CIA: Rusko se snažilo pomoci Trumpovi vyhrát volby

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2016 22:02
Rusko zasahovalo do letošních prezidentských voleb v USA s cílem pomoci Donaldu Trumpovi dostat se do Bílého domu, uvedla s odkazem na vysoce postavné zdroje agentura Reuters, podle níž nešlo jen o snahu podkopat volební systém Spojených států. Tomu, že Moskva změnila nebo výrazně ovlivnila výsledek voleb, ale tajné služby prý nevěří.
Foto: ČTK

Washington - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) dospěla k závěru, že Rusko zasahovalo do letošních prezidentských voleb v USA s cílem pomoci T dostat se do Bílého domu a že nešlo jen o snahu podkopat volební systém Spojených států. S odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele o tom informovala agentura Reuters.  Trumpův tým věrohodnost informací a motivy k jejich zveřejnění zpochybnil.

Americké zpravodajské služby podle tohoto zdroje, který si přál zůstat v anonymitě, mají za to, že s postupem kampaně letošních prezidentských voleb věnovali ruští vládní představitelé rostoucí pozornost snaze pomoci Donaldu Trumpovi zvítězit.

Mluvčí budoucího prezidenta Sean Spicer dnes na informace reagoval slovy, že "v těchto službách jsou lidé, kteří jsou naštvaní z výsledku voleb".

List The Washington Post v pátek citoval rovněž nejmenované americké představitele, podle nichž zpravodajské služby identifikovaly osoby s kontakty na ruskou vládu, které poskytly portálu WikiLeaks e-maily, jež ukradli hackeři ze serverů Demokratické strany. Jsou mezi nimi i materiály týkajících se Trumpovy neúspěšné protikandidátky Hillary Clintonové.

S příchodem podzimu pak ruští hackeři obrátili veškerou svou pozornost na demokraty. "Prakticky všechny e-maily, které zveřejnili, byly potencionálně škodlivé pro Clintonovou a demokraty," uvedl zdroj agentury Reuters.

"To byl hlavní bod jejich záměru. Kdyby jediné, co chtěli, bylo jen zdiskreditovat náš politický systém, proč by potom zveřejňovali nedostatky pouze jedné strany, obzvláště když máte takový terč, jakým je Trump?" dodal.

Další informovaný činitel nicméně uvedl, že závěr zpravodajských analytiků ohledně motivů Ruska neznamená, že tajné služby věří tomu, že Moskva změnila nebo výrazně ovlivnila výsledek voleb. Ruští představitelé popřeli všechna obvinění týkající se zasahování do amerických prezidentských voleb.

Demokratický senátor Chuck Schummer dnes prohlásil, že se v lednu pokusí přimět Kongres, aby celou záležitost vyšetřil.

Ruští představitelé popřeli všechna obvinění týkající se zasahování do amerických prezidentských voleb.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy