Komunistický kriminál: Elektrošoky a popravy nevinných. Zapomeneme?

Komunistický kriminál: Elektrošoky a popravy nevinných. Zapomeneme?
V padesátých letech v období nejtužších politických procesů zde byla mučena, vězněna a popravena řada nevinných lidí.
Pro dva z posledních pamětníků, bývalé vězně z Uherského Hradiště, není jednoduché vzpomínat na to, co zde prožili. Po více než padesáti letech vyprávějí děsivé příběhy o tom, co se za těmito zdmi dělo.
Pan Miroslav Pištěk (81) dodnes neví, za co se vlastně za dráty hradišťské věznice dostal. V září roku 1948 jej zatkli v zahradnictví, kde tehdy pracoval, a odvezli rovnou k výslechu. 14 vyšetřovatelů najednou jej dlouhé hodiny nutilo dosvědčit, že v rámci Slováckého kroužku, který v Hradišti pomáhal provozovat, se dopouštěl protistátní činnosti. Ve 4 hodiny ráno jej zřízenci dovlekli na celu a následující tři dny výslechy pokračovaly. Do dnešního dne neví, co tehdy vůbec chtěli slyšet. Dostal šest let, které si odseděl na Borech a odpracoval v Jiřetíně a Jáchymově.
Bylo mu tehdy rovných dvacet a o politiku se vůbec nezajímal. Chodil s holkou, jejíž švagr měl příbuzné na Západě a byl členem skautského oddílu, Víc nic.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
24. 3. 2010 11:15
Budova bývalé věznice v Uherském Hradišti je chátrající stavbou s pohnutou historií a nejasnou budoucností. V padesátých letech zde byli drastickým způsobem mučeni političtí vězni. Někteří z nich výslechy nepřežili, jiní byli popraveni. Dnes je objekt ve vlastnictví Ministerstva spravedlnosti, které nejdřív zvažovalo jeho dražbu, ale později se dohodlo s hradišťskou radnicí o odprodeji za polovinu odhadní ceny a využití budovy pro nekomerční účely.

Převod však zablokovalo Ministerstvo financí s tím, že dohoda je nezákonná.

Do věci se tedy vložili místní lidé s Iniciativou za důstojné využití věznice, zachování piety a zbudování muzea. Jejich návrhy a petici ke stažení naleznete uvnitř.

Ve fotogalerii můžete také nahlédnout do života bývalých politických vězňů a podívat se, jak to vypadá na místě, kde se k vyšetřování smyšlených zločinů používaly elektrošoky a kde vznikla idea železné opony.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy