Uherské Hradiště – Plány na rekonstrukci historického areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti začínají nabírat skluz. Zatím není jasné, kdy oprava ojedinělých objektů, kde v 50. letech komunisté mučili vězně, začne. Jisté ovšem je, že na opravu chybí peníze, ve státním rozpočtu na příští rok se s nimi nepočítá.
"Nejsou tam, celá věc nebude tak rychlá, jak se počítalo," řekl ministr financí Andrej Babiš. Právě on před časem toto místo navštívil a přímo v místech, kde komunisté věznili a mučili v padesátých letech své nevinné oběti, přislíbil rychlou rekonstrukci za stovky milionů.
"Do týdne by mělo být připraveno memorandum ohledně budoucího vlastnictví celého areálu," sliboval Babiš v květnu s tím, že dohoda by mohla být do konce června. "Pak bychom udělali studii využití a následně na stavebním trhu zjistili cenu rekonstrukce. Do konce roku jsme si dali cíl najít peníze," uvedl tehdy a ujišťoval, že má vždycky krátké termíny.
Babiš byl přesvědčený, že rozsáhlý areál přejde co nejdřív z vlastnictví ministerstva spravedlnosti na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který se stavebních úprav ujme.
Skutečnost je ale poněkud jiná. Dohoda, která měla být do června, ještě není a teprve podzim ukáže, jestli je vůbec možná. Hlavním důvodem jsou složité vztahy týkající se vlastnictví věznice, které zdržely i přípravu memoranda.
Nejdůležitější klíč drží v ruce předsedkyně soudu v Uherském Hradišti Hana Kurfiřtová, bez jejíhož souhlasu stát areál nezíská. Trvá na tom, aby se z části areálu stalo nové sídlo soudu a některých dalších státních institucí. Ještě před jejím souhlasem ale musí na navrhované řešení kývnout zastupitelstvo Uherského Hradiště, které se sešlo v červnu a další jednání má naplánované na září.
Memorandum není odsouhlaseno
"Stále čekáme na odsouhlasení memoranda městem. Poté budeme moci rozjet podpisové kolečko, převod na stát, analýzu všech možností rekonstrukce a další věci," uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.
Podle návrhu dohody, který mají HN k dispozici, má být část věznice zachována a využita pro nové muzeum totality.
Pokud jde o zbývající část areálu, v dohodě se přímo nemluví o tom, že by měl v budově sídlit soud. To může všechno zkomplikovat. Návrh zatím mluví jen o tom, že je "žádoucí optimalizovat rozmístění státních institucí, například možným využitím zbývající části areálu věznice".
Slib ministra Babiše o rychlé rekonstrukci bere každopádně za své. Kritici ho přitom od začátku podezřívali i obviňovali, že mu jde jen o předvolební kampaň a voliče ve Zlínském kraji, kde areál sídlí.
"S volbami to nemá nic společného. Já dělám věci proto, abych je udělal," hájí se s odstupem času Babiš a tvrdí, že vše komplikují složitá jednání i to, že se musí domluvit hodně státních institucí mezi sebou. Zároveň upozorňuje, že ještě před věznicí dá peníze na památník zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati v blízkém Zlíně.
"Nastartoval jsem vznik tohoto památníku, teď už se soutěží stavební práce a příští rok bychom ho mohli postavit,“ popisuje. Památník už dříve existoval, jenže komunistický režim ho necitlivě upravil a udělal z něj v roce 1953 Dům umění se sídlem filharmonie. Ten fungoval ještě před dvěma lety. Plánovaná rekonstrukce za necelých 60 milionů vrátí památníku původní podobu a umístí do něj i letadlo, ve kterém v roce 1932 Tomáš Baťa zahynul. Půjde ale o repliku, původní letadlo bylo už dříve zničeno.