Hackerské útoky na USA nařídil přímo Vladimir Putin, tvrdí zdroje v amerických tajných službách

Josef Pazderka Josef Pazderka
15. 12. 2016 11:10
Ruský prezident Vladimir Putin se podle důvěryhodných zdrojů v amerických tajných službách osobně zapojil do nedávných hackerských útoků na počítače Demokratické strany. Televizní stanici NBC to podle jejího vyjádření potvrdili "dva vysoce postavení představitelé amerických tajných služeb" s "vysokou dávkou důvěryhodnosti". Kreml podobná obvinění opakovaně odmítá, přestože dalších důkazů o jeho spojení s hackery a útoky na USA postupně přibývá.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Washington  Skandál kolem ruské snahy ovlivnit vývoj letošních prezidentských voleb v USA se dále rozrůstá.

Televizní stanice NBC přinesla ostřejší verzi dřívějších informací amerických médií a tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin nejen věděl o hackerských útocích na e-mailové schránky americké Demokratické strany, ale dokonce na ně i osobně dohlížel.

Stanice cituje dva vysoce postavené zdroje v amerických tajných službách, podle kterých se Kreml snažil zasáhnout do prezidentského klání a uškodit demokratické kandidátce Hillary Clintonové. Mělo jít také o pokus stočit témata kampaně k údajné korupci v americké politice, a navenek tak oslabit věrohodnost Spojených států.

Další důkazy

Zpráva NBC přichází nedlouho poté, co deník The Washington Post obdobně napsal, že Kreml se nejen pokoušel zasáhnout do předvolební kampaně v USA, ale dělal to se zřetelnou snahou pomoci republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi k vítězství. Deník taky odkazoval na zdroje v amerických tajných službách.  

Nově zvolený americký prezident Donald Trump obvinění o zapojení ruských hackerů do kampaně opakovaně popřel. "Je to směšné, nevěřím tomu," uvedl v rozhovoru pro televizi Fox News minulý víkend.

Na americké tajné služby naopak zaútočil poznámkou, že jsou to "ti lidé, kteří říkali, že Saddám Husajn má zbraně hromadného ničení". Trump se tím dostal do ostrého a otevřeného sporu s vlastními tajnými službami.

Ty ještě před začátkem amerických prezidentských voleb otevřeně varovaly před ruskými hackery podporovanými Kremlem. "Ruská vláda řídila útoky na e-mailové schránky amerických občanů a institucí, včetně amerických politických stran," zní společné říjnové prohlášení Zpravodajské komunity USA (United States Intelligence Community – pozn. red.), sdružující americké tajné služby.

Je to jen hysterie

Ruský prezident označil tato obvinění za "hysterii" a dodal, že takové útoky by "nesloužily ruským zájmům".

"Tato hysterie má jediný cíl: odpoutat pozornost amerických občanů od toho, co hackeři dostali na veřejnost, tedy manipulace veřejným míněním," prohlásil v říjnu Putin.

Přímé spojení mezi Kremlem a ruskými hackery nicméně pro Aktuálně.cz nedávno potvrdil i bezpečnostní analytik Andrej Soldatov, citující řadu zdrojů uvnitř ruské počítačové komunity. Detaily sofistikované snahy Kremlu ovlivnit americké prezidentské volby přinesl v souhrnné zprávě tento týden i deník The New York Times.

Vlivná skupina amerických republikánských i demokratických senátorů proto vyzvala prezidenta i vládu k detailnímu vyšetření celé kauzy. Podle ní by měly ruské snahy zasáhnout do amerických voleb "znepokojovat každého Američana" kvůli "vážnému ohrožení naší národní bezpečnosti".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy