Obrazem: Tak proběhla noc dlouhých nožů. Hitlerovu běsnění neunikli ani jeho blízcí

Nacistický vůdce Adolf Hitler.
Německé nacisty už od 20. let minulého století podporovaly polovojenské jednotky. Útočné oddíly SA (Sturmabteilung) založili v roce 1920 Ernst Röhm a Hermann Göring. Kvůli barvě uniforem se jim přezdívalo "hnědé košile".
Ernst Röhm (třetí zprava) a pozdější velitel říšského letectva Luftwaffe Hermann Göring (vlevo od něj) na snímku z letiště v Mnichově. Pod Röhmovým velením se SA postupně profesionalizovaly. V roce 1925 se z nich vyčlenila elitní složka, ochranný oddíl SS (Schutzstaffel) pod velením Heinricha Himmlera.
Byli to nejspíš právě příslušníci SA, kdo v noci z 26. na 27. února 1933 založil požár budovy Říšského sněmu v Berlíně.
Ze žhářství byli obviněni komunisté, jejichž činnost vzápětí zakázal dekret prezidenta Paula von Hindenburga. Dokument také omezil občanská a lidská práva v říši, včetně opoziční politické činnosti, a výrazně tak přispěl k převzetí moci Adolfem Hitlerem a jeho národními socialisty z NSDAP.
Foto: NARA / Public domain
Dan Poláček Helena Truchlá Dan Poláček, Helena Truchlá
29. 6. 2019 18:34
Před 85 lety došlo k noci dlouhých nožů, čistce proti velitelskému sboru jednotek SA. Celkem 90 obětí vraždění je známo jménem, nacisté si je napsali na seznam. Podle některých výzkumníků ale na přelomu června a července 1934 zemřelo rukou příslušníků Hitlerovy stranické ozbrojené organizace SS (Ochranného oddílu) až 200 vůdcových oponentů. Nacistická propaganda o události hovořila jako o obraně před pučem, v jehož čele měl stát velitel útočných oddílů SA Ernst Röhm, Hitlerův dlouholetý spolubojovník.
 

Právě se děje

Další zprávy