Od rodinné tragédie až na vrchol. Budoucí prezident Biden je v politice od 70. let

Od rodinné tragédie až na vrchol. Budoucí prezident Biden je v politice od 70. let
V Senátu byl Joe Biden rovněž členem a několik let předsedou zahraničního výboru, podílel se na formování zahraniční politiky prezidenta Billa Clintona. Kromě jiného se silně zasadil o rozšíření NATO o Česko, Maďarsko a Polsko. Zde je v letounu Air Force One s prezidentem Clintonem v roce 1997 na cestě do Bosny.
Dobojováno. 6. listopadu 2012 slavili Obama a Biden druhé vítězství.
S kandidaturou do voleb 2020 Joe Biden dlouho váhal. Když ji v dubnu 2019 oficiálně oznámil, mělo demokratické pole kandidátů už bezmála dvacet členů. První předvolební shromáždění Biden uspořádal v květnu 2019 ve Filadelfii.
Joe Biden se narodil v listopadu 1942 ve Scrantonu v Pensylvánii jako nejstarší ze čtyř dětí. Jeho otec, Joe Biden senior, se protloukal různými dělnickými profesemi. Rodina na tom byla občas finančně hodně špatně.
Foto: Office of Senator Joe Biden / Public domain
Zahraničí Daniel Anýž Zahraničí, Daniel Anýž
7. 11. 2020 18:09
Novým prezidentem Spojených států bude demokratický kandidát Joe Biden. Vystudovaný právník, který se v politice pohybuje od 70. let a byl i viceprezidentem Baracka Obamy, získal ve volbách víc než 270 volitelů, což mu zajistilo vítězství nad současným prezidentem Donaldem Trumpem. Pro Bidena hlasovalo rekordních 72 milionů Američanů. Podívejte se na klíčové momenty z jeho života.
 

Právě se děje

před 2 minutami

Česko zasáhnou silné bouře, hrozí povodně. Bouřky budou i v pondělí

V bouřkách na jihu České republiky může během neděle spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne síly vichřice. Navíc hrozí povodně. Bouřky budou i v pondělí.

Už v sobotu meteorologové varovali, že silné bouře s přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem zasáhnou během víkendu celé Česku. Zatímco v sobotu večer očekával Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bouře v jižní polovině země, od nedělních 15:00 do pondělních 06:00 se pak bouřky podle ČHMÚ objeví již v celém Česku a budou zřejmě silnější.

V neděli naprší podle meteorologů až 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů na metr čtvereční. Vítr podle nich dosáhne v nárazech rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Opět se objeví také kroupy a blesky. Lidé by měli zabezpečit okna a dveře, případně skleníky a volně položené předměty venku. Místy může voda při bouřce rychle odtékat ze svahů a zatopit především níže položená místa.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

U Pacova zemřel cyklista, policie ho našla v příkopu

Mrtvého cyklistu našla policie dnes v příkopu mezi městem Pacov a obcí Cetoraz na Pelhřimovsku. Totožnost muže zatím policie nezná. Pravděpodobně zemřel poté, co se mu udělalo špatně. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na místo vyjela policie po 10:30. Muž ležel v příkopu u silnice II/129. "Bohužel bez zámek života. Podle prvního vyjádření lékaře to spíš vypadá, že mohl mít zdravotní indispozici. S největší pravděpodobností to nebude nehoda v klasickém slova smyslu, že by ho někdo srazil," řekla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy