spotřeba

Domácnosti budou každý měsíc dostávat informace o spotřebě tepla a vody. Novelu schválili poslanci

Uživatelé bytů zřejmě budou dostávat údaje o spotřebě tepla a teplé vody z dálkových odečtů měřičů a indikátorů aspoň jednou měsíčně. Informační povinnost předpokládá vládní novela, kterou v pátek schválila sněmovna. Její zavedení poslanci odložili navzdory nesouhlasu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) o rok na leden 2024. Upravili také vymezení měřičů. Předlohu, která vychází z unijní směrnice, nyní posoudí Senát.

V souvislosti s odkladem informační povinnosti varoval Bartoš před rizikem pokuty ze strany Evropské unie. Poslanci se ale přiklonili k argumentu krátké doby mezi přijetím zákona a zavedením povinnosti, pokud by nastalo už od příštího roku.

Do konce roku 2026 budou muset podle sněmovních úprav novely informovat měsíčně o spotřebě pouze ti poskytovatelé služeb, kteří už budou mít instalovány měřiče s možností odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů. Povinnost tak zatím nedopadne zejména na malá společenství vlastníků jednotek nebo družstva.

Od roku 2027 se má povinnost týkat údajů z měřičů, k jejichž odečtu není nutný přístup do jednotlivých bytů nebo nebytových prostor. Od tohoto roku budou muset být měřiče s dálkovým odečtem podle energetického zákona ve všech bytových domech.

Zdroj: ČTK

Češi kvůli zdražování šetří plynem, ukázala data. Od začátku roku byla spotřeba nejnižší za pět let

Od loňského počátku zdražování a také od začátku války na Ukrajině na konci února je v Česku patrný trend úspory plynu. V květnu byla spotřeba po očištění od vlivů počasí meziročně o 9,2 procenta nižší, bez očištění dokonce o třetinu. Za prvních pět měsíců roku spotřeba meziročně klesla o 19,2 procenta, po očištění od vlivů počasí o 10,7 procenta. Celková spotřeba plynu byla v tomto období nejnižší za posledních pět let jak před očištěním, tak po očištění od vlivů počasí, uvedl v tiskové zprávě analytik společnosti Amper Meteo Petr Skalák. Češi tak zjevně začali šetřit.

U elektřiny, která také výrazně zdražila, podobný trend vysledovat nelze, což je podle Skaláka vysvětlitelné tím, že je snazší snížit potřebu ohřevu teplé vody či vytápění než šetřit v používání spotřebičů. "Například ledničku nikdo nevypne," podotkl Skalák. V květnu byla spotřeba elektřiny meziročně o 1,8 procenta nižší, po očištění o vliv počasí byla prakticky totožná. Proti rokům před epidemií covidu-19 byla spotřeba nižší před očištěním i po něm.

"Námi nasbíraná data odráží současný raketový růst cen energií, a to zejména plynu. V příštích měsících bezesporu uvidíme další pokles spotřeby související s tím, jak se postupně začne projevovat snaha firem o úspory a investice do efektivnějších technologií," uvedl předseda představenstva společnosti Amper Savings Martin Nádeníček.

Zdroj: ČTK
Pokračovat