Venezuelan sní za rok jen 12 kilo masa. Socialisté nedokážou zajistit dostatek zboží

ČTK ČTK
26. 12. 2020 15:51
Ekonomická krize, s níž se už několik let potýká Venezuela, přinesla této ropné zemi neblahé dopady v podobě nedostatku potravin, léků i benzínu. Výrazně se projevila také na jídelníčku místních obyvatel. Venezuelané v posledních letech výrazně snížili spotřebu masa.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Podle venezuelské konfederace zemědělců Confagan klesla v jihoamerické zemi spotřeba masa za posledních deset let o polovinu. Na jednoho obyvatele Venezuely tak letos připadlo v průměru 12 kilogramů masa. Informoval o tom opoziční server La Patilla. V Česku naproti tomu průměrná spotřeba masa na osobu loni činila 83 kilogramů.

Ještě v roce 2010 přitom podle předsedy venezuelské národní konfederace zemědělců Josého Agustína Campose průměrný Venezuelan ročně spotřeboval 24 kilogramů masa.

Průměr v celé Latinské Americe byl podle dva roky starých údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) asi 60 kilo masa na obyvatele. S Venezuelou se v tomto ohledu v roce 2018 mohl srovnávat jen africký kontinent, kde byla průměrná roční spotřeba masa na obyvatele asi 10,5 kilogramů.

Campos přičetl nedostatek masa ve Venezuele politice socialistické vlády, kterou z ekonomické krize v zemi viní i opozice a řada ekonomů. "Stáda dobytka se zmenšila i kvůli nedostatku léků pro zvířata, právní nejistotě pro podnikání a také kvůli krádežím dobytka. Nedostatek potravin nutí Venezuelany krást dobytek na pastvách," uvedl Campos.

Vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura částečně řeší nedostatek základního zboží v zemi přídělovým systémem. Potravinové balíčky, jejichž rozdělování má na starosti armáda, ale využívá také k politické kampani.

Před nedávnými parlamentními volbami, které velká část opozice bojkotovala jako nesvobodné a neuznala je ani Evropská unie, například místopředseda vládní strany Diosdado Cabello vyhrožoval, že kdo nepřijde k volbám, balíčky nedostane. Účast nakonec činila jen 31 procent a podle opozice byla ještě nižší.

Mohlo by vás zajímat: Nepokoje ve Venezuele? Není cesty zpět, lidem se žije každým dnem hůř a hůř, říká Rey

Už to nemůže skončit jako v roce 2014 nebo v roce 2017, kdy demonstranti odešli z ulic a nějak se žilo dál, říká Martin Rey, který ve Venezuele žil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy