Alexej Navalnyj

USA a EU kritizují, že Navalného organizace byly označeny za extremistické

USA a Evropská unie důrazně odsoudily středeční rozhodnutí moskevského soudu, který označil za extremistické tři organizace propojené s vězněným opozičním politikem Alexejem Navalným a potvrdil zákaz jejich činnosti. Tento verdikt, který přichází nedlouho před podzimními parlamentními volbami, zároveň znemožňuje Navalnému i spolupracovníkům daných tří organizací, aby se ucházeli o veřejné funkce.

"Toto označení nadále omezuje možnosti opozičních kandidátů ucházet se o funkci při zářijových volbách do Státní dumy. Rusko tímto krokem fakticky kriminalizovalo jedno z mála zbývajících nezávislých politických hnutí v zemi," uvedl v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Mluvčí také konstatoval, že rozhodnutí soudu " vystavuje zaměstnance, dobrovolníky i podporovatele (těchto organizací) nebezpečí trestního stíhání a uvěznění, přestože jednají v souladu se základními lidskými právy garantovanými ruskou ústavou".

Zdroj: ČTK

Rusko zakázalo vstup devíti Kanaďanům, včetně ministra spravedlnosti

Rusko zakázalo vstup na své území devíti Kanaďanům, včetně ministra spravedlnosti. Oznámila to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová na webu diplomacie. Moskva tak podle ní reagovala na sankce, které Ottawa uvalila na devět ruských činitelů 24. března. Kanada tehdy zavedla postihy vůči ruským činitelům na protest proti zacházení s opozičním politikem Alexejem Navalným. Ottawa zatím dnešní krok Moskvy nekomentovala.

"V reakci na nezákonné sankce uvalené kanadskou vládou 24. března 2021 proti občanům Ruské federace pod vykonstruovanou záminkou údajného pronásledování ruského občana Alexeje Navalného, odsouzeného za protiprávní činy, bylo rozhodnuto na neurčito zakázat vstup do Ruska níže jmenovaným lidem," napsala Zacharovová.

Mezi devíti Kanaďany, kteří se ocitli na "černé listině", jsou například ministr spravedlnosti David Lametti, šéfka federální vězeňské služby Anne Kellyová, náměstkyně ministra obrany Jody Thomasová nebo ředitelka královské kanadské jízdní policie Brenda Luckiová. "Ottawa nadále na různých úrovních podporuje iniciativy namířené proti Rusku," uvedla Zacharovová, podle níž Kanada mimo jiné podporuje "ultranacionalistický režim v Kyjevě a rusofobní síly v Pobaltí".

Kanada v březnu uvalila sankce na devět ruských činitelů v reakci na zadržení opozičního předáka Navalného po jeho lednovém návratu do vlasti z Německa kde se léčil z dřívější otravy; kanadský krok rovněž reagoval na ruské potlačování demonstrací na podporu Navalného. Podle západních laboratoří byl opozičník loni otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinov

Zdroj: ČTK

Navalnyj se po hladovce téměř zotavil, uvedl šéf vězeňské služby

Vězněný opoziční předák Alexej Navalnyj se po hladovce téměř zotavil a má možnost komunikovat se svou rodinou, uvedl ve čtvrtek šéf ruské vězeňské služby (FSIN) Alexandr Kalašnikov. Prominentní kritik Kremlu si odpykává 2,5 roku dlouhý trest kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku, on sám své věznění označuje za politicky motivované.

"V současné době (u něj) nejsou nějaké postihy ani přestupky," sdělil Kalašnikov podle agentury TASS. "Mohu říci, že jeho zdraví se víceméně normálně obnovilo (…) Váží už 82 kilogramů (…) Normálně jí, má možnost komunikovat s rodinou," dodal šéf FSIN. Jeden z nejbližších spolupracovníků opozičníka Ivan Ždanov podle agentury Reuters konstatoval, že zdravotní stav Navalného je obecně uspokojivý.

Zdroj: ČTK

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Pokračovat