Vsetín - Masarykovo gymnázium a Střední zdravotnická škola ve Vsetíně přivítaly 1. září studenty jako jedna instituce.
Sloučení škol, o němž se rozhodovalo letos na jaře, vyvolávalo bouřlivé debaty. Mnoho studentů i pedagogů gymnázia se stavělo proti.
První společný školní den ale proběhl bez jakýchkoliv viditelných změn. Ředitel gymnázia a nyní i zdravotnické školy Dalibor Sedláček přivítal studenty projevem přes školní rozhlas.
"Po sloučení dvou škol vstupujeme do nového roku s novým názvem Masarykovo gymnázium, Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Vsetín. Z pohledu studia se ale pro vás nic nezmění," zaznělo v projevu ředitele.
Sedláček také uvedl, že každá ze škol má svůj vlastní vzdělávací program, takže žádné společné předměty studenti mít nebudou.
Učební osnovy se nezmění
"Jediné, čeho jsem při sloučení využil, je aprobace učitelů. Dva učitelé z gymnázia budou učit celkem šest vyučovacích hodin na zdravotnické škole a dva učitelé se střední zdravotnické školy budou na gymnáziu učit asi osm vyučovacích hodin," řekl Sedláček a dodal, že se jedná o fyziku a tělesnou výchovu.
Z ankety mezi studenty a zaměstnanci obou škol o tom, jak vnímají první společný den, vyplynulo, že zatímco na zdravotnické škole se ke sloučení stavějí jednoznačně kladně a považují ho za přínosné, na gymnáziu byly názory značně rozporuplné.
Podívejte se na první školní den prezidenta Zemana
Pro zdravotnickou školu je sloučení výhodné
"Osobně se mě sloučení nijak nedotkne. Změna to pro mě není a na studenty jsem se těšila jako každý rok. Tady byli všichni vůči sloučení naladění pozitivně," řekla odborná vyučující ze zdravotnické školy Jana Deylová.
"U nás při rozhodování o sloučení všechno probíhalo v pohodě až na to, že jsme cítili docela nevraživost ze strany lidí z gymplu, kteří s tím nesouhlasili," řekl osmnáctiletý student Tomáš ze zdravotnické školy.
"Byla jsem proti sloučení, podepsala jsem i petici, protože si myslím, že sloučením se může snížit úroveň gymnázia. Ale vypadá to, že letos nějaké výrazné změny nebudou a protože už jsem ve čtvrťáku, myslím, že náš ročník to neovlivní," řekla studentka gymnázia Klára Miklasová.
"Sloučení se nás podle mě nijak nedotkne a už jsem si na tu myšlenku zvykl. Souhlasil jsem s ním, protože jinak by zdravotnická škola nejspíš zanikla," uvedl naopak gymnazista Marek Polčák. "Podle mě sloučení gymplu neublíží. Osnovy měnit nebudeme, takže kvalita výuky se nezhorší. Vnímám to čistě jako politické rozhodnutí, kterým netrpí ani kantoři ani studenti," přidává se učitel dějepisu na gymnáziu Dalibor Maruna.
Podle krajského radního pro školství Petra Navrátila (ČSSD) bylo sloučení škol nejlepším východiskem. Poukázal také na ubývání studentů, kvůli němuž kraj slučoval školy již v minulosti.
Hlavním důvodem sloučení je podle něj snaha o udržení obou škol. Zejména zdravotnické škole ubývají studenti, loni otevřela jen jednu třídu, přitom je nezbytná pro místní nemocnici, která z ní čerpá svůj personál.
Proti sloučení byl velký odpor
Naopak iniciativě proti spojení škol vadí především ukvapenost rozhodnutí a jeho nedostatečné projednávání s veřejností.
Na svých webových stránkách uvádí, že změna tak razantní povahy si zaslouží přesné ekonomické analýzy a dlouhodobé politické koncepce, které v tomto případě provedeny nebyly.
Obávají se také, že se výrazně zhorší kvalita výuky a dojde k poklesu úspěšnosti studentů v celostátních srovnáváních.