásil, že podporuje hongkongskou policii.

Zdroj: ČTK

V Hongkongu bylo zatčeno více než 50 prodemokratických aktivistů

Více než 50 prodemokratických aktivistů bylo ve středu zatčeno v Hongkongu kvůli podezření z porušení zákona o národní bezpečnosti. Informují o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na místní média. Je to zatím největší zásah proti opozici ve městě podle nové, sporné legislativy.

Policie také vtrhla do kanceláří prodemokratické internetové mediální společnosti Stand News. Reportérka Stand News uvedla, že policie požádala šéfredaktora o podepsání dokumentů souvisejících s vyšetřováním národní bezpečnosti.

Mezi zatčenými jsou podle facebookové stránky Demokratické strany a veřejnoprávní stanice RTHK rovněž bývalí zákonodárci a aktivisté James To, Lam Cheuk-ting a Lester Shum.

Zdroj: ČTK

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl propuštěn na kauci

Hongkongský soud povolil propustit mediálního magnáta a prodemokratického aktivistu Jimmyho Laie na kauci ve výši deseti milionů hongkongských dolarů (asi 27,8 milionu korun). Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Třiasedmdesátiletý Lai byl začátkem prosince zatčen a obviněn "ze spiknutí s cizími zeměmi či jednotlivci ze zahraničí za účelem narušit národní bezpečnost" podle nového bezpečnostního zákona, který podle západních zemí a organizací na ochranu lidských práv slouží k potírání opozice a kritiky Číny v Hongkongu. To správkyně Hongkongu Carrie Lamová, kterou oponenti považují za podřízenou Číně, odmítá.

Lai byl také obviněn z podvodu v souvislosti s půjčkou listu Apple Daily, který vydává. Tento mediální magnát patří k nejznámějším hongkongským prodemokratickým aktivistům.

Zdroj: ČTK

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK

Burzy v Šanghaji a Hongkongu nečekaně zrušily nabídku akcií Ant Group, důvodem jsou změny v regulaci

Burzy v Šanghaji a v Hongkongu nečekaně zrušily primární veřejnou nabídku (IPO) akcií čínské finančně technologické společnosti Ant Group, která byla plánovaná na čtvrtek. Firma v úterý oznámila, že důvodem jsou některé změny v regulaci. Primární nabídka akcií Ant Group měla být největší na světě. Zatím není jasné, kdy bude podnik schopen požadavkům vyhovět, aby mohly být akcie k obchodování přijaty.

Ant Group je divizí čínského internetového prodejce Alibaba. Primární nabídka akcií byla plánovaná na obou burzách a s objemem zhruba 35 miliard dolarů (skoro 804 miliard Kč) měla být největší v historii.

Akcie Alibaby, která ve firmě vlastní asi 33 procent, po zprávě oslabily zhruba o osm procent.

Zdroj: ČTK
Pokračovat