USA vyhostily 35 ruských diplomatů kvůli hackerským útokům. Trump je může znovu pustit zpět

Aktualizováno 30. 12. 2016 18:25
Spojené státy vypověděly ve čtvrtek 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště jako odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. Prezident Barack Obama vyhlásil vůči Rusku další sankce. Útoky byly podle amerických zpravodajských služeb cíleny na ovlivnění prezidentských voleb. Rusové dostali 72 hodin na to, aby opustili Spojené státy.
Vladimir Putin a Barack Obama na letošním summitu G20.
Vladimir Putin a Barack Obama na letošním summitu G20. | Foto: Reuters

Washington – Spojené státy ve čtvrtek vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště na svém území.

Jde o odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům.

Prezident Barack Obama vyhlásil vůči Rusku další sankce kvůli kyberatakům, které byly podle amerických zpravodajských služeb zaměřeny i na ovlivnění prezidentských voleb.

Zvolený prezident Donald Trump, který Obamu nahradí v Bílém domě 20. ledna, reagoval opatrně.

"Je načase, aby se naše země posunula k větším a lepším věcem," uvedl po Obamově oznámení o uvalení nových sankcí vůči Moskvě. "V zájmu naší země a jejího skvělého lidu se sejdu příští týden se šéfy zpravodajských služeb, abych se nechal informovat o faktech této situace," dodal.

Podle agentury Reuters bude mít Trump po nástupu do úřadu možnost zrušit Obamův dekret, postihy odvolat a ruské diplomaty pustit zpět.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov označil nové postihy za nezákonné, šéf Kremlu se podle něho rozhodne o případných odvetných opatřeních.

Předseda výboru pro mezinárodní záležitosti horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačjov podle agentury Ria Novosti v narážce na Obamův lednový odchod z úřadu nazval nejnovější sankce "smrtelnou křečí politických mrtvol".

Rusové byli označeni za nežádoucí osoby, neboť jednali "způsobem neslučitelným s diplomatickým statusem". Vypovězeni byli zaměstnanci ambasády ve Washingtonu a konzulátu v San Francisku, kteří dostali 72 hodin na to, aby opustili USA.

Podle listu The New York Times jde o pracovníky ruských tajných služeb, mezi nimiž jsou i čtyři řídící činitelé, kteří patrně přímo vedli útoky na počítače americké Demokratické strany.

Americké úřady zároveň zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland.

Nové americké sankce míří na civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU, čtveřici vedoucích pracovníků GRU a tři společnosti, které této rozvědce poskytují hmotnou podporu.

"Tyto kroky následují po opakovaných soukromých a veřejných varováních, která jsme ruské vládě dali, a jsou nutnou a adekvátní odpovědí na snahy poškodit americké zájmy způsobem, který je porušením zavedených mezinárodních norem chování," uvedl dnes Obama v prohlášení. Postihy vůči Rusku za jeho "agresivní aktivity" tím podle něho nekončí.

Zprávu o vyšetřování útoků, které byly podle amerických zpravodajských služeb zaměřeny i na ovlivnění prezidentských voleb, dodá Obamova administrativa Kongresu v nejbližších dnech. Podle prezidenta americké úřady zároveň zveřejní technické informace o hackerských akcích řízených oběma ruskými tajnými službami.

Rusko opakovaně odmítlo obvinění, podle nichž se jeho hackeři snažili ovlivnit volby ve prospěch republikána Donalda Trumpa. Hackerské útoky se týkaly jen e-mailů Demokratické strany, takže vzniklo podezření, že šlo o záměr poškodit Clintonovou a pomoci Trumpovi.

Putin se od počátku kampaně netajil tím, že by raději viděl v Bílém domě Trumpa.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v tiskovém prohlášení uvedl, že Rusko se neustále snaží podrývat americké zájmy, což vyvolává ve světě nebezpečnou nestabilitu. "Ačkoli dnešní akce (americké) administrativy jsou opožděné, je to přiměřené zakončení osmi let neúspěšné politiky vůči Rusku," prohlásil Ryan s tím, že Obamův postup je příkladem neefektivní zahraniční politiky jeho vlády, která Ameriku v očích světa oslabila.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy