Maďarské povstání skončilo v krvi. Unikátní barevné snímky ukazují jeho zrod a zánik

Maďarské povstání skončilo v krvi. Unikátní barevné snímky ukazují jeho zrod a zánik
Od začátku maďarského celonárodního povstání, revoluce zaměřené proti sovětské okupaci a stalinistické diktatuře, uplynulo 63 let.
Šlo o jedno z nejkrvavějších vzepření se Sovětům, jaké po druhé světové válce region střední a východní Evropy zažil.
Když se Moskva po určitém váhání rozhodla maďarské povstání ukončit, zodpovídal za rozdrcení povstání ve funkci nejvyššího velitele vojenských sil Varšavské smlouvy Ivan Koněv. Maršál, o jehož sochu v Praze se v poslední době vedl vyhrocený spor.
Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (na snímku z roku 1945).
Foto: Jenö Kiss / EST&OST
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 26. 10. 2019 20:42
Ve středu uplynulo 63 let od prvního dne maďarské revoluce, ve které se maďarští povstalci vzbouřili proti sovětské diktatuře. Zaplatili za to vlastní krví. Moskva na potlačení povstání poslala přes sto tisíc vojáků, tisíce tanků a stovky letadel. Maďaři neměli šanci, přesto boje od vstupu sovětské armády trvaly týden, někde i déle. Podívejte se na unikátní snímky z roku 1956.
 

Právě se děje

před 57 minutami

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy