Etiopská vláda se po mírových rozhovorech dohodla s povstalci na zastavení bojů

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 11. 2022 21:00
Znepřátelené strany bojující v Etiopii se dohodly na zastavení bojů, uvedl speciální vyslanec Africké unie v jihoafrické Pretorii, kde se od minulého týdne konaly mírové rozhovory mezi zástupci etiopské vlády a tigrajskými povstalci. Podle agentury Reuters se jedná o zásadní diplomatický průlom ve dva roky trvajícím konfliktu, při kterém zahynuly tisíce lidí a miliony musely opustit své domovy.
Velvyslanec Africké unie Olesegun Obasanjo na vyjednávání v Pretorii.
Velvyslanec Africké unie Olesegun Obasanjo na vyjednávání v Pretorii. | Foto: Reuters

Zástupci obou stran se v Jihoafrické republice dohodli na "spořádaném, plynulém a koordinovaném odzbrojení" a na obnovení veřejného pořádku a služeb i na "neomezeném přístupu k humanitární pomoci", uvedl vyslanec Africké unie a bývalý nigerijský prezident Olesegun Obasanjo. 

"Je teď na nás na všech, abychom tuto dohodu dodrželi," uvedl hlavní vyjednávač etiopské vlády Redwan Hussein. Hlavní vyjednávač protistrany Getačeu Reda se podle agentury AP vyjádřil podobně a poznamenal, že v zájmu dosažení dohody bylo třeba učinit "bolestivé ústupky". Dohodu o "trvalém zastavení bojů", jak ji označuje Africká unie, zástupci etiopské vlády a Tigrajců stvrdili podpisem.

Konflikt mezi etiopskou vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou, která kontroluje Tigraj, začal v listopadu 2020. Letos v březnu federální vláda vyhlásila jednostranné humanitární příměří a boje začaly ustávat. V srpnu se ale rozhořely znovu.

"V Jižní Africe podepsaná dohoda je monumentální pro pokrok Etiopie na cestě k reformám, na kterou jsme se před čtyřmi a půl lety vydali," napsal na twitteru etiopský premiér Abiy Ahmed. Zároveň vyjádřil vděčnost Africké unii a jejím zástupcům za zprostředkování rozhovorů i vděčnost etiopským ozbrojeným silám.

"Je to velmi vítaný první krok, který doufejme přinese útěchu milionům etiopským civilistů, kteří během tohoto konfliktu opravdu trpěli," uvedl mluvčí OSN Stéphan Dujarric. Generální tajemník OSN António Guterres podle něj příměří vítá.

Dohodu mezi znepřátelenými stranami přivítaly i Spojené státy; podle amerického ministerstvo zahraničí jde o významný krok na cestě k míru. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová uvedla, že Spojené státy budou nadále podporovat Afrikou iniciovaný mírový proces v Etiopii.

AP poznamenala, že mírových rozhovorů se neúčastnili zástupci sousední Eritreje, která považuje tigrajské povstalce za hrozbu. Není tedy jasné, zda její síly budou dohodu respektovat.

S Tigrajci bojovali i vojáci Amharska, etiopského státu sousedícího s Tigrajem. Ani amharští zástupci se jednání o příměří neúčastnili, a nelze proto očekávat, že se budou řídit jakýmkoliv výsledkem vyjednávacího procesu, řekl AP Tuodrose Tirfe, předseda americké zájmové skupiny Amhara Association of America hájící práva Amharů.

 

Právě se děje

Další zprávy