"Šílená" republikánka pobuřuje Kongres. Šíří divoké konspirace, Trump je pro ni modla

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
11. 2. 2021 6:45
Podnikatelka, matka tří dětí a milovnice zbraní. Bývalý prezident Donald Trump ji označil za budoucí hvězdu republikánů, šéf strany v Senátu Mitch McConnell naopak za "rakovinu" partaje. Kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová zasedá ve Sněmovně reprezentantů teprve měsíc, přesto se stala jednou z nejrozporuplnějších postav americké politiky.
Marjorie Taylor Greeneová mluvila o vtrhnutí do Kapitolu v lednu 2019. | Video: Twitter/Krombopulos Michael

Členové Sněmovny reprezentantů Greeneovou, zvolenou za stát Georgia, na začátku února odvolali ze dvou výborů. Jedná se o naprosto bezprecedentní postih. Kromě demokratů, kteří mají v komoře většinu, krok podpořilo i jedenáct republikánů, jejích stranických kolegů.

Politička o pozici v rozpočtovém a školském výboru přišla kvůli násilné rétorice. Podporovala výhrůžky smrtí zvoleným politikům, šířila konspirační teorie, včetně radikální QAnon a stejně jako prezident Trump odmítala uznat vítězství Joea Bidena a tvrdila, že prezidentské volby byly zfalšované.

Než o jejím potrestání Kongres rozhodl, předstoupila před své kolegy s tím, že ještě neměla šanci se jim ani pořádně představit. S rouškou s nápisem "svoboda slova" pak dalších osm minut vysvětlovala, že její dřívější výroky nereflektují, kým je.

Greeneová se veřejně distancovala od konspirační teorie QAnon, podle které mezinárodní obchod ovládá síť satanistických pedofilů snažících se sesadit Donalda Trumpa. Kongresmanka prohlásila, že střelby na školách v Parklandu a Sandy Hooku se doopravdy staly a nejsou zinscenovanými událostmi vytvořenými na podporu lobbingu pro kontrolu zbraní, jak sama v minulosti říkala. "Také vám chci říct, že k útokům 11. září určitě došlo," přiznala, ačkoliv dříve zpochybňovala, že letadlo naletělo do budovy Pentagonu.

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell její dřívější výroky označil za bláznivé lži. Političku odsoudili i další její straničtí kolegové, například vlivný kongresman Kevin McCarthy. Ten však pro její odvolání z výborů nehlasoval, protože podle něj není správné trestat za věci, které Greeneová tvrdila ještě před svým zvolením.

Konspirační teorie

Výroky Greeneové na sociálních sítích byly v minulosti často extrémní. Opakovaně vyjadřovala podporu pro popravy předních demokratů, včetně předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. V lednu 2019 například lajkem ocenila komentář pod svým příspěvkem o odstranění Pelosiové ve znění: "Kulka do hlavy by byla rychlejší." V dubnu 2018 zase na příspěvek hovořící o popravě Hillary Clintonové a Baracka Obamy odpověděla, že se všechno chystá, ale že musí veřejnost být trpělivá, jinak by je mohl liberální soudce propustit.

Na dotaz stanice americké CNN, která žádala vysvětlení těchto a dalších vyjádření, politička reagovala odměřeně. Její sociální sítě prý během let spravovalo mnoho lidí. "Některé nevyjadřovaly moje názory," odpověděla jen. K jednotlivým případům vyzývajícím k násilí se Greeneová ale nijak nevyjádřila.

Velká část konspiračních teorií, které kongresmanka podporovala, se zakládají na antisemitismu, islamofobii a bělošské nadřazenosti. Greeneová například prohlásila, že neznámého Q, který stojí za konspirací QAnon, považuje za vlastence. Podle této teorie existuje mocná síť pedofilních uctívačů Satana, kteří unášejí děti. Americký prezident Donald Trump je pak osobou, která vede proti nim tajnou válku. Součástí údajného zrůdného komplotu jsou politici, ale i herci a další známé osobnosti.

V listopadu 2018 zase na svůj Facebook napsala, že ničivé požáry v Kalifornii způsobil Židy kontrolovaný laser z vesmíru.

Politička také srovnávala hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) s neonacisty a členy Ku-Klux-Klanu. Vyjadřovala se i proti americkým muslimským zákonodárcům, kteří podle ní nemají v politice žádné místo a islám prý skrz ně útočí na hodnoty USA. "Nejvíce znevýhodněná skupina lidí ve Spojených státech jsou dnes bílí muži," prohlásila Greeneová.

Ačkoliv republikánka některá svá předchozí tvrzení během slyšení ve sněmovně popřela, nijak se za ně neomluvila, připomíná server Guardian. Místo toho Greeneová varovala, že ty, kteří by ji za výroky chtěli soudit, čeká nejistá budoucnost, až se republikánům znovu povede získat většinu.

Budoucnost republikánů

Marjorie Taylor Greeneová podle svých slov nebyla až do roku 2016 příliš politicky aktivní. Až Donald Trump ji svým jednoduchým způsobem vyjadřování nadchl. Do voleb kandidovala ve státě Georgia, kde republikáni tradičně vítězí. Hlásala, že je proti potratům, pro zbraně a pro Trumpa. Zdůrazňovala křesťanské hodnoty i svůj úspěch ve světě byznysu.

"Není konzervativní - je šílená," řekl deníku Politico před volbami její soupeř z republikánských primárek John Cowan. "Zaslouží si kanál na YouTube, a ne křeslo v Kongresu," dodal. Jenže Taylor Greeneová ho nakonec porazila s téměř 60 procenty hlasů.

I po svém zvolení do Kongresu zůstala velkou Trumpovou obdivovatelkou a neustále opakovala, že prezidentské volby byly ukradené. Teď oslovuje právě Trumpovy republikánské stoupence. Podle statistik agentury Reuters z druhé poloviny ledna bývalého prezidenta podporuje asi 70 procent republikánů.

Greeneová ale není ve svých postojích u podporovatelů republikánů velkou výjimkou. Podle Adele Stanové, ředitelky iniciativy Right Wing Watch, která zaznamenává a uchovává videozáznamy konzervativních politiků, je pouze špičkou ledovce radikálního hnutí, které si uvnitř Republikánské strany postupně získává větší moc.

Do Kongresu byla například také zvolena republikánka Lauren Beobertová z Colorada, která také podporuje konspirační teorii QAnon. A podobných politiků na nižších a lokálních pozicích je celá řada. "Pokud lidé nenesou odpovědnost za své chování, věci se vymknou z rukou, což je přesně to, co teď vidíme u republikánů - a také proč lidé zaútočili na Kapitol," cituje Stanovou deník Guardian.

"Strana Lincolna, Eisenhowera a Reagana se stává stranou Marjorie Taylor Greeneové a násilných konspiračních teorií," prohlásil během řízení o jejím sesazení šéf komise pro dodržování sněmovních pravidel, demokrat Jim McGovern.

Rozhodnutí v podstatě zbavuje Greeneovou jejího vlivu v Kongresu, protože výbory jsou klíčové při prosazování legislativních návrhů a vykonávání dohledu nad vládou. Političku to ale příliš netrápí. Na svém Twitteru se demokratům vysmála a označila je za blbce. Vláda demokratů je podle ní "tyranská" a "konzervativní republikáni beztak nemají ve výborech žádné slovo". Naopak se těší, že teď bude mít více času na vlastní agendu.

Video: Nejvýraznější tváře z obléhání Kapitolu

Viking i absolvent psychologie: Toto jsou nejvýraznější tváře obléhání Kapitolu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy