Trump jako hrdina boje proti satanistům a pedofilům. Co hlásá konspirace tajemného Q

Martin Novák Martin Novák
11. 1. 2021 6:03
Útoky 11. září na New York a Washington před dvaceti lety přinesly velkou vlnu konspiračních teorií odmítajících oficiální verzi vyšetřování. Následovníkem teorie o utajených příčinách teroristického útoku je konspirace nazývaná ve Spojených státech QAnon. Mnoho demonstrantů, kteří vpadli ve středu do Kongresu, patří k jejím přívržencům.
Obsazení Washingtonského kapitolu demonstranty | Video: Reuters

Konspiraci QAnon vyznává například muž s rohy a kožešinovou čepicí na hlavě Jake Angeli, jehož média označují za "vikinga" či "rohatého". Angeli se stal symbolem úterního nájezdu. Do půl těla vysvlečený a s pomalovanou tváří se vyfotil na místě, kde sedí během zasedání šéf amerického Senátu.

QAnon je fenomén, který vznikl v roce 2017. Stojí za ním neznámý člověk, který začal publikovat vzkazy na serveru 4chan. Dotyčný vystupuje pod pseudonymem Q. Toto písmeno ve Spojených státech označuje bezpečnostní prověrku státního zaměstnance, který přichází do styku s citlivými informacemi, klíčovými pro obranyschopnost země.

Q o sobě tvrdil, že má přístup k utajeným informacím. Hlásal, že existuje mocná síť pedofilních uctívačů satana, kteří unášejí děti. Americký prezident Donald Trump je podle něj osobou, která vede tajnou válku proti této síti. Součástí údajného zrůdného komplotu jsou politici, ale i herci a další známé osobnosti. Například Hillary Clintonová, Barack Obama, George Soros, Tom Hanks, moderátorka Oprah Winfreyová nebo papež František.

Na tuto teorii se postupně nabalovaly další a další. Letos třeba tvrzení, že pandemie koronaviru je podvod a vakcína proti němu způsobuje neplodnost žen. Podle deníku New York Times víra v pravdivost toho, co neznámý Q publikuje, už není záležitostí zanedbatelné, okrajové skupiny a vstupuje do takzvaného mainstreamu.

Stále vlivnější teorie

Do Sněmovny reprezentantů se letos v listopadu dostala ve volbách republikánská kandidátka Marjorie Taylor Greeneová, která prohlásila, že považuje neznámého Q za vlastence. Loňský průzkum ukázal, že 38 procent voličů republikánů se domnívá, že alespoň něco z toho, co Q zveřejnil, je pravda.

Sám Trump teorii a její stoupence neodsoudil, naopak se setkal s některými lidmi, kteří se k ní hlásí.

Psycholog Jeroným Klimeš deníku Aktuálně.cz řekl, že konspiračním teoriím jako QAnon propadají běžní lidé, protože skoro každý má nějaké sklony k paranoii.

"V některých případech, když jsou lidé vystresovaní, to jde do extrému a tito lidé propadají konspiračním teoriím a mají tendenci vysvětlovat složité jevy jednou příčinou. Tyto teorie jsou primitivním vysvětlením složitého světa a prostě u někoho zesilují paranoidní sklony, které jsou normální a běžné. Přirovnal bych to k lidskému tělu, kdyby si někdo myslel, že jeden orgán je zodpovědný za veškerý zdravotní stav člověka," vysvětluje Klimeš.

Spiknutí proti Trumpovi

Sociální sítě Twitter, Facebook, Instagram a YouTube začaly už loni obsah spojovaný s QAnon blokovat. Americká Federální bezpečnostní služba (FBI) hnutí označila za teroristickou hrozbu. Organizace Liga proti pomluvám (ADL) ve své analýze uvedla, že sdělení Q mají antisemitský podtón.

"Neviním z odpovědnosti za tyto konspirační teorie sociální sítě. Spíš mi připadá, že demokratický systém jako takový je v krizi. Mnoho lidí se nezajímá o politiku, natož aby do ní vstupovalo," hodnotí Klimeš. To pak má za následek, že lidé věří jednoduchým vysvětlením.

Dalším prvkem konspirační teorie QAnon se staly loňské prezidentské volby a přesvědčení, že Donald Trump přišel o vítězství kvůli spiknutí proti němu a výsledek voleb je zfalšovaný. Takový je i názor většiny těch, kteří ve středu vzali útokem Kongres.

Při násilném vniknutí do budovy zemřelo pět lidí, včetně zasahujícího policisty. Bezpečnostní složky demonstranty nakonec zpacifikovaly a Kongres poté potvrdil jako vítěze voleb a nového prezidenta USA Joea Bidena.

Video: Kdyby do Kongresu vnikli černoši, zatočila by s nimi policie tvrdě, tvrdí Lukeš

Policie byla skandálně nepřipravená, ale nebylo to jen tak, byla tam určitá sympatie s demonstranty, říká profesor historie z univerzity v Bostonu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 48 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 49 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy