Putin: S hackerskými útoky nemáme nic společného, s USA chceme spolupracovat

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2016 14:46
Podle Vladimira Putina Rusko nemá zájem ovlivňovat nadcházející volby v USA a nemá nic společného s hackerskými útoky na portály americké Demokratické strany. Ruský prezident to dnes řekl na okraj končícího summitu zemí BRISC v Indii. Putin doufá, že po listopadových prezidentských volbách v USA se vztahy obou velmocí zlepší, a je připraven jednat s jakoukoli novou hlavou státu, která bude mít zájem o spolupráci s Ruskem. Zmíněná obvinění Ruska z hackerských útoků pak považuje za předvolební rétoriku Bílého domu a snahu Obamovy administrativy odvést pozornost od vlastních problémů.
Putin: Nemáme zájem ovlivňovat nadcházející volby ve Spojených státech.
Putin: Nemáme zájem ovlivňovat nadcházející volby ve Spojených státech. | Foto: Reuters

Panadží (Indie) - Rusko nestojí za hackerskými útoky na portály americké Demokratické strany a ani nemá zájem ovlivňovat nadcházející volby ve Spojených státech. Dnes to na okraj končícího summitu zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky, prohlásil v Indii ruský prezident Vladimir Putin.

Televize NBC News s odvoláním na nejmenovaného představitele amerických tajných služeb uvedla, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) na žádost prezidenta Baracky Obamy připravuje možnost odvetného kybernetického útoku proti Rusku.

Putin v dnešním komentáři řekl, že Moskva o žádnou konfrontaci s Washingtonem nestojí a že příprava odvetného úderu znamená, že USA poprvé na vysoké úrovni přiznaly, že se kybernetickými útoky samy zabývají.

Putin doufá, že po listopadových prezidentských volbách v USA se vztahy obou velmocí zlepší. Osobně je připraven jednat s jakoukoli novou hlavou státu, která bude mít zájem o spolupráci s Ruskem. Zmíněná obvinění Ruska z hackerských útoků pak považuje za předvolební rétoriku Bílého domu a snahu Obamovy administrativy odvést pozornost od vlastních problémů.

Hackeři v dubna napadli servery Demokratické strany, v červenci těsně před nominačním sjezdem strany pak server WikiLeaks zveřejnil 20 000 ukradených e-mailů demokratických předáků.

Část publikovaných dokumentů naznačovala, že vedení demokratů v primárkách preferovalo nynější oficiální kandidátku Hillary Clintonovou před jejím soupeřem Berniem Sandersem. Prozrazení vyvolalo ve straně skandál.

 

Právě se děje

Další zprávy