Stát bude opět vyplácet dotace na bydlení. Příspěvek má motivovat k renovacím

ČTK ČTK
8. 9. 2023 13:08
Dotační programy ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce se spouštějí, na bytové domy lidé mohou posílat žádosti od 19. září, na rodinné domy včetně programu Oprav dům po babičce o týden později od 26. září. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se zjednodušuje administrativa, do Oprav dům po babičce byl přidán majetkový test.
Ministr životního prostředí Petr Hladík
Ministr životního prostředí Petr Hladík | Foto: Jakub Plíhal

Nárok na dotaci z tohoto programu mají jen domácnosti s jednou nemovitostí k určenou k bydlení. Novinky představili zástupci ministerstva v pátek. "Program jsme rozšířili tak, aby motivoval všechny vlastníky rodinných i bytových domů k renovacím, které jim přinesou významné úspory, zvýší komfort jejich bydlení, přispějí k renovaci bytového fondu a v neposlední řadě se budou podílet na snižování celkové spotřeby energií a emisí skleníkových plynů na celorepublikové úrovni," řekl Hladík.

U programu Oprav dům po babičce nesmí domácnost vlastnit žádnou další nemovitost určenou pro bydlení, tedy byt či dům. Pokud by domácnost vlastnila například les nebo pole, omezení se na ni podle ministra nebude vztahovat. Zároveň všichni členové domácnosti musí mít v podpořené nemovitosti trvalý pobyt a využívat ji k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu. Toto omezení se podle Hladíka nevztahuje na děti, které se v průběhu této doby osamostatní.

Příspěvek 50 tisíc na každé nezaopatřené dítě

Za každé nezaopatřené dítě získá domácnost bonus 50 tisíc korun, tento bonus se vztahuje i na děti, které se narodí do roku 2030. Základní podpora v tomto programu je omezená maximálně na 50 procent přímých realizačních výdajů a zároveň maximálně na milion korun, žádat o ni mohou ekonomicky aktivní lidé. Dotace z Oprav dům po babičce se vyplácí předem a podporuje nejvyšší kategorii komplexního zateplení.

"Chci zdůraznit, že od ledna také bude ve verzi Oprav dům po babičce možnost si sáhnout na výhodný úvěr od stavebních spořitelen, tak jak jsme se na tom domluvili. U klasické Nové zelené úsporám buďto mají finanční prostředky naspořené, nebo sahají po standardních bankovních produktech," řekl Hladík.

Ve standardní Nové zelené úsporám jsou podporovány všechny kategorie zateplování, je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Na rozdíl od Oprav dům po babičce získají lidé peníze až po realizaci opatření. U obou podpor pro rodinné domy platí, že domácnosti mohou získat bonusy pro znevýhodněné regiony, stejně jako bonusy za kombinace opatření. U Nová zelená úsporám light se podle Hladíka nic nemění, připomněl, že tento program letní přestávku neměl.

Statisícový bonus za nízkopříjmové domácnosti

Dotace na zateplení u bytových domů se liší podle typu žadatele, žádat mohou osoby, společenstva vlastníků jednotek, bytová družstva nebo obce. Pro fyzické osoby a obce platí, že dostanou podporu zpětně, společenstva a družstva získají prostředky předem.

U společenstva vlastníků jednotek a bytových družstev mají žadatelé navíc nárok na bonus za nízkopříjmové domácnosti. V žádosti doloží, kolik nízkopříjmových domácností se v domě nachází, za každou vzniká nárok na bonus až 150 tisíc korun. "Nově mezi nízkopříjmové domácnosti zařadíme kromě seniorů, lidí pobírajících příspěvek na bydlení a hendikepovaných také ty, kteří pobírají přídavek na dítě. Do budoucna bychom tento parametr rádi přidali i do Nová zelená úsporám light," řekl Hladík.

Změna by se do Nová zelená úsporám light měla přidat při příští aktualizaci, kdy přesně to bude, ale neřekl.

Aby peníze "nesežrala" inflace. Investice mohou mít neuvěřitelnou podobu, radí ekonom (4. 9. 2023)

Spotlight Altuálně.cz - Dominik Stroukal | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy