Alexej Navalnyj

Ruské úřady vydaly zatykač na spolupracovnici Navalného Sobolovou

Ruské úřady vydaly zatykač na Ljubov Sobolovou, která je blízkou spolupracovnicí vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Informace se podle ruských médií objevila ve středu večer v databázi ministerstva vnitra. Sobolová v srpnu odjela z Ruska, poté co jí soud omezil svobodu.

V databázi ministerstva vnitra se objevila strohá informace, že "Ljubov Sobolová, narozená 13. září 1987, je hledaná na základě článku trestního zákoníku Ruské federace". Žádné jiné podrobnosti sdělení neobsahuje.

Soud v Moskvě 3. srpna Sobolové vyměřil trest 18 měsíců omezení svobody za porušení hygienických norem. Pět dní nato spolupracovnice Navalného zemi opustila. Provinění se dopustila účastí na lednové nepovolené demonstraci za Navalného osvobození. Rozsudek jí například zakázal opouštět byt v nočních hodinách, účastnit se masových akcí či vycestovat za hranice města, kde má bydliště.

Sobolová nicméně po vynesení verdiktu v rozhovoru s nezávislou rozhlasovou stanicí Echo Moskvy poukázala na to, že rozsudek ještě nevstoupil v platnost. "V zásadě to můžete interpretovat jako možnost opustit zemi," dodala.

Zdroj: ČTK

Ruské úřady mohou dál blokovat Navalného kanál na YouTube, rozhodl soud

Moskevský soud v pondělí zamítl žalobu opozičního aktivisty Alexeje Navalného proti ruským úřadům, v níž Navalnyj požadoval, aby přestaly blokovat jeho web a kanál Navalnyj LIVE na internetové platformě YouTube. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na tiskové oddělení soudu.

"Soud zamítl požadavky žalobce v celém rozsahu," uvedla tisková mluvčí moskevského obvodního soudu.

Z posouzení žaloby podle TASS vyplynulo, že ruská prokuratura požádala o zablokování 170 internetových zdrojů spjatých s Navalným. Došla totiž k závěru, že slouží k propagaci jeho organizací nebo jejich akcí. Mezi těmito zdroji figurovaly účty na sociálních sítích Facebook, Instagram, Twitter a Telegram, videa na síti YouTube i weby různých projektů. Na seznamu prokuratury se ocitly také internetové stránky Navalného projektu Chytré hlasování, pomocí něhož chtěl známý kritik Kremlu omezit zisky vládnoucí prokremelské strany Jednotné Rusko v zářijových volbách do Státní dumy, i osobní weby jeho spolupracovníků Ljubov Sobolové, Leonida Volkova a Olega Stěpanova.

Zdroj: ČTK

Navalnyj dva dny před volbami doporučil lidem, komu mají dát svůj hlas

Tým ruského opozičního politika Alexeje Navalného ve středu zveřejnil svůj dlouho očekávaný seznam doporučených opozičních kandidátů, kteří podle něj mají během nadcházejících voleb do Státní dumy největší šanci porazit politiky z prokremelské vládní strany Jednotné Rusko. Hlasování začíná již v pátek. Spolupracovníci Navalného dříve uvedli, že seznam bude zveřejněn jen tehdy, až již nebude ze zákona možné ohlášeným kandidátům účast ve volbách znemožnit.

Pomocí takzvaného chytrého hlasování chce Navalného tým omezit zisky Jednotného Ruska tak, že voličům doporučí nejsilnějšího kandidáta z jiné strany v daném obvodě. Úplný seznam doporučených politiků byl zveřejněn v aplikaci Navalnyj.

Volby začínají v pátek a potrvají tři dny. Všeobecně jsou považovány za další z pokusů prezidenta Vladimira Putina o upevnění moci před prezidentskými volbami v roce 2024, poznamenala dříve agentura AP. Úřady podnikly řadu kroků, aby znemožnily účast ve volbách lidem z Navalného okolí a dalším potenciálně silným soupeřům Jednotného Ruska.

Zdroj: ČTK

Soud uložil Navalného mluvčí Jarmyšové rok a půl omezení svobody

Ruský soud odsoudil mluvčí opozičního politika Alexeje Navalného Kiru Jarmyšovou k 18 měsícům omezení svobody, porušila podle něj hygienické normy účastí na demonstraci za Navalného osvobození. Informovala i tom agentura TASS. Jarmyšová se v následujícím roce a půl nesmí účastnit masových akcí a navštěvovat místa, kde se konají, či bez upozornění úřadů změnit trvalé bydliště.

Jarmyšová také bez povolení nesmí opustit Moskvu a přilehlou Moskevskou oblast a jednou za měsíc má povinnost hlásit se ke kontrole. Obžaloba žádala dva roky omezení svobody.

Už na začátku srpna vyměřil týž soud téměř totožný trest také Ljubov Sobolové, která je blízkou spolupracovnicí Navalného. Rok odnětí svobody s roční podmínkou si tento měsíc vysloužil za porušení hygienických opatření účastí na protestu i Navalného bratr Oleg. Stejnému obvinění čelí i Marija Aljochinová z punkové a feministické skupiny Pussy Riot a další opoziční aktivisté.

Zdroj: ČTK

USA a EU kritizují, že Navalného organizace byly označeny za extremistické

USA a Evropská unie důrazně odsoudily středeční rozhodnutí moskevského soudu, který označil za extremistické tři organizace propojené s vězněným opozičním politikem Alexejem Navalným a potvrdil zákaz jejich činnosti. Tento verdikt, který přichází nedlouho před podzimními parlamentními volbami, zároveň znemožňuje Navalnému i spolupracovníkům daných tří organizací, aby se ucházeli o veřejné funkce.

"Toto označení nadále omezuje možnosti opozičních kandidátů ucházet se o funkci při zářijových volbách do Státní dumy. Rusko tímto krokem fakticky kriminalizovalo jedno z mála zbývajících nezávislých politických hnutí v zemi," uvedl v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Mluvčí také konstatoval, že rozhodnutí soudu " vystavuje zaměstnance, dobrovolníky i podporovatele (těchto organizací) nebezpečí trestního stíhání a uvěznění, přestože jednají v souladu se základními lidskými právy garantovanými ruskou ústavou".

Zdroj: ČTK
Pokračovat