Černošská čtvrť lehla popelem. Masakr v americké Tulse se úřady snažily zamlčovat

Černošská čtvrť lehla popelem. Masakr v americké Tulse se úřady snažily zamlčovat
“Můj děda často mluvil o tom, jak si v Greenwoodu mohl užít život naplno, protože tam bylo všechno, co jste potřebovali nebo chtěli. Nemuseli jste chodit nikam jinam,” popisuje Star Williamsová, vnučka muže, který masakr zažil, když mu bylo 18 let. Fotografie zachycuje místní divadlo po masakru.
Dav také raboval a kradl peníze a šperky.
...
Zničených bylo 35 bloků s více než tisíci domy. Hasiči, kteří se na místo vydali, nic nezmohli. Jak píše History, bílý dav jim vyhrožoval se zbraněmi a donutil je odjet. O střechu nad hlavou tak přišlo mezi osmi až deseti tisíci lidmi.
Foto: McFarlin Library, University of Tulsa
Dan Poláček Jana Václavíková Dan Poláček, Jana Václavíková
Aktualizováno 31. 5. 2022 14:09
Spojené státy si připomínají 101 let od masakru v Tulse, který bývá označovaný jako jeden z nejhorších rasově motivovaných činů v dějinách země. Úřady se jej snažily dlouhá desetiletí zakrýt, zemřely při něm až tři stovky Afroameričanů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Šumpersku se střetla dodávka s vlakem. Řidič na místě zemřel

V Postřelmově na Šumpersku se srazila dodávka s vlakem, řidič vozu na místě zemřel. Cestující ve vlaku vyvázli z nehody bez zranění, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Miluše Zajícová. Provoz na trati mezi Zábřehem a Postřelmovem je přerušen. Podle informací Českých drah se s omezením počítá zhruba do 10:00.

Nehoda se stala před 07:30 na přejezdu v Postřelmově. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala šlo o přejezd se světly bez závor. "Došlo zde ke střetnutí osobního vlaku jedoucího ze Šumperka do Zábřehu s dodávkou," řekl Drápal. Nikdo jiný se při nehodě nezranil. Na místě zasahují záchranné složky, okolnosti nehody se vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy