Hongkong

Bývalý hongkongský magnát stráví šest let za mřížemi, kritizoval Čínu

Soud v Hongkongu poslal do vězení na pět let a devět měsíců bývalého mediálního magnáta Jimmyho Laie, který patří k největším hongkongským kritikům Číny. Soud ho již dříve shledal vinným z podvodu. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch se jedná o odplatu čínských úřadů za podporu prodemokratického hnutí v bývalé britské kolonii.

Soud Laie uznal vinným z podvodů, ve kterých figurovaly jeho společnosti, a to včetně vydavatelství známého liberálního deníku Apple Daily. Lai je ve vězení od konce roku 2020, protože byl odsouzen za nedovolené shromažďování.

Soudce, který vydal nový rozsudek, uvedl, že odsouzení bývalého magnáta není útokem na svobodu tisku. Jiného názoru jsou ale lidskoprávní organizace, podle kterých soud nedodržoval práva obžalovaného. "Kriminální případ vypracovaný Pekingem proti Jimmymu Laiovi je odplata proti vedoucímu stoupenci demokracie a svobody tisku v Hongkongu," uvedla Maya Wangová z organizace Human Rights Watch.

Zdroj: ČTK

Šance na nalezení 27 námořníků z lodi potopené u Hongkongu je podle úřadů malá

Pravděpodobnost, že se podaří najít 27 námořníků z lodi potopené v Jihočínském moři nedaleko Hongkongu, je velmi malá. S odvoláním na prohlášení místních úřadů o tom informovala agentura Reuters. Loď se kvůli tajfunu Čaba rozlomila a následně potopila v pátek, záchranáři pokračují v pátrání.

V sobotu byli zachráněni tři muži z 30členné posádky. Loď se potopila zhruba 300 kilometrů jihozápadně od Hongkongu. Místo nehody obklopuje asi 100 větrných turbín, které v kombinaci s nárazy větru dosahujícími až 140 kilometrů za hodinu ztěžovaly záchranné práce. Vlny tam v sobotu dosahovaly deseti metrů.

Tři přeživší uvedli, že další členy posádky mohly smést vlny do moře ještě před příletem prvního vrtulníku. Záchranáři do pátrání nasadili devět letadel. Tajfun Čaba se zformoval v centrální části Jihočínského moře a v sobotu odpoledne dorazil na pevninu v jihočínské provincii Kuang-tung.

Zdroj: ČTK

Čínský prezident uvedl do funkce nového správce Hongkongu

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek uvedl do funkce nového správce Hongkongu Johna Leeho. Bývalý šéf místních bezpečnostních složek řídil v roce 2019 potlačení prodemokratických protestů, po nichž Peking převzal nad městem přísnější kontrolu. Čínský vůdce přicestoval do bývalé britské kolonie u příležitosti 25. výročí od návratu pod správu Číny. Informovaly o tom agentury.

Lee při inauguraci slíbil, že bude dodržovat městskou ústavu a bude Hongkongu věrný. Zároveň slíbil, že se bude zodpovídat ústřední vládě v Pekingu. Obhajoval také kontroverzní bezpečnostní zákon, který čínským úřadům pomohl potlačit prodemokratické hnutí - podle Leeho však Hongkongu přinesl především stabilitu.

Čínský prezident v dnešním projevu řekl, že není důvod měnit zásadu "jedna země, dva systémy". Podle ní měl Peking ponechat na 50 let v platnosti hospodářský a politický systém zanechaný v Hongkongu Brity. Si také řekl, že v Hongkongu nyní panuje "skutečná demokracie", která začala až poté, co město opustila britská správa.

Si dorazil do Hongkongu ve čtvrtek. Je to jeho první cesta za hranice pevninské Číny od počátku pandemie nemoci covid-19, do Hongkongu se vrátil po pěti letech. Dnešní inaugurace Leeho následovala po dopoledním slavnostním vztyčení vlajky, kterého se zúčastnila také končící správkyně města Carrie Lamová a několik stovek dalších lidí.

Poté, co policie potlačila prodemokratické protesty, jsou jakékoli nesouhlasné pochody fakticky zakázány. Volební reformy v metropoli také zajistily, že v hongkongské Legislativní radě nejsou žádní opoziční poslanci, ale pouze ti, které Peking považuje za "vlastence". V hongkongských školách se musí žáci navíc učit o vlastenectví a národní bezpečnosti a některé nové učebnice popírají, že byl Hongkong někdy britskou kolonií.

Hongkongský soud poslal prodemokratickou aktivistku na 15 měsíců do vězení

Hongkongský soud poslal prodemokratickou aktivistku a právničku Chow Hang-tung na 15 měsíců do vězení. Shledal ji vinnou z podvratné činnosti za organizaci loňské vzpomínkové akce na krvavé potlačení prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men v červnu 1989, kterou úřady zakázaly. O verdiktu informovala agentura Reuters.

Šestatřicetiletá Chow Hang-tung se u soudu sama obhajovala. Aktuálně si již ve vězení odpykává trest za stejný přečin při organizaci akce v roce 2020. Policie ji zadržela loni 4. června poté, co zveřejnila dva články vyzývající k zapálení svíček a vzpomínce na přes třicet let staré události, které jsou symbolem boje za demokracii. Soud to vyhodnotil jako podněcování k porušování zákazu.

Hongkongská policie v posledních dvou letech vzpomínkovou akci zakázala, jako důvod uvedla pandemii covidu-19 a bezpečnostní hrozbu. Ve vězení jsou i další pořadatelé prodemokratických protestů.

Zdroj: ČTK

Další nezávislý hongkongský zpravodajský server ohlásil, že končí

Hongkongský nezávislý zpravodajský portál Citizen News oznámil, že ukončuje činnost, aby zajistil bezpečnost svých zaměstnanců. Stalo se tak několik dní poté, co po zatčení sedmi svých spolupracovníků ohlásil v Hongkongu konec působení také prodemokratický zpravodajský web Stand News, upozornila agentura AFP.

Portál Citizen News, jehož chod financují uživatelé, je v Hongkongu jedním z nejoblíbenějších informačních serverů. Funguje od roku 2017, kdy ho založila skupina zkušených novinářů.

"Kvůli zásadním změnám ve společnosti v posledních dvou letech a zhoršujícímu se prostředí pro média již bohužel nedokážeme beze strachu proměňovat své přesvědčení ve skutečnost," uvedl v neděli server na facebooku.

Zdroj: ČTK

Hongkongský soud odsoudil tři aktivisty kvůli akci, která připomínala masakr na náměstí Nebeského klidu

Soud v Hongkongu ve čtvrtek shledal vinnými mediálního magnáta Jimmyho Laie a dvě prodemokratické aktivistky v souvislosti s loňským shromážděním, které připomínalo někdejší krvavé potlačení demonstrací na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Výši trestu tribunál vynese v pondělí, uvedla agentura AFP.

Jimmy Lai už dříve odmítl obvinění, že by podněcoval lidi k účasti na nepovolené akci. Stejně se vyjádřila bývalá novinářka Gwyneth Hoová a Tonyee Chowová, někdejší místopředsedkyně nyní rozpuštěné Hongkongské aliance na podporu vlasteneckých a demokratických hnutí, která každoroční vigilie na památku obětí masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 organizovala.

V Hongkongu se vigilie na památku zabitých konala pravidelně 4. června. Loni však hongkongská policie připomínku zakázala, což zdůvodnila opatřeními proti šíření koronaviru. Řada lidí ale k Victoria Parku, kde se shromáždění pravidelně konalo, přišla. Policie později v souvislosti se shromážděním zatkla 26 aktivistů.

Jimmy Lai byl už dříve odsouzen k čtrnáctiměsíčnímu trestu za organizaci a účast na nepovolených demonstracích v srpnu 2019. Stejně dlouhý trest pak dostal za uspořádání protestu 1. října 2019. Demonstranti při masových protestních akcích v roce 2019 varovali před omezováním svobod v Hongkongu ze strany pevninské Číny.

Zdroj: ČTK

V Hongkongu byli zadrženi další čtyři představitelé prodemokratického hnutí

V Hongkongu byli ve středu zadrženi další čtyři významní aktivisté demokratického hnutí. Zadržení nedávno organizovali každoroční vzpomínky na oběti krvavého potlačení protestu na pekingském náměstí Tchien-an-men v červnu 1989.

Nynější prodemokratické hnutí v Hongkongu je namířeno hlavně proti kontroverznímu bezpečnostnímu zákonu. Ten loni v někdejší britské kolonii Peking prosadil po mohutných protestech, které propukly v poloautonomní provincii v roce 2019. I středeční zatýkání se událo právě na základě nového bezpečnostního zákona, uvedla agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Policie v Hongkongu zatkla šéfeditora zrušeného prodemokratického deníku

Hongkongská policie zatkla bývalého výkonného šéfeditora již zrušeného prodemokratického deníku Apple Daily, informuje dnes agentura Reuters s odkazem na místní média. Již dříve bylo zadrženo několik novinářů, kteří v deníku mediálního magnáta a aktivisty Jimmyho Laie působili.

Policie, která obvykle vyšetřované osoby neidentifikuje, v prohlášení uvedla, že zatkla 51letého bývalého editora na základě podezření, že se spikl s cizími mocnostmi s cílem ohrozit národní bezpečnost. Mediální skupina Next Digital, která deník publikovala, zatím věc nekomentovala

Zdroj: ČTK
Pokračovat