Hackerské útoky na USA nařídil přímo Vladimir Putin, tvrdí zdroje v amerických tajných službách

Josef Pazderka Josef Pazderka
15. 12. 2016 11:10
Ruský prezident Vladimir Putin se podle důvěryhodných zdrojů v amerických tajných službách osobně zapojil do nedávných hackerských útoků na počítače Demokratické strany. Televizní stanici NBC to podle jejího vyjádření potvrdili "dva vysoce postavení představitelé amerických tajných služeb" s "vysokou dávkou důvěryhodnosti". Kreml podobná obvinění opakovaně odmítá, přestože dalších důkazů o jeho spojení s hackery a útoky na USA postupně přibývá.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Washington  Skandál kolem ruské snahy ovlivnit vývoj letošních prezidentských voleb v USA se dále rozrůstá.

Televizní stanice NBC přinesla ostřejší verzi dřívějších informací amerických médií a tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin nejen věděl o hackerských útocích na e-mailové schránky americké Demokratické strany, ale dokonce na ně i osobně dohlížel.

Stanice cituje dva vysoce postavené zdroje v amerických tajných službách, podle kterých se Kreml snažil zasáhnout do prezidentského klání a uškodit demokratické kandidátce Hillary Clintonové. Mělo jít také o pokus stočit témata kampaně k údajné korupci v americké politice, a navenek tak oslabit věrohodnost Spojených států.

Další důkazy

Zpráva NBC přichází nedlouho poté, co deník The Washington Post obdobně napsal, že Kreml se nejen pokoušel zasáhnout do předvolební kampaně v USA, ale dělal to se zřetelnou snahou pomoci republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi k vítězství. Deník taky odkazoval na zdroje v amerických tajných službách.  

Nově zvolený americký prezident Donald Trump obvinění o zapojení ruských hackerů do kampaně opakovaně popřel. "Je to směšné, nevěřím tomu," uvedl v rozhovoru pro televizi Fox News minulý víkend.

Na americké tajné služby naopak zaútočil poznámkou, že jsou to "ti lidé, kteří říkali, že Saddám Husajn má zbraně hromadného ničení". Trump se tím dostal do ostrého a otevřeného sporu s vlastními tajnými službami.

Ty ještě před začátkem amerických prezidentských voleb otevřeně varovaly před ruskými hackery podporovanými Kremlem. "Ruská vláda řídila útoky na e-mailové schránky amerických občanů a institucí, včetně amerických politických stran," zní společné říjnové prohlášení Zpravodajské komunity USA (United States Intelligence Community – pozn. red.), sdružující americké tajné služby.

Je to jen hysterie

Ruský prezident označil tato obvinění za "hysterii" a dodal, že takové útoky by "nesloužily ruským zájmům".

"Tato hysterie má jediný cíl: odpoutat pozornost amerických občanů od toho, co hackeři dostali na veřejnost, tedy manipulace veřejným míněním," prohlásil v říjnu Putin.

Přímé spojení mezi Kremlem a ruskými hackery nicméně pro Aktuálně.cz nedávno potvrdil i bezpečnostní analytik Andrej Soldatov, citující řadu zdrojů uvnitř ruské počítačové komunity. Detaily sofistikované snahy Kremlu ovlivnit americké prezidentské volby přinesl v souhrnné zprávě tento týden i deník The New York Times.

Vlivná skupina amerických republikánských i demokratických senátorů proto vyzvala prezidenta i vládu k detailnímu vyšetření celé kauzy. Podle ní by měly ruské snahy zasáhnout do amerických voleb "znepokojovat každého Američana" kvůli "vážnému ohrožení naší národní bezpečnosti".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy