Masakr, o kterém Sověti lhali desítky let. Němci našli masové hroby u Katyně náhodou

Masakr, o kterém Sověti lhali desítky let. Němci našli masové hroby u Katyně náhodou
Mezi zavražděnými byli i bratr premiéra polské exilové vlády generál Franciszek Sikorski, admirál Xawery Czernicki nebo Jakub Wajda, otec filmového režiséra Andrzeje Wajdy. Ten v roce 2007 natočil snímek Katyň, odkud pochází i tato fotografie.
Lebka zavražděného Ludvika Szymanského, na čele je patrný otvor po kulce. Našla se v roce 2005 v Ústavu soudního lékařství v dánské Kodani. Přivezl ji sem doktor Helge Tramsen, který se zúčastnil exhumace v Katyni. Později to potvrdil jeho syn Kristian.
Polský důstojník Ludvik Szymansky.
Členové Mezinárodní lékařské komise na snímku zkoumají tělo exhumovaného polského důstojníka. Zleva doprava: François Naville, profesor forenzního lékařství na Ženevské univerzitě, Helge Tramsen, státní zástupce Ústavu soudního lékařství v Kodani, Ferenc Orsós, profesor soudního lékařství a kriminologie na univerzitě v Budapešti, Arno Saxén, profesor patologické anatomie na Helsinské univerzitě.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Před jednaosmdesáti lety, v dubnu 1940, sovětská komanda NKVD povraždila 22 tisíc polských vojáků a příslušníků inteligence. Tito váleční a civilní zajatci byli podle vedení NKVD "nežádoucí", protože smýšleli nepřátelsky o Sovětském svazu a komunismu. Událost se zapsala do dějin jako katyňský masakr. Před 11 lety nedaleko místa v letadle zahynul i polský prezident Kaczyński a další lidé.
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy