Masakr, o kterém Sověti lhali desítky let. Němci našli masové hroby u Katyně náhodou

Masakr, o kterém Sověti lhali desítky let. Němci našli masové hroby u Katyně náhodou
Mezi zavražděnými byli i bratr premiéra polské exilové vlády generál Franciszek Sikorski, admirál Xawery Czernicki nebo Jakub Wajda, otec filmového režiséra Andrzeje Wajdy. Ten v roce 2007 natočil snímek Katyň, odkud pochází i tato fotografie.
Lebka zavražděného Ludvika Szymanského, na čele je patrný otvor po kulce. Našla se v roce 2005 v Ústavu soudního lékařství v dánské Kodani. Přivezl ji sem doktor Helge Tramsen, který se zúčastnil exhumace v Katyni. Později to potvrdil jeho syn Kristian.
Polský důstojník Ludvik Szymansky.
Členové Mezinárodní lékařské komise na snímku zkoumají tělo exhumovaného polského důstojníka. Zleva doprava: François Naville, profesor forenzního lékařství na Ženevské univerzitě, Helge Tramsen, státní zástupce Ústavu soudního lékařství v Kodani, Ferenc Orsós, profesor soudního lékařství a kriminologie na univerzitě v Budapešti, Arno Saxén, profesor patologické anatomie na Helsinské univerzitě.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Jan Gazdík Dan Poláček Zahraničí Jan Gazdík, Dan Poláček, Zahraničí
Aktualizováno 10. 4. 2021 12:00
Před jednaosmdesáti lety, v dubnu 1940, sovětská komanda NKVD povraždila 22 tisíc polských vojáků a příslušníků inteligence. Tito váleční a civilní zajatci byli podle vedení NKVD "nežádoucí", protože smýšleli nepřátelsky o Sovětském svazu a komunismu. Událost se zapsala do dějin jako katyňský masakr. Před 11 lety nedaleko místa v letadle zahynul i polský prezident Kaczyński a další lidé.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Objem úvěrů na bydlení stoupl v červnu na rekordních 39,5 miliard korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu 39,5 miliardy korun. Je to o 8,6 miliardy více než v květnu a o 20 miliard korun více než v červnu 2020. Letošní červen je tak nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Dynamika růstu objemu nově poskytnutých hypoték, která byla již za květen v meziročním srovnání označená za neskutečnou, byla v červnu překonána o několik koňských délek. Lidé při porovnání vývoje sazeb vědí, že porostou, a jsou přesvědčeni, že ceny nemovitostí také nemají protisměrně působící faktory," uvedl hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Index RPSN, tedy průměrná roční procentní sazba nákladů, podle statistiky ČNB stoupl v červnu u hypotečních úvěrů o 0,05 procentního bodu na 2,26 procenta. V červnu tedy pokračoval "plíživý" růst sazeb RPSN zhruba stejným tempem jako v předchozím měsíci. Úroková sazba stoupla rovněž, a to o 0,06 bodu na 2,12 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy