Kdo stál za hackerskými útoky v USA, není důležité. Hlavní je, že odhalily pravdu, řekl Putin

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2016 13:58
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek na výroční tiskové konferenci řekl, že hackerské útoky na Demokratickou stranu USA odhalily pravdu o manipulacích během voleb. Že za nimi stojí Moskva, ale odmítl. Dále se Putin během proslovu věnoval také situaci na Ukrajině, ruské dopingové aféře a ruskému jadernému arzenálu.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva – Původce hackerských útoků na Demokratickou stranu USA během kampaně k prezidentským volbám není důležitý, řekl na tiskové konferenci v Moskvě prezident Vladimir Putin. Podstatné podle něj je, že hackeři oznámili světu pravdu o manipulacích veřejným míněním v USA.

Volby podle něj ukázaly, že představy americké veřejnosti o světě jsou totožné s tradičními hodnotami Ruska. "Nynější vláda USA se snaží své neúspěchy svést na vnější faktory, má ale své vlastní problémy," upozornil šéf Kremlu.

Hackeři, kteří podle amerických zpravodajských zdrojů vykonávají příkazy Moskvy, během kampaně několikrát zaútočili na servery demokratů i republikánů. Zveřejněné informace podle médií poškodily demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, která opakovaně ze svého neúspěchu viní Rusko. Moskva obvinění odmítá.

Modernizace jaderného arzenálu

Dále se během konference nechal Putin slyšet, že Rusko výrazně modernizuje své strategické jaderné prostředky.

Reagoval tak na čtvrteční twitterový vzkaz prezidenta USA Donalda Trumpa, že Washington musí posílit a rozšířit svůj jaderný potenciál.

Platné smlouvy o omezení zbrojní výroby Rusko neporušuje, poznamenal Putin. Oznámil, že na obranu letos vláda uvolnila 4,7 procenta hrubého domácího produktu, v příštím roce to budou 4,3 procenta, v roce 2019 se plánují výdaje ve výši 2,8 procenta HDP.

Rusko je podle Putina silnější než jakýkoli potenciální nepřítel.

Jednání v Donbasu musí pokračovat

Putin také zpochybnil účinnost jednání o Ukrajině. Normandský formát, na jehož základě jednají o Donbasu představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska, by se ale podle něj neměl rozpadnout. "Jestli tento nástroj ztratíme, situace bude degradovat, což si nikdo nepřeje," varoval Putin.

Ruský prezident na tiskové konferenci rovněž shrnul výsledky ruské ekonomiky v letošním roce, které hodnotí vcelku pozitivně.

Část svého proslovu věnoval také letošní dopingové aféře. Rusko podle něj nikdy nevytvářelo a nebude vytvářet žádný státní systém podpory dopingu ve sportu. Připustil ale, že v zemi problém dopingu existuje.

Nevynechal ani analýzu vztahů Ruska s Tureckem. "Střelba na Karlova byla atentátem na rusko-turecké vztahy," komentoval pondělní vraždu ruského velvyslance v Ankaře.

V souvislosti s Tureckem také pochválil jeho spolupráci s Íránem při evakuaci syrského Aleppa, která by bez jejich součinnosti "a bez dobré vůle syrského prezidenta Bašára Asada" nebyla možná.

Na otázku, zda bude znovu kandidovat v roce 2018, prohlásil, že ke konečnému rozhodnutí bude ještě potřebovat čas. Reportéra, který ho požádal o udání důvodů, proč by pro něj lidé měli hlasovat, označil za "provokatéra".

Tiskovou konferenci prezident ukončil po bezmála čtyřech hodinách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Tenisový turnaj žen v Bogotě (antuka, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - finále: Osoriová (Kol.) - Zidanšeková (5-SR) 5:7, 6:3, 6:4.

Další zprávy