Memento My Lai. Američané ve Vietnamu vyvraždili celou vesnici, soud viníky osvobodil

Memento My Lai. Američané ve Vietnamu vyvraždili celou vesnici, soud viníky osvobodil
Do jedenácti hodin američtí vojáci zavraždili na pět stovek vietnamských civilistů. Velitel roty Charlie Medina informoval své nadřízené, že při operaci byly zabity desítky příslušníků Vietkongu. Jedinou americkou obětí se stal voják, který se střelil do nohy, když se snažil vyčistit zaseknutou zbraň. Snímek z listopadu 1969 zobrazuje ruiny vypálené vesnice My Lai.
Události tohoto dne dokumentoval fotograf americké armády Ron Haeberle. Pro oficiální armádní záznamy používal černobílý fotoaparát, ale na svůj osobní přístroj pořizoval barevné snímky. Právě ty posloužily v USA jako podnět pro hnutí proti vietnamské válce a staly se jedněmi z nejznámějších snímků tohoto konfliktu.
Americký soud Calleye shledal vinným z vraždy 22 civilistů a odsoudil ho na doživotí. Mnozí pozorovatelé se však domnívali, že se stal obětním beránkem. Po čtyřech letech byl ale podmínečně propuštěn.
Během války ve Vietnamu mezi sebou dvacet let bojoval sever proti jihu o to, jak bude budoucnost země vypadat. Zatímco komunistická vláda na severu měla podporu Číny nebo Sovětského svazu, na jihu se do bojů aktivně zapojily americké jednotky.
Foto: Aktuálně.cz / Ronald Haeberle / Wikipedia / Public domain
Dominika Perlínová Dan Poláček Dominika Perlínová, Dan Poláček
16. 3. 2023 6:09
V brzkých ranních hodinách 16. března 1968 američtí vojáci začali pročesávat okolí vietnamské vesnice My Lai. Místo vojáků Vietkongu ale nacházeli civilisty, včetně dětí. Všechny zastřelili. Mnoho žen předtím znásilnili, zbili a některá těla i posmrtně zohavili. Nejhorší válečný zločin amerických jednotek z vietnamské války vyšel na povrch i díky dobovým fotografiím.
 

Právě se děje

Další zprávy