zdražování

Náklady MHD na energie letos vzrostou, hrozí zdražování jízdného

Rostoucí ceny energií a paliv prodražují dopravu v Česku. Náklady městských dopravních podniků v Česku kvůli tomu letos oproti loňsku vzrostou o zhruba 1,5 miliardy korun. Zvyšující se výdaje podniků budou zřejmě muset kompenzovat města, hrozí i zdražování jízdného, případně omezování provozu. Informovalo o tom Sdružení dopravních podniků ČR.

"Náklady na provoz městské hromadné dopravy neustále rostou a dopravci za poslední roky vyčerpali úsporná opatření. Ztráty tak musí kompenzovat zřizovatelé, tedy města, nebo je ve hře zvýšení ceny jízdného," uvedl předseda sdružení Tomáš Pelikán. Podle statistik má největší podíl na zvýšení nákladů rostoucí cena elektřiny.

Zdroj: ČTK

Brazílie vyhlásila stav nouze kvůli růstu cen a prosadila balíček pomoci pro chudé

Brazilský parlament vyhlásil do konce roku stav nouze kvůli mimořádnému a nepředvídatelnému růstu cen paliv, což vládě umožnilo prosadit balíček sociálních výdajů. Brazilský volební zákon totiž zakazuje prudké navýšení vládních výdajů šest měsíců před volbami, uvedla agentura EFE. Podle některých odborníků na ústavní právo parlament odsouhlasil vyhlášení nouzového stavu jen, aby vládě umožnil obejít volební zákon a prosadit balíček sociálních opatření.

Balíček obsahuje zvýšení sociální podpory chudým rodinám či zavedení nových dávek pro taxikáře a řidiče nákladních vozů, kteří tvoří jádro příznivců prezidenta Jaira Bolsonara. Nová sociální opatření budou brazilskou státní pokladnu stát zhruba 7,6 miliardy eur (185 miliard korun).

Balíček počítá také například se zvýšením o 50 procent dávek pro chudé rodiny či se zavedením nových příspěvků na pořízení plynových láhví, které chudší domácnosti používají například pro vaření. Vláda bude také smět snížit daně odváděné z pohonných hmot. Zavádí se rovněž nové příspěvky pro taxikáře a řidiče nákladních automobilů, kteří pracují jako živnostníci.

Zdroj: ČTK

O desítky procent už letos zdražily potraviny i průmyslové suroviny

Ceny komodit na světových trzích výrazně rostou, potraviny i průmyslové suroviny letos zdražily o desítky procent. Ceny drahých kovů se zvyšují pomaleji - zlato od začátku roku zdražilo o necelých pět procent, stříbro o procento. Naopak zlevnilo dřevo, platina či káva. Ukazují to data, které ČTK poskytli analytici ke konci dubna.

"Komodity jsou v posledních měsících nejúspěšnější skupinou aktiv na finančních trzích. Komoditní index agentury Bloomberg už letos posílil o 30 procent," uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. Už loni podle něj reagovaly suroviny pozitivně na hospodářský růst, který podpořila fiskální politika vlád i měnová politika centrálních bank.

"Kvůli konfliktu na Ukrajině v březnu komodity prudce vzrostly. Duben byl měsícem částečné korekce tohoto nárůstu. Ke konci měsíce klesají některé komodity i s ohledem na možné rychlejší tempo zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky Fed, ke kterému dojde nejspíše již počátkem května," prohlásil analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK

Vyšší ceny potravin mohou v Africe vyvolat nepokoje, míní Mezinárodní měnový fond

Potravinová a energetická krize může v subsaharské Africe vyvolat sociální nepokoje. Upozornil na to Mezinárodní měnový fond (MMF), který snížil odhad letošního hospodářského růstu kontinentu na 3,8 procenta, loni hrubý domácí produkt v Africe vzrostl o 4,5 procenta.

Ve svém výhledu MMF uvádí, že válka na Ukrajině vyvolala "prudký růst cen energie a potravin, což může v regionu ohrozit dostupnost potravin, vést k šíření chudoby, znásobit nerovnost mezi příjmovými skupinami a následně vyvolat sociální nepokoje".

Válka podle MMF zbrzdila ekonomický růst z druhé poloviny loňského roku, země stále řeší následky epidemie covidu-19, v mnohých se horší bezpečnostní situace a přibývá škod vyvolaných klimatickými změnami.

Zpomalující se tendence ozdravování ekonomik států ležících jižně od Sahary bude podle MMF umocněna vysokými cenami obilí a pohonných hmot.

Zdroj: ČTK
Pokračovat