Šumava

Jihozápad Čech čeká od čtvrtka silný déšť, spolu s tajícím sněhem rozvodní tamní řeky

Na jihozápadě Čech bude od noci na čtvrtek do čtvrtečního odpoledne vydatně pršet. Vlivem srážek a tání sněhu se rozvodní tamní řeky, zejména pak ty, které odvodňují Šumavu a Český les. Mohou překročit první, případně i druhý povodňový stupeň, informoval ve středu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části České republiky, především v její jižní polovině, pak bude ve čtvrtek foukat silný vítr.

Upozornění před vydanými srážkami platí od středečních 22:00 do čtvrtečních 13:00 pro Jihočeský a Plzeňský kraj. Meteorologové tam předpokládají úhrny srážek nad 30 milimetrů za šest hodin. V těchto regionech se zvednou hladiny řek a počítat je s tím podle ČHMÚ do pátečního poledne. Vysoký stupeň nebezpečí rozvodnění řek platí zejména pro oblasti Prachatic, Vimperka, Domažlic, Horažďovic, Klatov a Sušice. Voda se tam může vylévat i z břehů, uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK

Stezka Luzenským údolím na Šumavě zůstane uzavřená

Ministerstvo životního prostředí jako odvolací orgán zastavilo řízení o možném zpřístupnění šumavského Modrého sloupu. Stezka Luzenským údolím na hraniční přechod s Německem tak zůstane pro turisty zřejmě zavřená, informoval mluvčí národního parku Jan Dvořák.

Šumavský park letos navrhoval otevření stezky, pokud se rozšíří klidové území rezervace. Druhou podmínkou bylo, že v národních parcích Šumava a Bavorský les bude minimálně 735 tetřevů. Při posledním sčítání z let 2016 až 2018 jich bylo 605. Ministerstvo však s návrhem nesouhlasilo. Luzenské údolí je jedním z posledních míst ve střední Evropě, kde se tetřev hlušec rozmnožuje a kde zároveň nachází i dostatek potravy.

"Odvolací orgán se právě s touto konstrukcí správy, že je možné průchod Luzenským údolím mezi Březníkem a Modrým sloupem v časově omezeném rozsahu kompenzovat formou rozšířeného klidového území v místech, kde se již tetřev vyskytuje, neztotožňuje. Má za to, že v takovém případě nejde o kompenzaci, ale činnost, kterou je správa povinna zajišťovat ze zákona," uvedl náměstek ředitele národního parku Šumava Martin Pazourek.

Cesta Luzenským údolím na hraniční přechod s Německem Modrý sloup je zavřena téměř 80 let. V minulosti byla v nepřístupném pohraničním pásmu, v posledních letech na trasu nesměli lidé hlavně kvůli možnému ohrožení populace tetřeva hlušce. Ministerstvo před třemi lety vydalo nesouhlasné stanovisko ohledně toho, jaký dopad na životní prostředí by mělo otevření stezky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat