Biden, Kamala Harrisová a jejich týmy hned v pondělí začnou s přípravami na převzetí úřadu prezidenta a viceprezidentky Spojených států. Shání osobnosti do své vlády, připravují protikoronavirovou strategii i novou legislativu, která by měla začít platit hned poté, co Biden Trumpa v lednu nahradí v Bílém domě.
Shrnutí toho nejdůležitějšího:
Vážení čtenáři, tímto končíme on-line přenos k americkým volbám 2020. Dění v USA se ale budeme nadále věnovat v dalších článcích na Aktuálně.cz.
Bidenovo prezidentství bude znamenat i obrat v migrační a azylové politice. Nově by ve Spojených státech mohli zůstat žadatelé o azyl z Kamerunu, kterým doma hrozí uvěznění nebo zabití z politických důvodů, informuje The Guardian. Letadlo s několika z nich by mělo odletět zpět do Kamerunu v úterý. Jejich právníci a lidskoprávní organizace se domnívají, že deportace jsou urychlovány proto, aby k nim došlo ještě před koncem Trumpova volebního období.
Deportace do Kamerunu pokračují i přes zjištění americké vlády, že v zemi dochází k porušování lidských práv. Žadatelé o azyl, kteří byli deportováni minulý měsíc, jsou nyní pohřešovaní. Právníci proto označují zítřejší let za "letadlo smrti".
Many of the 57 #Cameroonian asylum seekers who were deported from the US just weeks ago disappeared upon their arrival. @ICEgov must STOP the 11/10 deportation flight. These asylum seekers are in danger if they return to #Cameroon. #RestoreAsylumNow https://t.co/tDs44muf6p
— Southern Poverty Law Center (@splcenter) November 6, 2020
Estonský ministr vnitra Mart Helme odstupuje kvůli svým výrokům o Joeu Bidenovi a jeho synovi. Helme, který ve vládě zastupuje krajní pravici, oba v nedělním rozhlasovém rozhovoru označil za "zkorumpované týpky". Helmeho výroky o Bidenovi odmítl estonský premiér Jüri Ratas jako absurdní a vyzval ministra, aby "okamžitě přestal podkopávat vztahy Estonska a Spojených států". Prezidentka Kersti Kaljulaidová ohlásila, že kvůli ministrovým výrokům svolá radu pro obranu státu. Opozice chystala hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.
"Prostě mám toho po krk. Neudělal jsem nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost a obranyschopnost země, a neřekl jsem nic, o čem by už nepsala všechna svobodná americká média," řekl Helme podle serveru Delfi.ee. Ironicky se také dotazoval médií, co si bez něj počnou, vždyť jim posledních pět let svým působením a výroky obstarával živobytí.
Estonia's international reputation takes another hit: its populist interior minister Mart Helme has resigned after calling Joe Biden and his son "corrupt characters" https://t.co/TwYTLyt9pd
— Richard Milne (@rmilneNordic) November 9, 2020
Mluvčí Kremlu dnes oznámil, že je vhodné s komentáři počkat, dokud nebudou výsledky oficiální, přičemž odkázal na Trumpovo oznámení právních kroků. Podle Kremlu Putin zároveň opakovaně řekl, že je připraven jednat s jakýmkoliv lídrem USA.
Na upřesňující dotaz, čím se nynější situace liší od situace před čtyřmi lety, kdy ruský prezident okamžitě pogratuloval Donaldu Trumpovi, Peskov řekl, že "rozdíl je naprosto zřejmý", protože v USA se nejprve musí vyřešit právní spory, které ohlásil stávající prezident, a proto Kreml pokládá za korektní vyčkat na oficiální vyhlášení vítěze voleb. Peskov podle TASS již neodpověděl na dotaz, jaké vyhlášení bude Kreml pokládat za oficiální.
Čínský prezident Si Ťin-pching na rozdíl od mnoha dalších světových vůdců zatím nepoblahopřál demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách. Bidenovu výhru na základě svých projekcí o víkendu ohlásila přední americká média, jeho soupeř Donald Trump ji ale odmítá uznat. Čína chápe, že o výsledku hlasování se rozhodne na základě amerických zákonů, uvedlo dnes čínské ministerstvo zahraničí.
Bílý dům je sídlem amerických prezidentů již 220 let. Jeho výstavbu inicioval první americký prezident George Washington a jako první se sem nastěhoval v roce 1800 druhý prezident John Adams. Základní kámen byl položen v roce 1792, kdy v konkurzu vyhrál irský architekt James Hoban a postavil neoklasicistní sídlo, jehož stavba vyšla v přepočtu k dnešní měně na 3,5 milionu dolarů.
The Guardian cituje z analýzy volebních výsledků, která naznačuje, že Joeu Bidenovi k vítězství v klíčových státech pomohly hlasy mladých voličů. K urnám přišlo až o deset procent více voličů ve věkové kategorii 18-29 let, z nichž 61 procent vyjádřilo podporu právě Bidenovi.
"Pamatuju si, jak jsem se cítila, když v roce 2016 vyhrál Trump. Nebylo to dobré, ale zároveň to nebyla moje vina - nemohla jsem výsledek nijak ovlivnit," říká 20letá Alondra Alvarezová z Michiganu. Nyní se podíl mladých voličů pohyboval kolem 17 procent z celkového počtu přijatých hlasů, mohli tak zásadně ovlivnit výsledky ve státech Georgia, Arizona a Severní Karolína, kde byly výsledky velmi těsné.
Ohlasy k americkým volbám ze slovenských médií:
"Po vládě republikána Donalda Trumpa má sjednotit zemi a vyléčit Ameriku z extrémní polarizace. Zároveň má pohnout USA kupředu, ale tak, aby bral v úvahu, co si myslí republikáni. A má obnovit postavení Spojených států na mezinárodní scéně a spolupracovat se spojenci, ale nemá si hrát na světového policistu," napsal list Pravda o Bidenovi.
List Sme uvedl, že Biden má všechno, co si Trump nedokázal zajistit ani během své funkce v úřadu prezidenta - politické zkušenosti, dobré poradce, zahraničněpolitickou reputaci, slušnost a hranice. "Nevíme, zda bude v Bidenových silách, aby zahojil Ameriku, kterou Trump ještě i nyní podpaluje a otevírá v ní rány," dodal.
"Zvolení Joea Bidena je dobrou zprávou. Po Donaldu Trumpovi by ovšem byl dobrou zprávou téměř kdokoliv. Proto není namístě přehnaný optimismus," napsal list Denník N. Dodal, že demokraté přebírají Bílý dům v době, kdy jsou Spojené státy zemí nejvíce postiženou pandemií covidu-19 a jejich prestiž je i z jiných příčin v troskách. Kromě toho jsou USA dramaticky rozpolcené.
Z grafu, který na sociálních sítích zveřejnil analytik Ian Bremmer, vyplývá, že Trump se po sobotních volbách stal zatím prvním americkým prezidentem, který o post přišel po jednom volebním období, zároveň získal menšinu z absolutního počtu voličských hlasů (tedy má menší takzvanou lidovou podporu), a zároveň čelil pokusu o odvolání (impeachment).
The definitive Venn Diagram of troubled presidencies. pic.twitter.com/LehTdpjQsu
— ian bremmer (@ianbremmer) November 9, 2020
Kvůli rekordnímu nárůstu nakažených koronavirem vyhlásil republikánský guvernér státu Utah plošnou povinnost nosit roušku. Dříve to odmítal. Zvolený prezident Biden oznámil, že se osobně spojí s guvernéry a také starosty, aby na ně ohledně nošení roušek apeloval. Detaily svého expertního koronavirového týmu by měl představit v pondělí. Také Trumpův koronavirový tým pod vedením viceprezidenta Mika Pence se sejde v pondělí. Bude to poprvé po několikatýdenní překážce způsobené volbami.
"Tyto volby ještě zdaleka neskončily. Joe Biden není potvrzeným vítězem v žádném státě, a už vůbec ne v těch, kde přijde na řadu přepočítávání a kde podáme legitimní stížnosti," trvá Donald Trump na svém.
Kolik hlasů oba kandidáti dosud získali? Podívejte se v přiloženém tweetu.
*POPULAR VOTE UPDATE* + change since last night
— Domenico Montanaro (@DomenicoNPR) November 8, 2020
Total vote: 148,502,630 (+342,739)
BIDEN: 75,215,986 (50.6%) (+205,527)
TRUMP: 70,812,803 (47.7) (+126,574)
MARGIN: 4,403,183 (+78,953)
What's left...
NY 79%
WA 85%
CA 86% reporting (up from 66%)
TX 98% (up from 85%)
Shrnutí toho nejdůležitějšího:
V sobotu krátce před 18. hodinou SEČ oznámily odhady většiny amerických médií, že Joe Biden poráží Donalda Trumpa v klíčovém státě Pensylvánie a udělal tím poslední, rozhodující krok k zisku postu prezidenta USA. Pravděpodobný zisk 20 volitelů v tomto státě posouvá Bidena za klíčovou hranici 270 volitelů, nutných ke vstupu do Bílého domu.
Vzápětí se zbarvila do modra i Nevada (6 volitelů). I zde se Biden stal vítězem a navýšil počet volitelů na 279, přičemž ke zvolení je potřeba 270. Dosud nerozhodnutými sáty zůstávají Aljaška, Arizona, Georgia a Severní Karolina. I kdyby je všechny získal současný prezident Trump, na výsledku se již nic nezmění.
Donald Trump ovšem svou porážku stále odmítá. Na Twitteru se večer znovu prohlásil za vítěze voleb a opakoval neurčitá tvrzení o nesrovnalostech při sčítání hlasů.
Podle guvernéra New Yorku Andrewa Cuoma bude vítězství Joe Bidena znamenat obrat v boji proti pandemii koronaviru. Změní se podle něj i tón, kterým politici o pandemii mluví. "Myslím, že politický tlak na popírání covidu odezněl," uvedl Cuomo v televizním pořadu, ze kterého cituje The Guardian. "Čísla jdou nahoru a Američané pochopí, jak závažné to je," dodal.
Stále zbývá sečíst desetitisíce hlasů. Jaký je nyní stav v dosud nerozhodnutých státech?
K výhře ve volbách demokratickému kandidátovi Joe Bidenovi a budoucí viceprezidentce Kamale Harrisové v neděli poblahopřál i král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz a korunní princ Muhammad bin Salmán, píše agentura Reuters.
Jaké budou priority nové první dámy Jill Bidenové?
Jill Bidenová bude i ve funkci první dámy pokračovat ve svém povolání učitelky angličtiny. Proto se její priority podle mluvčího Michaela LaRosy budou soustředit na "vzdělání, rodiny vojáků a veteránů a také na rakovinu," uvedl. O léčbu rakovinu se Bidenová zajímá i z osobních důvodů - její nevlastní syn Beau Biden zemřel kvůli nádorům na mozku. Jeho ztrátu popsala jako "naprosto otřesnou".
Melania Trumpová vydala poprvé od vyhlášení výsledků voleb veřejné prohlášení. "Američané si zaslouží spravedlivé volby. Každý legální - ne nelegální - hlas by měl být spočítán. Musíme ochránit naši demokracii zcela transparentně," napsala první dáma na Twitter.
The American people deserve fair elections. Every legal - not illegal - vote should be counted. We must protect our democracy with complete transparency.
— Melania Trump (@FLOTUS) November 8, 2020