USA vyhostily 35 ruských diplomatů kvůli hackerským útokům. Trump je může znovu pustit zpět

Aktualizováno 30. 12. 2016 18:25
Spojené státy vypověděly ve čtvrtek 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště jako odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. Prezident Barack Obama vyhlásil vůči Rusku další sankce. Útoky byly podle amerických zpravodajských služeb cíleny na ovlivnění prezidentských voleb. Rusové dostali 72 hodin na to, aby opustili Spojené státy.
Vladimir Putin a Barack Obama na letošním summitu G20.
Vladimir Putin a Barack Obama na letošním summitu G20. | Foto: Reuters

Washington – Spojené státy ve čtvrtek vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště na svém území.

Jde o odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům.

Prezident Barack Obama vyhlásil vůči Rusku další sankce kvůli kyberatakům, které byly podle amerických zpravodajských služeb zaměřeny i na ovlivnění prezidentských voleb.

Zvolený prezident Donald Trump, který Obamu nahradí v Bílém domě 20. ledna, reagoval opatrně.

"Je načase, aby se naše země posunula k větším a lepším věcem," uvedl po Obamově oznámení o uvalení nových sankcí vůči Moskvě. "V zájmu naší země a jejího skvělého lidu se sejdu příští týden se šéfy zpravodajských služeb, abych se nechal informovat o faktech této situace," dodal.

Podle agentury Reuters bude mít Trump po nástupu do úřadu možnost zrušit Obamův dekret, postihy odvolat a ruské diplomaty pustit zpět.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov označil nové postihy za nezákonné, šéf Kremlu se podle něho rozhodne o případných odvetných opatřeních.

Předseda výboru pro mezinárodní záležitosti horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačjov podle agentury Ria Novosti v narážce na Obamův lednový odchod z úřadu nazval nejnovější sankce "smrtelnou křečí politických mrtvol".

Rusové byli označeni za nežádoucí osoby, neboť jednali "způsobem neslučitelným s diplomatickým statusem". Vypovězeni byli zaměstnanci ambasády ve Washingtonu a konzulátu v San Francisku, kteří dostali 72 hodin na to, aby opustili USA.

Podle listu The New York Times jde o pracovníky ruských tajných služeb, mezi nimiž jsou i čtyři řídící činitelé, kteří patrně přímo vedli útoky na počítače americké Demokratické strany.

Americké úřady zároveň zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland.

Nové americké sankce míří na civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU, čtveřici vedoucích pracovníků GRU a tři společnosti, které této rozvědce poskytují hmotnou podporu.

"Tyto kroky následují po opakovaných soukromých a veřejných varováních, která jsme ruské vládě dali, a jsou nutnou a adekvátní odpovědí na snahy poškodit americké zájmy způsobem, který je porušením zavedených mezinárodních norem chování," uvedl dnes Obama v prohlášení. Postihy vůči Rusku za jeho "agresivní aktivity" tím podle něho nekončí.

Zprávu o vyšetřování útoků, které byly podle amerických zpravodajských služeb zaměřeny i na ovlivnění prezidentských voleb, dodá Obamova administrativa Kongresu v nejbližších dnech. Podle prezidenta americké úřady zároveň zveřejní technické informace o hackerských akcích řízených oběma ruskými tajnými službami.

Rusko opakovaně odmítlo obvinění, podle nichž se jeho hackeři snažili ovlivnit volby ve prospěch republikána Donalda Trumpa. Hackerské útoky se týkaly jen e-mailů Demokratické strany, takže vzniklo podezření, že šlo o záměr poškodit Clintonovou a pomoci Trumpovi.

Putin se od počátku kampaně netajil tím, že by raději viděl v Bílém domě Trumpa.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v tiskovém prohlášení uvedl, že Rusko se neustále snaží podrývat americké zájmy, což vyvolává ve světě nebezpečnou nestabilitu. "Ačkoli dnešní akce (americké) administrativy jsou opožděné, je to přiměřené zakončení osmi let neúspěšné politiky vůči Rusku," prohlásil Ryan s tím, že Obamův postup je příkladem neefektivní zahraniční politiky jeho vlády, která Ameriku v očích světa oslabila.

 

Právě se děje

Další zprávy