sněmovna reprezentantů

Pelosiová nebude usilovat o znovuzvolení do čela demokratické frakce, chce dát prostor mladší generaci

Dosavadní demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová ve čtvrtek uvedla, že nebude usilovat o znovuzvolení do čela demokratické frakce. Chce tím uvolnit místo mladší generaci ve vedení strany. Informovala o tom agentura Reuters. Pelosiová své rozhodnutí oznámila poté, co republikáni podle projekcí získali těsnou většinu v dolní komoře Kongresu.

"Nebudu usilovat o znovuzvolení do čela demokratů v příštím Kongresu," prohlásila dvaaosmdesátiletá Pelosiová. "Nyní se musíme odvážně vydat do budoucnosti. Nastala hodina pro novou generaci," dodala.

Pelosiová Sněmovnu reprezentantů v projevu označila za "posvátnou půdu" a "srdce americké demokracie". "Americká demokracie je majestátní, ale křehká. Mnozí z nás, kteří jsme zde přítomni, jsme byli svědky naší křehkosti na vlastní kůži, tragicky právě v této sněmovně. A tak je třeba demokracii navždy bránit před silami, které jí chtějí ublížit," řekla Pelosiová v narážce na loňský lednový útok příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol.

Kalifornská demokratka také řekla, že v Kongresu zůstane jako zastupitelka San Francisca, až se v lednu sejde nový Kongres.

Zdroj: ČTK

Republikáni nominovali na předsedu Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho

Republikánští kongresmani nominovali svého lídra Kevina McCarthyho do funkce předsedy Sněmovny reprezentantů v poměru 188 ku 31 hlasům, píše agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle agentury AP McCarthy nominací v tajné volbě učinil první krok k tomu, aby se stal lídrem Sněmovny reprezentantů. Formálně může být ale do funkce zvolen až v lednu, za předpokladu, že republikáni budou mít sněmovní většinu, což se očekává.

Američané 8. listopadu hlasovali o obsazení všech 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů a třetiny Senátu.

Podle dosavadních projekcí jsou republikáni na prahu získání sněmovní většiny. Pokud se tak stane, bude mít McCarthy šanci v lednu vystřídat ve funkci dosavadní demokratickou šéfku Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou.

Formální hlasování o novém šéfovi Sněmovny reprezentantů se uskuteční při zasedaní nového Kongresu v lednu. McCarthy do té doby potřebuje získat podporu 218 zákonodárců.

Zdroj: ČTK

Americká Sněmovna schválila zákon, který zvyšuje věkovou hranici pro nákup poloautomatických zbraní. Senátem nejspíš neprojde

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu večer schválila zákon, který zvyšuje věkovou hranici pro nákup poloautomatických zbraní z 18 na 21 let a zakazuje prodej velkokapacitních zásobníků. Balík zákonů ovšem podle odborníků nemá šanci získat většinovou podporu v rovnoměrně rozděleném Senátu, napsal deník The New York Times. Ke schválení zákonů zpřísňujících kontrolu zbraní vyzval republikány i prezident Joe Biden.

Pro zákon hlasovalo 223 poslanců, proti se jich postavilo 204. Hlasování téměř přesně kopírovalo stranické rozdělení. Pro návrh Demokratické strany, který se snaží omezit počet zbraní mezi americkou veřejností, se vyslovilo jen pět republikánů.

Před samotným hlasováním vystoupila před zákonodárci jedenáctiletá dívka, která před dvěma týdny přežila masovou střelbu ve škole v texaském Uvalde, při níž zemřelo 19 dětí a dvě učitelky. O závažnosti problému promluvili také rodiče dětí, které střelbu nepřežily.

Zdroj: ČTK
Pokračovat