Nejrychlejší vyvražďování v historii obrazem. Před 25 lety skončila rwandská genocida

Masakr jménem Rwandská genocida.
V období kolonialismu byla Rwanda součástí kolonie Ruanda-Urundi. Malé území ve střední Africe ovládaly německé a po roce 1916 belgické jednotky.
Belgičané Rwandu modernizovali. Zároveň ale při její správě - stejně jako předtím Němci - preferovali menšinové etnikum Tutsiů. Skrze něj ovládali obyvatelstvo, z nichž většina byli Hutuové.
Utlačování většinového etnika Hutuů byla aplikace čistého rasismu v praxi. Na snímku vidíte zástupce obou etnik.
Belgičané poměřovali fyziologické odlišnosti mezi oběma skupinami obyvatel, například zaznamenávali velikost nosu.
Foto: Reuters
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 18. 7. 2019 11:40
Genocida ve středoafrické Rwandě trvala 100 dní a podle některých zdrojů si vyžádala až milion obětí. Průměrně tak každý den zemřelo nejvíce lidí ze všech násilných činů v historii. Brutální události, které skončily před 25 lety, navíc doprovázela zdráhavá reakce OSN. Tehdejší dění připomínáme v rozsáhlé fotogalerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy