boje

V etiopské Tigraji po útoku zemřeli tři pracovníci organizace Lékaři bez hranic

Mezi oběťmi bojů v etiopské oblasti Tigraj jsou tři pracovníci humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF). Ta ve svém dnešním prohlášení uvedla, že zemřeli dva Etiopané a jedna Španělka. Organizace s nimi ztratila kontakt ve čtvrtek, když se přemísťovali. Jejich těla byla nalezena v pátek.

Při bojích bojích o město Maríb v Jemenu zemřelo nejméně 65 lidí

Při bojích mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami v Jemenu zemřelo za posledních 48 hodin nejméně 65 lidí. Informovala o tom v neděli agentura AFP. Střety se zintenzivnily zejména v okolí města Maríb, střediska stejnojmenné provincie, která je posledním útočištěm vládních sil v severním Jemenu.

Oblast Maríbu se povstalci snaží dobýt od začátku února. Nyní jsou bojovníci povstaleckých Húsíů asi šest kilometrů od Maríbu, ačkoli vládní jednotky podporuje koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Dobytí Maríbu by bylo pro vládu citelnou ztrátou, protože město je pokládáno za poslední obrannou linii jemenských nalezišť ropy a plynu, která má stále v rukou vláda. Jedná se navíc o jedno z mála měst, které mají na severu země pod kontrolou vládní jednotky. Zbytek severu je v rukou povstalců.

Podle AFP za poslední dva dny zemřely nejméně čtyři desítky povstalců a 26 příslušníků vládních jednotek.

Konflikt v Jemenu začal v roce 2014. Ve válce proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vládní vojska prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Během několika let bojů zahynulo přes 100 000 lidí a podle OSN konflikt způsobil nejhorší humanitární krizi na světě.

Zdroj: ČTK
Pokračovat