Maďarské povstání skončilo v krvi. Unikátní barevné snímky ukazují jeho zrod a zánik

Maďarské povstání skončilo v krvi. Unikátní barevné snímky ukazují jeho zrod a zánik
Od začátku maďarského celonárodního povstání, revoluce zaměřené proti sovětské okupaci a stalinistické diktatuře, uplynulo 64 let.
Šlo o jedno z nejkrvavějších vzepření se Sovětům, jaké po druhé světové válce region střední a východní Evropy zažil.
Když se Moskva po určitém váhání rozhodla maďarské povstání ukončit, zodpovídal za rozdrcení povstání ve funkci nejvyššího velitele vojenských sil Varšavské smlouvy Ivan Koněv. Maršál, o jehož sochu v Praze se v poslední době vedl vyhrocený spor.
Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (na snímku z roku 1945).
Foto: Jenö Kiss / EST&OST
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 24. 10. 2020 9:50
V pátek uplynulo 64 let od prvního dne maďarské revoluce, ve které se maďarští povstalci vzbouřili proti sovětské diktatuře. Zaplatili za to vlastní krví. Moskva na potlačení povstání poslala přes sto tisíc vojáků, tisíce tanků a stovky letadel. Maďaři neměli šanci, přesto boje od vstupu sovětské armády trvaly týden, někde i déle. Podívejte se na unikátní snímky z roku 1956.
 

Právě se děje

před 18 minutami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd, v Libereckém kraji měli hasiči 21 zásahů

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

"Podle předpovědi to vypadá, že asi dnes jezdit nebudeme," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Rychlost větru na horní stanici podle něj dosahuje 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy