Černošská čtvrť lehla popelem. Masakr v americké Tulse se úřady snažily zamlčovat

Černošská čtvrť lehla popelem. Masakr v americké Tulse se úřady snažily zamlčovat
“Můj děda často mluvil o tom, jak si v Greenwoodu mohl užít život naplno, protože tam bylo všechno, co jste potřebovali nebo chtěli. Nemuseli jste chodit nikam jinam,” popisuje Star Williamsová, vnučka muže, který masakr zažil, když mu bylo 18 let. Fotografie zachycuje místní divadlo po masakru.
Dav také raboval a kradl peníze a šperky.
...
Zničených bylo 35 bloků s více než tisíci domy. Hasiči, kteří se na místo vydali, nic nezmohli. Jak píše History, bílý dav jim vyhrožoval se zbraněmi a donutil je odjet. O střechu nad hlavou tak přišlo mezi osmi až deseti tisíci lidmi.
Foto: McFarlin Library, University of Tulsa
Dan Poláček Jana Václavíková Dan Poláček, Jana Václavíková
30. 5. 2021 16:00
V noci z pondělí na úterý si Spojené státy připomenou sto let od masakru v Tulse, incidentu označovaném za jeden z nejhorších rasově motivovaných činů v dějinách země. Úřady se jej snažily dlouhá desetiletí zakrýt, zemřely při něm až tři stovky Afroameričanů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy