Biden nyní vede ve většině klíčových států, k vítězství mu stačí uspět v Pensylvánii

Přenos skončil
Spojené státy dál sčítají hlasy ve velmi těsných prezidentských volbách. Čeká se na výsledky z klíčových států, které rozhodnou. Jasno může být každou hodinou. Dramatické dění sledujeme v on-line reportáži.
Joe Biden.
Joe Biden. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Tady je shrnutí současné situace:

Demokrat Joe Biden má zatím jistých 253 volitelů, republikán Donald Trump 213. K vítězství je nutné mít alespoň 270.

Joe Biden vede v Pensylvánii. Pokud vedení udrží, připíše si 20 volitelů a stane se americkým prezidentem.

Další pozornost se soustředí na tyto státy:

 • Georgia (16 volitelů) - Biden těsně předstihl Trumpa, jeho náskok však kolísá. 
 • Arizona (11 volitelů) - Některá média už přiřkla stát Bidenovi, Trump na něj však dotahuje.
 • Nevada (6 volitelů) - Biden vede a zvětšuje svůj náskok.
 • Severní Karolína (15 volitelů) - Trump vede, sečíst zbývající hlasy může trvat i několik dní.

Trumpův štáb mezitím podal v některých státech žalobu kvůli sčítání hlasů. Ve svém posledním, čtvrtečním projevu se Trump znovu prohlásil vítězem.

00:58

Agentura AFP uvádí na pravou míru dezinformaci, že na hranicích s Kanadou zadrželi zaměstnance americké poštovní společnosti , který převážel "ukradené" volební lístky. Původní tweet sdílelo přes 17 tisíc lidí. Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že muž byl zadržen kvůli nedoručené poště, v jeho autě byly jen tři nevyplněné volební lístky, které by tedy nikdy nebyly započítané.

00:04 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump opět tweetuje: "Joe Biden by si neměl neoprávněně přivlastnit úřad prezidenta. Mohl bych to udělat taky. Právní řízení právě začínají!"

23:50 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Očekává se, že demokratický kandidát Joe Biden v příštích hodinách promluví k národu. Média však spekulují, že řeč nakonec odsune, protože stále nejsou jasné výsledky voleb.

23:15 Republikánská strana slon

Republikánský předseda sněmovny reprezantantů v Michiganu Lee Chatfield oznámil, že se v sobotu sejde komise, která bude zkoumat průběh hlasování ve státě Michigan.

"Nechceme změnit výsledek. Amerika potřebuje jistotu a spojit se," uvedl na Twitteru.

22:40

Některé televizní stanice přerušily Trumpův poslední projev kvůli nepřesnostem a nepodloženým tvrzením. Jak dlouho ho jednotlivé stanice nechaly mluvit bez toho, aniž by přidaly vysvětlení nebo ho přerušily?

22:18

Kdo vede v klíčových státech?

 • Pensylvánie - 20 volitelů - sečteno 96 procent - Biden vede o 0,2 % (13 641 hlasů)
 • Georgie - 16 volitelů - sečteno 99 procent - Biden vede o pouhých 1616 hlasů
 • Nevada - 6 volitelů - sečteno 92 procent - Biden vede o 1,6 procenta (20 137 hlasů)
 • Arizona - 11 volitelů - sečteno 94 procent - Biden vede o 1,3 procenta (39 769 hlasů)
 • Severní Karolína - 15 volitelů - sečteno 95 procent - Trump vede o 1,4 procent (76 737 hlasů)

Zdroj: projekce CNN

22:12

V USA už se zpracovalo přes 145 milionů hlasů a podle agentury Bloomberg by jich mohlo být nakonec 157 až 165 milionů. To by znamenalo volební účast okolo 70 procent, jakou USA nepamatují přes 100 let, napsala ČTK.

Byť demokrat Biden stále nemá jistou většinu ve sboru volitelů, už nyní je jisté, že na úrovni celých USA získá o několik milionů hlasů více než Trump.

21:59

Příznivci Donalda Trumpa ve Filadelfii.

Příznivci Donalda Trumpa ve Filadelfii.
Příznivci Donalda Trumpa ve Filadelfii. | Foto: Reuters
21:58

Příznivci Donalda Trumpa ve Filadelfii.

Příznivci Donalda Trumpa ve Filadelfii.
Příznivci Donalda Trumpa ve Filadelfii. | Foto: Reuters
21:55

Podle většiny celostátních amerických médií má Biden nadále jistých 253 hlasů takzvaných volitelů, kterých je na zisk prezidentské funkce potřeba 270.

Agentura AP a televize Fox News zároveň bývalému viceprezidentovi přisuzují 264 hlasů, neboť předpovídají i jeho úspěch v Arizoně.

21:54

Pensylvánští republikání žádají Nejvyšší soud, aby v Pensylvánii "nepodnikal žádné kroky", co se týče hlasovacích lístků přijatých po 3. listopadu.

"Vzhledem k výsledkům všeobecných voleb z 3. listopadu 2020 může hlasování v Pensylvánii rozhodovat o příštím prezidentovi Spojených států - a v současné době není jasné, zda všech 67 volebních komisí v okrscích odděluje pozdě přijaté hlasovací lístky," tvrdí republikáni.

Státní tajemnice Kathy Boockvarové už pro jistotu nařídila, aby byly lístky, které dorazily mezi středou 4. listopadu a pátkem 6. listopadu odděleny od těch, které přišly nejpozději ve volební den.

Těchto později došlých lístků není podle Boockvarové tolik, aby v případě jejich nezapočítávání ovlivnily výsledek voleb.

Podle pensylvánských zákonů lístky pozdě nepřišly, pokud dorazí do tří dnů po volebním dni a byly odeslány nejpozději ve volební den. 

21:16

Proč korespondenční hlasy tolik ovlivnily volby?

Bidenovi příznivci už od začátku pandemie dávali najevo, že preferují korespondenční hlasování, zatímco ti Trumpovi se vyslovovali v osobní hlasování v den voleb.

CNN navíc připomíná, že tyto dva různé způsoby hlasování se sčítají odlišným způsobem. 

"Není to známka podvodu nebo nesrovnalostí. Spíše je to jen odraz toho, jak státy počítají hlasy. Některé státy zpracovaly první hlasovací lístky jako první, zatímco jiné je nechaly naposled," vysvětluje CNN s tím, že to je i důvod "modré vlny" ve prospěch Bidena, kterou nyní vykazují některé státy při sčítání korespondenčních hlasů.

21:02 Americký prezident Donald Trump

V Detroitu protestují stoupenci Donalda Trumpa proti postupu volební komise. Někteří jsou ozbrojeni. Volby jsou podle nich nespravedlivé, což uvedl i Trump. Pro tato tvrzení ale neexistují žádné důkazy. 

V Detroitu se sešli podporovatelé Donalda Trumpa, aby podpořili jeho výroky o volebních manipulacích.
V Detroitu se sešli podporovatelé Donalda Trumpa, aby podpořili jeho výroky o volebních manipulacích. | Foto: Reuters
20:35

Aktuální výsledky v jednotlivých amerických státech najdete v naší grafice:

20:30 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Podporovatelé Joea Bidena se sešli v ulicích Washingtonu. Na jejich transparentech stojí nápisy jako "zastavte Trumpa" nebo "Pence a Trump musí pryč". 

Bidenovi podporovatelé pochodují k Bílému domu.
Bidenovi podporovatelé pochodují k Bílému domu. | Foto: Reuters
19:38 Americký prezident Donald Trump

Podle prohlášení Donalda Trumpa byla narušena integrita volebního procesu. Uvádí, že bude postupovat právní cestou, chce, aby volby byly transparentní. "Nikdy nepřestanu bojovat za náš národ," stojí v Trumpově prohlášení.

19:32

Ve Filadelfii ve státě Pensylvánie zbývá k sečtení 40 tisíc hlasů. Podle vedení tamní komise to může trvat několik dní.

V lasvegaském volebním okrsku v Nevadě předpokládají tamní úřady dopočtení kompletních výsledků až v neděli.

19:11

Aktuální stav sčítání v jednotlivých klíčových státech, a rozdíl v počtu hlasů, který tam nyní odděluje oba kandidáty. 

19:06 Americký prezident Donald Trump

Podle Donalda Trumpa porušil guvernér Pensylvánie ústavu. Trump podle svých slov doufá, že nápravu zjedná Ústavní soud. Současný prezident již dříve prohlásil volby za zmanipulované a v několika případech je chce soudně napadnout. 

18:40

Náskok Joea Bidena narůstá i v Nevadě. Demokratický kandidát má v tomto státě o více než 20 tisíc hlasů více než jeho soupeř Donald Trump. 

18:36 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden a Kamala Harrisová, kandidátka na viceprezidentku, promluví v následujících hodinách k národu. Přesný čas projevu demokraté neohlásili, měl by ale proběhnout v sobotu nad ránem středoevropského času.

Kamala Harrisová a Joe Biden.
Kamala Harrisová a Joe Biden. | Foto: Reuters
18:07

Biden stále zvyšuje svůj náskok v Pensylvánii, vede už téměř o 10 tisíc hlasů. 

17:56

Ve státě Georgia dojde k přepočítávání hlasů. Oznámil to státní tajemník Georgie Brad Raffensperger. Důvodem je velice nízký rozdíl počtu hlasů pro oba kandidáty. Aktuálně je od sebe v tomto státě dělí kolem 1500 hlasů.

17:44

V Pensylvánii stále probíhá sčítání korespondenčních hlasů. Biden si tu drží těsné vedení, má náskok jedné desetiny procenta. Pokud stát získá, vyhraje volby. 

Sčítání korespondenčních hlasů v Pensylvánii.
Sčítání korespondenčních hlasů v Pensylvánii. | Foto: Reuters
17:40 Americký prezident Donald Trump

Prohlášení Trumpovy kampaně: "Volby ještě neskončily."

16:37 Americký prezident Donald Trump

Prezidentské volby ještě neskončily, a až se tak stane, bude americký prezident Donald Trump znovu zvolen do úřadu. S tímto prohlášením dnes přišel volební štáb šéfa Bílého tomu za situace, kdy se jeví jako čím dál pravděpodobnější vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena.

Trumpův tým aktuální výsledky zpochybňuje a opakuje zavádějící tvrzení o procesu sčítání hlasů.

"Georgia směřuje k přepočtu (hlasů) a jsme přesvědčení, že najdeme neregulérně shromážděné hlasy," uvedl mimo jiné mluvčí kampaně Matt Morgan, ačkoli se žádné důkazy o zmíněných nesrovnalostech zatím neobjevily.

Donald Trump během projevu po volbách 2020.
Donald Trump během projevu po volbách 2020. | Foto: Reuters
16:15

Upřený pohled je stále také na Nevadu. Ta na rozdíl od ostatních států zveřejňuje výsledky s mnohem větším časovým rozestupem. Momentálně chybí sečíst zhruba 11 procent hlasů, další výsledky by měli v tomto státu zveřejnit okolo 18:00 našeho času.

"Je to trapné. Já a mí známí to celé vnímáme jako hodně ubohé, že dva dny po volbách stále nemáme výsledky," říká pro Aktuálně.cz Aaron Schott, který žije v Las Vegas, ve čtvrti Summerlin.

"V úterý večer jsem si myslel, že vyhraje Trump. Trend v Nevadě byl ale modrý, předpokládal jsem, že tento stát získá Biden. Ve středu ráno jsem byl hodně překvapený tím, jak se hlasy vyrovnaly. Teď tedy znovu očekávám vítězství Bidena, ale také očekávám soudní bitvy o tyto hlasy," říká Schott.

V jeho čtvrti je ale navzdory napětí klid. "Tady se v podstatě zatím nic nezměnilo, skoro by ani člověk nepoznal, že se konají volby, žádné protesty jsem tu osobně neviděl."

V Nevadě je v tuto chvíli sečteno 89 procent hlasů, během pátku zatím ještě žádné nové výsledky nepřišly.
V Nevadě je v tuto chvíli sečteno 89 procent hlasů, během pátku zatím ještě žádné nové výsledky nepřišly. | Foto: Aaron Schott
16:10 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden teď vede v Pensylvánii o 6700 hlasů. Americká média jsou opatrná v prohlašování Bidena za vítěze v tomto klíčovém státě s tak malým náskokem. I když se očekává, že zbývající nespočítané hlasovací lístky budou spíše pro něj.

15:45

Jak se měnilo rozložení sil v Pensylvánii:

Pensylvánie se podle předběžných výsledků v den voleb silně klonila na stranu republikánů. Donald Trump několik hodin po skončení hlasování prohlásil, že ve státě vítězí ohromným způsobem.

Pozorovatelé však již před volbami varovali, že právě v Pensylvánii bude velmi výrazný efekt "modrého posunu" či "červeného přeludu", tedy že podle hlasů odevzdaných ve volebních místnostech budou mít navrch republikáni, ale demokraté je budou dohánět postupným sčítáním korespondenčních hlasů. Dálkovou formu hlasování si totiž podle očekávání zvolili ve výrazně větší míře Bidenovi stoupenci.

15:20

Nad domem Joea Bidena ve Wilmingtonu byl právě federální leteckou správou částečně uzavřen vzdušný prostor. Až do příští středy ráno tam platí bezletová zóna.

15:16

Komentář moderátora CNN Johna Kinga:

"Prezident nemůže být znovuzvolen bez Pensylvánie a bez Georgie. Georgie přes noc zmodrala, stejně jako před několika vteřinami i Pensylvánie. Ještě není konec, protože se hlasy stále sčítají, ale Joe Biden teď vede v Pensylvánii, Georgii, Nevadě i v Arizoně."

15:09

Tady je shrnutí současné situace:

Demokrat Joe Biden má zatím jistých 253 volitelů, republikán Donald Trump 213. K vítězství je nutné mít alespoň 270.

Joe Biden vede v Pensylvánii. Pokud vedení udrží, připíše si 20 volitelů a stane se americkým prezidentem.

Další pozornost se soustředí na tyto státy:

 • Georgia (16 volitelů) - Biden těsně předstihl Trumpa a svůj náskok mírně zvyšuje.
 • Arizona (11 volitelů) - Některá média už přiřkla stát Bidenovi, Trump na něj však dotahuje.
 • Nevada (6 volitelů) - Biden vede a zvětšuje svůj náskok.
 • Severní Karolína (15 volitelů) - Trump vede, sečíst zbývající hlasy může trvat i několik dní.

Trumpův štáb mezitím podal v některých státech žalobu kvůli sčítání hlasů. Například soudy v Georgii, Filadelfii (Pensylvánie) nebo Michiganu ji už zamítly. Ve svém posledním, čtvrtečním projevu se Trump znovu prohlásil vítězem.

15:01 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden v Pensylvánii vede o 5587 hlasů.

14:54

Joe Biden právě předběhl Donalda Trumpa v Pensylvánii, a to o desetinu procenta. Momentálně je v tomto státě s 20 voliteli sečteno 95 procent hlasů.

Foto: Reuters
14:33

Je už třetí den po volbách a stále neznáme jméno nově zvoleného amerického prezidenta. Proč to tak dlouho trvá? Rekordní počet Američanů volil poštou, takové lístky se pak kontrolují ručně. Podívejte se na všechny důvody, které sčítání hlasů protahují:

14:16

Americký magazín Time v mezičase ukázal všechny své titulní strany, na kterých se objevila tvář nově zvoleného amerického prezidenta.

12:47

Stále není jasné, kdo bude dalším prezidentem Spojených států. 

Demokrat Joe Biden má zatím jistých 253 volitelů, republikán Donald Trump 213. K vítězství je nutné mít alespoň 270.

Pozornost se nyní soustředí zejména na tyto státy: 

 • Pensylvánie - 20 volitelů 🔴 Biden dotahuje Trumpa. Kdyby nakonec zvítězil, vyhraje celé volby. 
 • Georgia - 16 volitelů 🔵 Biden těsně předstihl Trumpa a svůj náskok mírně zvyšuje. 
 • Arizona - 11 volitelů 🔵 Některá média už přiřkla stát Bidenovi, Trump na něj však dotahuje. 
 • Nevada - 6 volitelů 🔵 Biden vede a zvětšuje svůj náskok. 
 • Severní Karolína - 15 volitelů 🔴 Trump vede, sečíst zbývající hlasy může trvat i několik dní. 

Trumpův štáb mezitím podal v některých státech žalobu kvůli sčítání hlasů. Soudy například v Georgii, Filadelfii (Pensylvánie) nebo Michiganu už ji zamítly. 

Prezident Trump si v tiskové konferenci v noci na pátek (pražského času) znovu dělal nárok na vítězství. Hlasy, kvůli kterým teď ztrácí ve prospěch svého demokratického oponenta, označil za "nelegální". Volby mi chce někdo ukrást, prohlásil prezident. Pro svá tvrzení ale nemá žádné důkazy, připomněla například agentura Reuters. Řada amerických televizních stanic kvůli tomu vysílání projevu přerušila. 

11:46

Aktuální stav sčítání v jednotlivých klíčových státech, a rozdíl v počtu hlasů, který tam nyní odděluje oba kandidáty. 

11:16 Americký prezident Donald Trump

Se stávajícím rozdělením počtu získaných volitelských hlasů: Biden 253 a Trump 213 (pro výhru je potřeba aspoň 270) by ztráta Georgie (kde Biden nyní vede, ale sčítání tam stále pokračuje) znamenala pro stávajícího prezidenta velkou komplikaci na cestě ke znovuzvolení. Pokud skutečně přijde o místních 16 volitelů ve prospěch Bidena, musel by udržet vedení v Pensylvánii a Severní Karolíně, a ve svůj prospěch obrátit jak Nevadu, tak Arizonu. 

10:44 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden právě předstihl Donalda Trumpa v počtu hlasů v Georgii. Vede o necelou tisícovku. Z demokratů tu v prezidentských volbách naposledy zvítězil v roce 1992 Bill Clinton nad Georgem Bushem starším. 

08:53

Spojené státy ve čtvrtek zaznamenaly historicky nejvyšší denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem. Ve statistikách přibylo víc než 102 tisíc lidí. 

08:36

Pozornost týmu Joea Bidena - a s ním i řady analytiků a zájemců o dění ve Spojených státech - se nyní soustředí především na Pensylvánii. Jejích 20 volitelských hlasů by Bidenovi stačilo k vítězství. Jenže sčítání hlasů tam trvá déle než kdykoliv v historii. Deník Guardian připomíná, že je to proto, že republikánský zákonodárný sbor tam před volbami vydal rozhodnutí, kterým zakázal začít se sčítáním poštovních hlasů ještě před oficiálním volebním dnem. Teď proto nezbývá než čekat. 

08:14

Ani pokud Trump prohraje, jak průzkumy naznačují, jeho politický styl ani miliony příznivců z USA nezmizí. Trumpismus je silnější než kdy dřív, říkají analytici. 

 

08:03 Republikánská strana slon

Republikánský senátor Lindsey Graham z Jižní Karolíny je společně se senátorem z Texasu Tedem Cruzem jedním z mála prominentních členů strany, který podpořil prezidentova slova o rozsáhlém volebním podvodu. "Věřím Arizoně, nevěřím Filadelfii," řekl v pořadu televizní stanice Fox News. V obou místech sčítání stále probíhá, v Arizoně Trump dohání svého soupeře, ve Filadelfii naopak postupně ztrácí. 

07:56

Americká policie podle serveru CNN vyšetřuje plán na útok na kongresové centrum ve Filadelfii v Pensylvánii, kde se stále sčítají poslední hlasy. "Policie dostala tip na nějakou skupinu, možná rodinu, která by přijela v Hummeru (velkém a těžkém terénním voze) a zaútočila na Pennsylvania Convention Center," tvrdí televize WPVI. Policie zajistila jak vozidlo, tak zbraň, nejméně jeden člověk je podle médií ve vazbě. 

07:51

Kromě nejspíš velmi těsného výsledku prezidentských voleb v Georgii jsou velmi zajímavé také tamní souboje o senátní křeslo. Republikánskému kandidátovi Davidovi Perduovi před sečtením posledních 10 tisíc hlasů chybí jedna desetina procenta hlasu, aby získal aspoň padesátiprocentní podporu a vyhnul se tak opakování volby příští rok v lednu. V dalším okrsku v Georgii už je opakování nevyhnutelné. Pokud v obou oblastech v lednu zvítězí demokraté, získají tím většinu v Senátu a mnohem větší příležitost ovlivňovat politickou situaci v celých USA. 

07:44 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Americké tajné služby počínaje pátkem posílí svůj dohled nad demokratickým kandidátem Bidenem. Agenti se tak podle listu Washington Post rozhodli v očekávání, že se Biden stane příštím americkým prezidentem. 

06:12

Protestuje se také v Detroitu v Michiganu, kde už byl včera za vítěze označen Joe Biden. Skupinky označené jako podporovatelé Trumpa a zastánci antirastistického hnutí Black Lives Matter na sebe v průběhu noci pokřikovaly, jinak byla situace spíš klidná, píší americká média. 

Detroit, Michigan
Detroit, Michigan | Foto: Reuters
05:37

Ve Phoenixu v Arizoně protestují jak podporovatelé prezidenta Trumpa (který tu dotahuje na demokrata Bidena), tak jejich odpůrci. Zhruba 200 lidí je v méně "vzdorné" náladě než ve středu, píše deník New York Times. Ve středu se tu část ozbrojených demonstrantů domáhala vstupu do budovy, ve které se sčítají hlasy. 

Phoenix, Arizona
Phoenix, Arizona | Foto: Reuters
05:13

Stále není jasné, kdo bude dalším prezidentem Spojených států. 

Demokrat Joe Biden má zatím jistých 253 volitelů, republikán Donald Trump 213. K vítězství je nutné mít alespoň 270.

Pozornost se nyní soustředí zejména na tyto státy: 

 • Pensylvánie - 20 volitelů 🔴 Biden dotahuje Trumpa. Kdyby nakonec zvítězil, vyhraje celé volby. 
 • Georgia - 16 volitelů 🔵 Biden těsně předstihl Trumpa.
 • Arizona - 11 volitelů 🔵 Některá média už přiřkla stát Bidenovi, Trump na něj však dotahuje. 
 • Nevada - 6 volitelů 🔵 Biden vede a zvětšuje svůj náskok. 
 • Severní Karolína - 15 volitelů 🔴 Trump vede, sečíst zbývající hlasy může trvat i několik dní. 

Trumpův štáb mezitím podal v některých státech žalobu kvůli sčítání hlasů. Soudy například v Georgii, Filadelfii (Pensylvánie) nebo Michiganu už ji zamítly. 

Prezident Trump si v noční (pražského času) tiskové konferenci znovu dělal nárok na vítězství. Hlasy, kvůli kterým teď ztrácí ve prospěch svého demokratického oponenta, označil za "nelegální". Volby mu chce někdo ukrást, prohlásil prezident. Pro svá tvrzení ale nemá žádné důkazy, připomněla například agentura Reuters. 

01:50

Federální soudce ve Filadelfii zamítl Trumpovu žádost o ukončení sčítání hlasů, ale rozšířil počet pozorovatelů obou táborů, kteří mohou sčítání přihlížet.  

01:40

Americká média si všímají obrovského rozdílu v tónu řeči prezidenta Trumpa během dnešní a středeční tiskové konferekce. Zatímco před dvěma dny sebevědomě vyhlašoval vítězství, dnes se omezil na vyjmenovávání křivd a důvodů, které mu v něm brání.

01:29 Americký prezident Donald Trump

Úřad, který má na starosti kontrolu a vyšetřování federálních úřadů (U.S. Office of Special Counsel) se začal zabývat Trumpovým rozhodnutím otevřít si volební štáb v Bílém domě. Prezidentovi kritici tvrdí, že republikánský kandidát a jeho tým tím porušili pravidlo, aby se prostory státního úřadu nevyužívaly pro politické účely. Bílý dům s takovým obviněním nesouhlasí.

Foto: Reuters
01:20

Stále není jasné, kdo bude prezidentem Spojených států. Demokrat Joe Biden má zatím jistých 253 volitelů, republikán Donald Trump 213. K vítězství je nutné mít alespoň 270.

V těchto amerických státech ještě zbývá dopočítat hlasy a vyhlásit vítěze:

 • Arizona (některá média už přiřkla stát Bidenovi, Trump na něj však dotahuje) - hraje se o 11 volitelů. Sečteno je 87 procent hlasů.
 • Georgia (Biden dotahuje Trumpa) - 16 volitelů. Nyní zde vítězí Trump o méně 3500 hlasů, ale Biden ho dotahuje. Zbývá sečíst 18 tisíc hlasů.
 • Nevada (Biden vede a zvětšuje náskok) - 6 volitelů. Není jasné, kolik lístků zbývá, protože v tomto státě budou započítávat i ty hlasy, které dorazí několik dní po volbách.
 • Pensylvánie (Biden dotahuje Trumpa) - 20 volitelů. Sečteno 94 procent hlasů, Trump vede o 60 tisíc hlasů.
 • Aljaška (výrazně vede Trump) - 3 volitelé.
 • Severní Karolína (Trump vede) - 15 volitelů. Zbývá sečíst 5 procent hlasů.

Trumpův štáb mezitím podal žalobu v některých státech kvůli sčítání hlasů. Soudy v Georgii a Michiganu ale stížnosti zamítly. 

01:14

Trumpovo obvinění, že na místech, kde se sčítají hlasy a kde se jeho náskok snižuje nebo kde zatím prohrává, nemohli být jeho pozorovatelé, kteří by zajistili nestranné hlasování, vyvrací expert na volby David Becker. "Doslova desítky repubikánských pozorovatelů jsou ve Filadelfii, kde se sčítají korespondenční hlasy. A také je to živě streamováno," napsal ve tweetu.

01:08 Republikánská strana slon

Během Trumpova projevu se o několik tisíc hlasů snížil jeho náskok před Joe Bidenem ve stále nerozhodnutém statě Georgia. Úřadující prezident USA už tam vede jen o 3600 hlasů.

01:07 Americký prezident Donald Trump

Bez upřesnění detailů Trump prohlásil, že zaznamenal řadu znepokojujících narušení hlasování po celé zemi. Dodal, že spory o sčítání hlasů můžou skončit u Nejvyššího soudu.

01:06 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump si znovu stěžuje na pokračující sčítání hlasů, přestože jde podle úřadů o započítávání legálně vhozených hlasů skrze korespondenční hlasování. Z jeho úst zaznívá znovu obvinění, že "oni" se pokoušejí "ukrást" volby a tvrdí, že "vyhrál" ve státech Michigan a Wisconsin, přestože v nich dle dostupných informací prohrál.

01:04 Americký prezident Donald Trump

"Nezáleží, kdo vyhraje, jestli já nebo Joe, ale nemůžeme dovolit, aby se naší zemi stala taková pohroma," uvedl prezident Trump ke korespondenčním hlasům.

01:03 Americký prezident Donald Trump

Trump vyzval demokraty, aby uznali jen legálně přijaté hlasy - do nich podle něj nepatří hlasy poslané poštou nebo ty, které voliči odevzdali po oficiálním uzavření volebních místností.

01:02 Americký prezident Donald Trump

Jako důkaz, že jsou volby zmanipulované, uvedl Donald Trump údajný zákaz přístupu jeho pozorovatelů do sčítacích místností, opět bez jakéhokoli upřesnění. 

00:59

Televizní stanice MSNBC vysílání projevu prezidenta Trumpa přerušila. Také další stanice upozorňují, že "vzdorný" prezident uváděl nepravdivé informace.

00:57 Americký prezident Donald Trump

Ačkoliv to není zvykem, prezident Trump svůj projev čte. Podle informací CNN se prezidentovi poradci údajně snažili Trumpa od veřejného vystupování celý den odradit. 

00:54 Americký prezident Donald Trump

Prezident Donald Trump na tiskové konferenci prohlásil, že pokud se započítají legální hlasy, je jasným vítězem. Své vítězství v určitých státech označil za historické. Dále uvedl, že byl "podveden", protože se započítávají neplatné hlasy a stojí proti němu i média.

00:35

Podle analýzy amerického deníku Washington Post nebylo do dne voleb doručeno více než 150 tisíc korespondenčních hlasů. Některé státy později doručené hlasy započítávají, další mají jiná pravidla. Většina z hlasů doručených poštou míří Joe Bidenovi a může změnit výsledky dosud nesečtených států.

23:55 Americký prezident Donald Trump

Prezident Donald Trump promluví z Bílého domu k veřejnosti, píše agentura Reuters. Bude to jeho první živé vystoupení za celý čtvrtek (amerického času), Trump dosud průběh sčítání komentoval jen na Twitteru. Pouze ve středu vystoupil s krátkým projevem, ve kterém se prohlásil za vítěze voleb. Aktuální projev by měl začít v půl jedné ráno v pátek pražského času. 

23:54 Americký prezident Donald Trump

Trumpův tým podal další žalobu kvůli sčítání hlasů. Tentokrát si stěžuje na úředníky kvůli údajné nemožnosti pozorovat průběh voleb ve Filadelfii ve státě Pensylvánie. Ta je jedním z míst, kde se volby letos rozhodnou. Trump tam poslední hodiny a dny ztrácí náskok. 

22:50

Kolik států a které potřebují ještě jednotliví kandidáti ovládnout? Podívejte se na jednoduchou grafiku.

22:45

Stále zbývá sečíst několik set tisíc hlasů. Taková je situace v klíčových státech, které ještě nemají definitivního vítěze:

 • Arizona: naposledy chybělo sečíst 450 tisíc hlasů. Zatím zde vede Joe Biden, ale Donald Trump ho dotahuje. Sečteno je 86 procent hlasů. 
 • Georgia: sečteno je 99 procent hlasů. Nyní zde vítězí Trump o méně 3500 hlasů, ale Biden ho dotahuje.
 • Nevada: momentálně není úplně jasné, kolik lístků zbývá, protože v tomto státě budou započítávat i ty hlasy, které dorazí několik dní po volbách. Zatím zde vede Biden o 12 tisíc hlasů a svůj náskok zvětšuje.
 • Severní Karolína: zde vede Trump o 75 tisíc hlasů, přičemž sečtených je zhruba 95 procent.
 • Pensylvánie: stále není sečteno zhruba šest procent hlasovacích lístků. Podle úřadů by však mohly být spočítány během čtvrtka tamního času, tedy do našeho pátečního rána. Zde zatím vede Trump, ale Biden ho dotahuje. Pokud by tu Biden zvítězil, získal by 20 volitelů a vyhrál by celé volby.
22:42

Greta Thunbergová vrací úder. Loni v prosinci Donald Trump vzkázal mladé aktivistce, aby si raději pustila nějaký dobrý film a uklidnila se. Nyní mu Thunbergová radí to samé.

22:39 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Demokratický kandidát Joe Biden vyzval v projevu ke klidu a trpělivosti a řekl, že bezpochyby volby vyhraje. Zároveň zopakoval, že každý hlas musí být započítán.

21:49

Jak také vypadají zprávy o amerických volbách: ukrajinský novinář ukazuje, proč se nevyplácí natáčet živé vstupy na newyorském Time Square.

21:24 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Zatímco se v několika klíčových amerických státech stále sčítají hlasy, demokratický kandidát Joe Biden byl ve Wilmingtonu ve státě Delaware. Zavítal zde na akci, kde se nechal informovat o vývoji epidemie koronaviru v USA. V celých Spojených státech přibylo za poslední den 99 660 nových případů nákazy, což je nejvíce od začátku pandemie.

20:07 Americký prezident Donald Trump

Sociální síť Facebook zablokovala skupinu, kde se sdružovali příznivci Donalda Trumpa tvrdící, že prezidentské volby byly zmanipulované. Ve skupině bylo už 365 tisíc lidí, kteří také organizovali protesty. "Pozorovali jsme znepokojivé výzvy k násilí," uvedl ke svému kroku Facebook.

20:03

Stále není jasné, kdo bude prezidentem Spojených států. Demokrat Joe Biden má zatím jistých 253 volitelů, republikán Donald Trump 213. K vítězství je nutné mít alespoň 270.

V těchto amerických státech ještě zbývá dopočítat hlasy a vyhlásit vítěze:

 • Arizona (některá média už přiřkla stát Bidenovi, Trump na něj však dotahuje) - hraje se o 11 volitelů.
 • Georgia (Biden dotahuje Trumpa) - 16 volitelů.
 • Nevada (Biden vede a zvětšuje náskok) - 6 volitelů.
 • Pensylvánie (Biden dotahuje Trumpa) - 20 volitelů.
 • Aljaška (výrazně vede Trump) - 3 volitelé.
 • Severní Karolína (Trump vede) - 15 volitelů.

Trumpův štáb mezitím podal žalobu v některých státech kvůli sčítání hlasů. Soudy v Georgii a Michiganu ale stížnosti zamítly.

19:52

Donald Trump pohrozil dalšími žalobami ohledně výsledků prezidentských voleb. "Všechny státy, kde si Biden nedávno připsal výhru, právně napadneme kvůli podvodům voličů a státním volebním podvodům," napsal, aniž státy blíže specifikoval nebo uvedl příklady zmíněných podvodů. Sociální síť Twitter opět jeho vzkaz skryla s upozorněním, že je sporný nebo zavádějící.

19:27 Americký prezident Donald Trump

Kromě státu Georgie prohrál Trumpův štáb se svou žalobou i v Michiganu. Tamní soud odmítl stížnost, která požadovala okamžité zastavení sčítání volebních lístků, píše agentura Reuters.

19:20

Federální soudce Emmet Sullivan uvedl, že nařídí americké poště, aby dvakrát denně doručovala z třídicích středisek na místo určení korespondenční hlasy ve státech, které umožnily jejich přijetí i po uzavření volebních místností.

Mnoho ze států USA sčítá pouze ty hlasy, které dorazily do konce volebního dne, tedy do úterý 3. listopadu. Jiné jako Nevada či Severní Karolína naopak umožňují přijetí lístků i po skončení volebního dne, pokud jsou odevzdány včas.

19:16 Americký prezident Donald Trump

Soudce v americkém státě Georgia odmítl žalobu podanou volební kampaní Donalda Trumpa, která si stěžovala na údajnou podezřelou manipulaci s korespondenčními hlasovacími lístky. Stížnost byla zamítnuta necelých 12 hodin po předložení, napsala agentura AP. Trumpův štáb se v souvislosti s volbami obrátil i na soudy v Michiganu a v Pensylvánii.

18:12

V důležitém státě Nevada, kde Trumpův tým chce zažalovat volby, momentálně vede demokrat Joe Biden. Podle webu tohoto státu vede Biden s 49,5 procenta hlasů, zatímco Donald Trump má momentálně 48,5 procenta. Sečteno je tu podle agentury Reuters 87 procent hlasů, náskok Bidena mírně vzrostl.

Vítěz v tomto státě získá 6 volitelů. Bidenovi by to však k celkové výhře nestačilo, pokud by nezískal i stát Arizona s jeho 11 voliteli. Některá média mu Arizonu přisuzují, podle jiných, například stanice CNN, je zde však situace stále příliš těsná na dělání závěrů.

18:04

V okrese Allegheny ve státě Pensylvánie, který obklopuje velké město Pittsburgh, pozastavili až do pátku tamního času sčítání hlasů. Důvodem je rozhodnutí místního soudu v souvislosti s 29 tisíci spornými hlasovacími lístky. Informuje o tom stanice CNN. To vše může zveřejnění výsledků v celé Pensylvánii ještě zdržet.

Soud v Pensylvánii také rozhodl, že pozorovatelé z Trumpova štábu mohou "zblízka" pozorovat sčítání hlasů v okrese Filadelfie. Zároveň však žádný soud v tomto klíčovém státě, který může rozhodnout volby, nerozhodl, že by sčítání hlasů bylo zfalšované.

17:49 Americký prezident Donald Trump

Tým prezidenta Donalda Trumpa oznámil na tiskové konferenci, že podá žalobu kvůli údajným podvodům během voleb v Nevadě. Podle štábu byly v Nevadě započteny i hlasy lidí, kteří ve skutečnosti v Nevadě nebydlí. Prezidentův tým proto navrhuje, aby byl každý lístek zvlášť zkontrolován.

Jako důkaz přivedl dva voliče z Nevady. Jedna z nich například tvrdila, že když šla osobně volit, byla odmítnuta, protože už údajně korespondenčně odvolila. To ale ona podle svých slov neudělala.

17:33 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Šéfka volebního štábu Joea Bidena uvedla, že vítězství jejich kandidáta je nevyhnutelné. Také okomentovala chování současného prezidenta Donalda Trumpa jako "zoufalé". Bidena však zatím neprohlásila vysloveně vítězem voleb, jen řekla, že "stačí zvítězit v jednom dalším státě", a tedy získat jeho volitele.

17:11 Americký prezident Donald Trump

Trumpův volební tým si je údajně jist vítězstvím svého kandidáta. Jasno prý bude do pátečního večera. Řekl to poradce kampaně Jason Miller, který dodal, že tým plánuje určité právní kroky v souvislosti s hlasováním ve státech Nevada a Pensylvánie. Trumpův štáb přitom už podal žalobu kvůli sčítání hlasů v Pensylvánii.

16:59

Volební komise v jednom z klíčových států Georgia oznámila na tiskové konferenci, že stále nemá všechny hlasy sečtené. Není tedy jasné, kdo z volebních soupeřů získá 16 volitelů za tento stát.

16:41

"PŘESTAŇTE SČÍTAT," napsal o sčítání hlasů prezident Donald Trump.

Bývalý italský premiér Enrico Letta mu odpověděl v podobném duchu: "NE, ŘÍKÁ SE TOMU DEMOKRACIE."

16:32

Sociální síť Twitter skryla už několikátý tweet prezidenta Donalda Trumpa. V tom aktuálním tvrdil, že "jakékoliv hlasy, které dorazí po volebním dni, nebudou započítány". To ale není pravda, v některých amerických státech započítávají i lístky, které dorazily například až dnes poštou. Korespondenční hlasy jsou ale většinou pro demokrata Joea Bidena a Trump proti nim dlouhodobě protestuje.

Tweet Donalda Trumpa, který společnost Twitter skryla.
Tweet Donalda Trumpa, který společnost Twitter skryla. | Foto: Reprofoto Twitter.com
16:02 Americký prezident Donald Trump

Trumpův tým právě ohlásil tiskovou konferenci ve Filadelfii v 16:15 našeho času. Filadelfie leží ve státě Pensylvánie, který může rozhodnout o výsledku voleb.

16:00

Americké ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že mu zákon umožňuje vyslat ozbrojené federální policisty do sčítacích místností po celé zemi, kde by vyšetřovali možné volební podvody. Informoval o tom deník The New York Times, podle kterého tento krok zavdal příčinu k obavám z možného zastrašování sčítacích komisařů ze strany federální vlády v době, kdy prezident Donald Trump vyzval k ukončení sčítání hlasů.

15:17 Americký prezident Donald Trump

Tým prezidenta Donalda Trumpa plánuje podat žalobu kvůli údajným podvodům během voleb ve státě Nevada. Uvedla to televizní stanice FOX News. Sami zástupci kampaně pouze uvedli, že v 17:30 našeho času chystají "důležité" prohlášení. V 18:00 také sdělí volební komise v Nevadě více informací ke sčítání hlasů.

Trump mezitím na Twitteru stručně vyzval k zastavení sčítání.

15:08 Americký prezident Donald Trump

Uznávaný analytik a poradce republikánských politiků Frank Luntz se domnívá, že autorům předvolebních průzkumů se letos opět nepodařilo zmapovat reálný počet voličů Donalda Trumpa, a to ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé: zhruba pětina Trumpových voličů podle něj svou politickou orientaci nepřizná přátelům ani rodině. Zadruhé: tito voliči se odmítají bavit s lidmi, kteří průzkumy provádějí, protože to vnímají jako pomoc establishmentu či médiím, která jsou k Trumpovi kritická.

"Devatenáct procent Trumpových voličů bylo neupřímných vůči svým přátelům a dokonce i rodině. Pouze devět procent Bidenových voličů jednalo stejně," řekl Luntz stanici BBC. Podle něj existuje mezi Trumpovými voliči jistá míra "studu nebo strachu", jak by se k nim zachovalo okolí.

14:56

V Georgii, dalším klíčovém státě pro prezidentské volby, chybí sečíst ještě 50 tisíc hlasů. Více informací by měla komise poskytnout v 16:30 našeho času. Zatím zde těsně vede Donald Trump, Joe Biden ho ale dotahuje.

14:42

Proč stále nevíme výsledky voleb? Například jen v okrese Filadelfie v Pensylvánii, státě, který může rozhodnout volby, stále chybí sečíst 140 tisíc poštou zaslaných lístků. Přitom o zhruba takový počet hlasů vede Trump před Bidenem v celé Pensylvánii.

Sčítání hlasů.
Sčítání hlasů. | Foto: Reuters
14:32

Ani mnoho hodin od uzavření volebních místností není jasné, kdo bude prezidentem Spojených států. Demokrat Joe Biden má zatím jistých 253 volitelů, republikán Donald Trump 213. K vítězství je nutné mít alespoň 270.

V těchto amerických státech ještě zbývá dopočítat hlasy a vyhlásit vítěze:

 • Arizona (některá média už přiřkla stát Bidenovi, Trump na něj však dotahuje) - hraje se o 11 volitelů.
 • Georgia (Biden dotahuje Trumpa) - 16 volitelů.
 • Nevada (Biden těsně vede) - 6 volitelů.
 • Pensylvánie (Biden dotahuje Trumpa) - 20 volitelů.
 • Aljaška - 3 volitelé.
 • Severní Karolína (Trump těsně vede) - 15 volitelů.

Ve 3:00 v noci budou nové informace z největšího okresu v Arizoně.

13:35

Georgia by podle informací CNN mohla přinést další aktualizaci sečtených hlasů v 16:30 SEČ.

13:22

Výsledky sčítání hlasů v Nevadě budou podle místních úřadů zveřejněny dnes v 09:00 místního času (18:00 SEČ).

Aktuálně podle agentury AP v Nevadě po sečtení odhadem 75 procent hlasů Biden nad Trumpem vede v poměru 49, 3 procenta ku 48,7. 

12:57

Americké volby v Číně?

Kvůli zhoršujícím se vztahům mezi Spojenými státy a Čínou nejsou letošní prezidentské volby v Číně velkým tématem - naopak, jak řekli časopisu Foreign Policy někteří reportéři ze státních médií, jedná se o politicky citlivé téma. Redaktoři se neměli volbám příliš věnovat a mají se vyhnout živému sčítání výsledků, údajně proto, aby jejich příspěvky nebyly vnímány jako pozice čínské vlády.

"Můj nápad na článek o klíčových státech editor odmítl, protože pokud naznačíme, že určitý kandidát může ve státě vyhrát, čtenáři by si to mohli interpretovat jako že je Čína podporuje, nebo hůř jako že se Čína snaží volby ovlivňovat," uvedla jedna z reportérek.

Za tímto účelem cenzoři monitorují i sociální sítě a smazali například příspěvek zmíněné reportérky, když napsala, že na Floridě pravděpodobně vyhraje Donald Trump.

12:35

Je to opravdu nezvyklá situace, aby ještě dva po volbách nebyl známý vítěz prezidentských voleb. Tady nabízíme vysvětlení:

Kdy budeme znát výsledky amerických voleb?

Nový americký prezident je znám obvykle na konci volební noci podle toho, v kolika státech získá bezkonkurenční náskok. Letos se ale sčítání může protáhnout a 4. listopadu znát vítěze ještě nebudeme. A to z několika důvodů:

 • Přes 100 milionů Američanů, což je rekordní množství, se kvůli koronaviru rozhodlo využít možnost volit korespondenčně. Než se všechny hlasy sečtou, může to trvat několik dní.

 • Korespondenční hlasy začne většina států USA počítat až po uzavření volebních místností, někde v průběhu volebního dne. V některých státech, například v Kalifornii, jde ale poslat hlasovací lístek poštou ještě v den voleb. Takový hlas je platný, i když přijde až po skončení voleb.

 • Poštovní služba bude zavalená a některé hlasy může doručit se zpožděním.

 • Kvůli korespondenčnímu hlasování bude otevřeno méně hlasovacích místností. To znamená i méně lidí ve volebních komisích a pomalejší zpracování hlasovacích lístků.

 • Sčítání korespondenčních hlasů je náročnější kvůli kontrole podpisů na volebním lístku a na registračním listu.

 • Kandidát, který prohraje, může napadnout výsledek voleb. Donald Trump se už nechal slyšet, že výsledky voleb mohou skončit u Nejvyššího soudu. Dokonce řekl, že by mohlo jít o obrovský podvod.

 • Více demokratů volí korespondenčně, panují tedy obavy, že Donald Trump se prohlásí vítězem a pak napadne později došlé hlasy pro kandidáta demokratů Joea Bidena.

12:12

Napětí roste v Georgii (16 volitelů):

V Georgii je sečteno 96 procent hlasů, Donald Trump získal zatím 49,6 procenta, Joe Biden 49,2 procenta.

11:34

Spojené státy se probudily do druhého rána po prezidentských volbách, ale stále neví, kdo usedne v Bílém domě. V těchto státech ještě zbývá dopočítat hlasy a vyhlásit vítěze:

 • Arizona (i když některá média už přiřkla stát Bidenovi, na kterého však Trump dotahuje) - 11 volitelů.
 • Georgia (Biden dotahuje Trumpa) - 16 volitelů.
 • Nevada - 6 volitelů.
 • Pensylvánie (Biden by se po jejím zisku stal prezidentem) - 20 volitelů.
 • Aljaška - 3 volitelé.
 • Severní Karolína -  15 volitelů.

Joe Biden má zatím 253 volitelů, Donald Trump 213. K vítězství je nutné získat jich 270.

11:27

Joe Biden se o nominaci do prezidentského klání pokoušel již v roce 1988, z kampaně ale odstoupil kvůli podezření, že opsal projev. Nevyšlo mu to ani v primárkách v roce 2008, skončil velmi záhy. Tehdejší vítěz voleb Barack Obama mu ale nabídl funkci viceprezidenta, v níž Biden působil osm let.

11:26

Pokud Joe Biden volby vyhraje, stane se nejstarším americkým prezidentem, který se ujal mandátu v prvním funkčním období. V době inaugurace v lednu 2021 mu bude 78 let.

Dosud nejstarším prezidentem USA byl republikán Ronald Reagan, který do druhého volebního období nastupoval v roce 1985 ve věku 73 let.

Joe Biden ve volební den.
Joe Biden ve volební den. | Foto: Reuters
11:15

Noční můra Američanů? Takhle o prezidentských volbách píší německé noviny.

11:01 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden má šanci vyhrát v Georgii díky Atlantě.

Český politolog a expert na americkou politiku Tomáš Klvaňa míní, že Joe Biden sice zatím prohrává ve státě Georgia, ale má stále slušnou šanci tam vyhrát. Sčítají se už jen hlasy z Atlanty, kde mají demokraté tradičně velkou převahu nad republikány, uvedl Klvaňa na Twitteru.

Nyní je sečteno v Georgii 95 procent lístků, Trump vede s náskokem pouhých 23 tisíc hlasů. Tento stát disponuje šestnácti voliteli. Bidenovi jich teď k celkovému vítězství chybí 17.

10:48

Průzkumy se zase mýlily, nikdo neví proč.

Už teď jasné, že výsledky předvolebních průzkumů byly stejně jako před čtyřmi lety zavádějící, protože silně podcenily šance Donalda Trumpa. Zdá se, že jejich autoři se nedokázali z chyb v metodice poučit a udělali je znovu, píše americký deník New York Times.

Statistici například předpovídali, že Trump těsně prohraje v Ohiu, Iowě či na Floridě, ve všech těchto státech ale nakonec stávající šéf Bílého domu pohodlně zvítězil. Tam, kde podle průzkumů voliči jasně favorizovali Bidena - jako například v Michiganu či Nevadě - jsou výsledky natolik těsné, že ani druhý den po volbách nelze vítěze jednoznačně určit.

Letos bylo předem jasné, že proces předpovídání výsledků voleb bude přinejmenším komplikovaný, a to kvůli nebývalému množství korespondenčních hlasů a předčasnému hlasování. I tak je ale zřejmé, že průzkumníci se v mnoha předpovědích netrefili.

10:44 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump by byl prvním prezidentem po 28 letech, který skončí po prvním volebním období. Takhle se tehdy loučil George Bush starší.

10:18

Zatímco k Trumpovu postupu v Arizoně teď upínají naděje republikáni, demokraté doufají, že Joe Biden vyhraje v Pensylvánii. Ta by Bidena dostala do Bílého domu.

V hlavním městě Harrisburg protestují lidé před vládní budovou proti snahám Trumpovy kampaně zastavit sčítání korespondenčních hlasů.

"Spočítejte všechny hlasy."
"Spočítejte všechny hlasy." | Foto: Reuters
09:49 Americký prezident Donald Trump

Arizona je tradiční baštou republikánů. Donald Trump dohání Joea Bidena i přesto, že některá média už považovala Bidenovo vítězství za takřka jasné. Americká CNN teď počítá s variantou, že Trump Bidena dožene.

09:41

Jak probíhá sčítání hlasů:

 • Joe Biden má podle většiny odhadů 253 volitelů, Donald Trump 213.
 • Napínavé sčítání probíhá v Arizoně, Pensylvánii, Georgii a v Nevadě.
 • V Arizoně vede Biden, ale dotahuje ho Trump. Pokud by Trump vyhrál, potřebuje Biden vyhrát v Pensylvánii, kde naopak dotahuje Trumpa.
 • Trumpova kampaň podala žaloby na sčítání hlasů v Georgii, Michiganu a v Pensylvánii.
09:36

Protesty v USA organizují dnes v noci příznivci obou kandidátů. Jeden tábor je pro zastavení sčítání korespondenčních hlasů, druhý zase pro pokračování. V Bostonu ale demonstrují lidé, kteří nejsou spokojení ani s jedním z nich a požadují úplnou změnu politického systému.

09:27

Napětí v Arizoně a v Pensylvánii:

Donald Trump dotahuje Joea Bidena v Arizoně. Pokud by Biden o Arizonu přišel, potřeboval by vyhrát v Pensylvánii. Tam zase naopak Joe Biden sice prohrává, ale Donalda Trumpa dotahuje.

09:21

Stále ještě nevíme, kdo se stane na příští čtyři roky novým americkým prezidentem. Zkuste si ve volební kalkulačce, který z kandidátů je vám bližší:

08:59

V Arizoně panují ohledně projekcí neshody. Stanice Fox News předpověděla jako první vítězství v tomto státě na jihozápadě USA demokratu Joeovi Bidenovi, následně se k ní přidala i uznávaná agentura AP.

Řada dalších médií včetně televize CNN je však opatrnější a upozorňuje, že se s dalšími sčítanými hlasy demokratův náskok zužuje. Trumpova kampaň nyní doufá, že se jí podaří stát ještě získat na svou stranu, čímž by výrazně zvýšila svoje naděje na vítězství.

08:31

Odhady se sice různí, někdo už sází na Bidenovo vítězství v Arizoně, stále ale jsou státy, kde si nikdo vítěze vyhlásit ještě netroufne. Nejisté zůstávají:

 • Nevada
 • Georgia
 • Pensylvánie
 • Severní Karolína

08:22

V USA je nyní noc, hlasy se ale dál sčítají. Ve Filadelfii ve státě Pensylvánie odhadují, že spočítat korespondenční hlasy bude trvat do rána. To znamená, že výsledky můžou být známé dnes odpoledne středoevropského času.

07:54

Včera Spojené státy oficiálně odstoupily od pařížské klimatické dohody, ve které se většina států světa zavázala ke zpomalení oteplování planety. Joe Biden slíbil, že když se stane americkým prezidentem, hned po inauguraci se k ní opět připojí.

07:45

Důvod, proč některá média jako například The Economist, The Guardian nebo Financial Times přisuzují Bidenovi 264 volitelů, je ten, že odhadují jeho vítězství v Arizoně, kde je ve hře 11 volitelů. V takovém případě by demokratickému kandidátovi chybělo vyhrát už jen v jednom státě.

07:08

Jak probíhá sčítání v klíčových státech: 

 • V Pensylvánii vede Donald Trump o 164 000 hlasů, ale zbývá spočítat hlasy ve Filadelfii, kde se předpokládá převaha demokratických hlasů. Ve hře je 20 volitelů. Kdyby tady Joe Biden zvítězil, stane se americkým prezidentem.
 • V Georgii vede Donald Trump těsně jen zhruba o 28 000 hlasů. Na tento stát připadá 16 volitelů.
 • V Arizoně těsně vede Joe Biden s náskokem jen 79 000 hlasů, který Donald Trump snižuje. Oba kandidáti tady soupeří o 11 volitelů.
 • V Nevadě stále těsně vede Joe Biden, připsal by si 6 volitelů. Pokud by si Biden udržel Arizonu a vyhrál v Nevadě, stal by se prezidentem.
06:35

Ve Phoenixu v Arizoně, kde se stále sčítá, se scházejí před vládní budovou příznivci Donalda Trumpa požadující konec sčítání korespondenčních hlasů.

Příznivci Donalda Trumpa se scházejí před vládní budovou v Arizoně.
Příznivci Donalda Trumpa se scházejí před vládní budovou v Arizoně. | Foto: Reuters
06:21 Americký prezident Donald Trump

Proč Donald Trump napadá sčítání hlasů i ve státech, kde stále vede?

Vadí mu korespondenční hlasy, kvůli kterým ho Joe Biden v teď klíčových státech dohání. Americká média a političtí analytici uvádějí, že mezi hlasy poštou výrazně převládají ty pro Bidena. Republikánští voliči nepřikládají koronaviru takový význam a ve větším počtu šli hlasovat "klasicky", tedy přímo do volební místnosti.

06:13

Ve velkých městech v nerozhodných státech vyšli do ulic demonstranti, aby požadovali spravedlivé sečtení všech hlasů. Ačkoliv podle listu The Guardian šlo především o příznivce demokratů, v hlavním městě státu Arizona se za tímto účelem sešli také stoupenci republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Ten přitom opakovaně volal po tom, aby se hlasy v několika klíčových státech přestaly sčítat, a usiluje o to i právní cestou.

06:06 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump zatím získal o více než pět milionů hlasů víc než ve volbách před čtyřmi lety.

Donald Trump na jedné z posledních předvolebních akcí v Pensylvánii.
Donald Trump na jedné z posledních předvolebních akcí v Pensylvánii. | Foto: Reuters
06:02 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden získal v letošních volbách největší počet hlasů od voličů v historii Spojených států. Ačkoliv počítání ještě pokračuje nejen v řadě klíčových států, má podle agentury AP na kontě již přes 71,6 milionu hlasů. Překonal tím dosavadní rekord někdejšího prezidenta Baracka Obamy z roku 2008, jemuž sloužil osm let jako viceprezident. Celkový počet hlasů ale v americkém volebním systému nerozhoduje, důležité je získat potřebný počet volitelů.

Americká média se shodují v tom, že letošní vypjaté volby doprovází vysoká volební účast, které zřejmě nemá obdoby za poslední více než století. Podle modelu agentury Bloomberg nakonec odevzdá svůj hlas 157 až 165 milionu lidí, což bude asi 68,6 až 72,1 procent všech Američanů, kteří jsou dost staří na to, aby mohli volit.

05:46

Takhle napínavá situace je teď ve dvou klíčových státech podle agentury Reuters:

V Georgii je sečteno 95 % hlasů, Donald Trump má 49,7 % a Joe Biden 49,1 %.

V Pensylvánii je sečteno 89 % hlasů, Donald Trump má 50,7 % a Joe Biden 48,1 %.

05:40

Donald Trump otevřeně řekl, že se v případě výhry Joea Bidena obrátí na Nejvyšší soud, aby posoudil zákonnost sčítání korespondenčních hlasů. Demokratická strana Joea Bidena mu v tom bude chtít zabránit.

Co se všechno po vítězství Joea Bidena může dít, vysvětluje tento článek:

05:32

Tady je přehledné shrnutí současné situace:

 • Joe Biden podle některých médií získal 253, podle dalších dokonce 264 volitelů. Zvítězil podle odhadů ve Wisconsinu i v Michiganu. K vítězství potřebuje 270 volitelů, mohl by mu tak teoreticky stačit jediný stát. Když si udrží Arizonu, vyhraje po zisku jakéhokoliv nesečteného státu.
 • Donald Trump zatím získal 214 volitelů. Snaží se zastavit sčítání korespondenčních hlasů.
 • Trumpova kampaň podala žaloby na sčítání hlasů v Georgii, Michiganu a v Pensylvánii.

05:26 Americký prezident Donald Trump

Donald Trump bude chtít přepočítávat hlasy.

Kampaň Donalda Trumpa bude stát o přepočítávání hlasů ve Wisconsinu. Podle zdrojů americké CNN nejspíš také v Georgii. Tam zatím Trump vede, náskok má ale jen zhruba 33 tisíc hlasů a sečíst jich zbývá ještě necelých 100 tisíc. Georgie umožňuje žádat přepočítání v případě, že vítěz vyhraje o méně než jedno procentro.

Donald Trump si zatím při sčítání drží vedení v Georgii. Zbývá sečíst necelých 100 tisíc hlasů, Trump vede o zhruba 33 tisíc hlasů.

05:15

Joe Biden věří, že v prezidentských volbách zvítězí. Demokratický kandidát prohlásil, že až budou všechny hlasy sečteny, podle něj se ukáže, že si Američané zvolili jeho. Řekl to ve středu při projevu. Zdůraznil ale, že se zatím nechce prohlásit za vítěze a počká na sečtení hlasů. Jeho kampaň už nicméně spustila webovou stránku pro případné přechodné období pro předávání moci.

 

Webová stránka Bidenovy kampaně pro předchodné období mezi případným předáním moci.
Webová stránka Bidenovy kampaně pro předchodné období mezi případným předáním moci. | Foto: Aktuálně.cz
05:13 Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden

Joe Biden získal podle odhadů amerických médií Wisconsin i Michigan. Díky mírnému náskoku v Nevadě má nakročeno do Bílého domu.

05:11

V těchto státech se stále čeká na vyhlášení vítěze:

 • Aljaška
 • Arizona
 • Georgia
 • Severní Karolína
 • Nevada
 • Pensylvánie

Joe Biden podle projekcí amerických médií doposud získal 253, podle některých dokonce 264 volitelů, k vítězství jich potřebuje 270. Mohl by mu tak teoreticky stačit jediný stát.

05:07

Dobré ráno, vítejte u nového on-line přenosu z amerických prezidentských voleb. Včerejší události jsme sledovali zde:

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 7. 11. 2020 0:48
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy