Ministerstva kritizují úsporný balíček. Vadí jim vyšší renta pro Zemana i drahé pleny

ČTK Domácí ČTK, Domácí
30. 5. 2023 11:37
Ministerstva, kraje, profesní komory, nevládní organizace a další instituce žádají úpravy vládního úsporného balíčku. Ministerstvu práce se nelíbí zvýšení náhrad pro bývalé prezidenty. Zemědělci nesouhlasí se zvýšením daně z nemovitosti, konfederace zaměstnavatelů kritizuje například úpravy práce na dohodu a zástupcům krajů a samospráv se nelíbí změny v rozdělování výnosů z daní.
Foto: ČTK / Deml Ondřej

Zvýšení náhrad pro bývalé prezidenty

Ministerstvo práce a sociálních věcí v připomínkovém řízení chce přehodnotit navýšení náhrad pro bývalé prezidenty. Nyní mají nárok na měsíční rentu 50 tisíc korun a náhradu 50 tisíc korun na nájemné za kancelář a na odměnu asistenta. Vláda v balíčku předpokládá zdvojnásobení těchto částek na 200 tisíc, což je podle ministerstva velkorysé. Úřad navrhuje i úpravu u podpory na stravování pracovníků či upřesnění u některých daní. Chybí mu také hodnocení dopadů plánovaných kroků na rodiny.

To, že vládní konsolidační balíček zvyšuje rentu bývalých prezidentů zhruba na dvojnásobek, se nelíbí ani ministerstvu vnitra a ministerstvu pro místní rozvoj. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy