Sofia - Bulharský premiér Bojko Borisov podal demisi. Společně s ním oficiálně skončil i celý kabinet.
"Moc jsme dostali od lidu, proto mu ji nyní vracíme," vysvětlil ráno ministerský předseda poslancům. "Poslední čtyři roky jsme usilovali o to nejlepší pro naši zemi, každá kapka krve je pro nás ostudou."
Důvodem rezignace jsou násilné protesty proti vysokým cenám elektřiny. "Nechci být svědkem krveprolití v ulicích, nehodlám přihlížet, jak budovu parlamentu ohrazují ostnatým drátem," řekl premiér v parlamentu, kam přišel se všemi ministry.
"Stát potřebuje novou dávku důvěry, o směřování vlády rozhoduje lid," dodal.
Ačkoliv formálně Borisovova vláda skončila, fakticky zůstane ve funkci až do předčasných voleb, které by se mohly konat v dubnu či květnu. To znamená, že Bulhaři půjdou k volebním urnám zhruba o dva měsíce dříve oproti řádnému termínu.
Podívejte se na aktuální fotogalerii:
ČEZ na seznamu nepřátel
Protesty proti distributorům elektřiny trvají už několik týdnů, ovšem situace eskalovala v neděli, kdy do ulic více než dvaceti bulharských měst vyšly tisíce lidí. A během střetů s policií dokonce tekla krev.
Bulhaři se bouří proti účtům za elektřinu, které mnohdy převýšily jejich měsíční příjem. Dožadují se proto mimo jiné znárodnění distribučních sítí, které jsou v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro.
Úřady už v úterý kvůli snaze o zmírnění napětí oznámily, že zahájí proces odebrání licence ČEZ, jelikož podle prokuratury "systematicky porušoval" pravidla. Česká energetická skupina ČEZ jakákoli pochybení, kvůli kterým by o licenci mohla přijít, odmítá.
Jako v roce 1997
ČTK připomíná, že v Bulharsku se opakuje krizová situace z roku 1997. Tehdy musela socialistická vláda odstoupit po vlně protestů vyvolané bankovní krizí a hyperinflací.
Borisov, bývalý tělesný strážce někdejšího komunistického diktátora Todora Živkova, se pokusil podobnému scénáři vyhnout, ale jeho dřívější náskok v preferencích před opozičními socialisty kvůli problému s cenou energie rychle zmizel.