Starostka Města Libavá Tichá, která dle policie zpronevěřila peníze, rezignovala

ČTK ČTK
19. 9. 2023 12:40
Starostka Města Libavá Tichá, která dle policie zpronevěřila peníze, rezignovala

Starostka Města Libavá na Olomoucku Štěpánka Tichá (Nezávislá Libavá), která podle policie zpronevěřila přes zfalšované brigády 407 tisíc korun z obecních peněz, se rozhodla k 30. září rezignovat na funkci v čele obce s 500 obyvateli. "Oznámím to ještě písemně," řekla v úterý Tichá. Při vyšetřování se starostka ke zpronevěře přiznala, vzniklou škodu uhradila, a státní zástupkyně proto její stíhání podmínečně zastavila. Opozičním zastupitelům se nedávno nepodařilo Tichou z funkce odvolat. Jedna ze zastupitelek, která nebyla spokojená s rozhodnutím dozorové státní zástupkyně, se obrátila na Nejvyšší státní zastupitelství. Podmíněné zastavení trestního stíhání starostky prověří krajské státní zastupitelství.

Tichá řekla, že se rozhodla rezignovat v úterý ráno poté, co o situaci v obci jednala se zástupci opozice. Vzdá se k 30. září postu starostky, mandát zastupitele si ponechá. O volbě nového starosty by mělo na podzim rozhodnout zastupitelstvo obce. Tichou se po zveřejnění informací o zpronevěře a zastavení jejího stíhání pokusili na začátku září odvolat opoziční zastupitelé, nezískali však mezi devíti zastupiteli potřebnou podporu. Tichá jim tehdy řekla, že všeho lituje, čin byl napraven a pravomocně uzavřen.

Podle usnesení žalobkyně uzavřela starostka například dohodu o provedení práce se svou matkou a svým synem, poté zadala příkaz, ať obec matce a synovi pošle peníze na bankovní účty, které ovládala; šlo o více než 160 tisíc korun. Další fiktivní práce podle spisu starostka rozepisovala na lidi z obce, kteří však o tom neměli tušení. Na jejich smlouvy si brala peníze rovnou z obecní pokladny, většinou od 6000 do 10 tisíc korun měsíčně, uvedl server Seznam Zprávy. Celková škoda byla vyčíslena na více než 400 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy