gymnázium

Průměr u letošních přijímacích zkoušek v češtině je horší, v matematice lepší

Uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně bodů v češtině a více bodů v matematice než v roce 2019. Na víceletých gymnáziích se průměrný počet dosažených bodů zvedl. Vyplývá to z výsledků, o kterých ve čtvrtek informoval organizátor zkoušek Cermat. Kolik žáků u přijímacích zkoušek uspělo a kolik bodů jim stačilo k přijetí, není z údajů Cermatu zřejmé. O přijetí či nepřijetí rozhodují ředitelé jednotlivých škol, kterým dnes Cermat výsledky zkoušek předal. Jak uspěli, se uchazeči dozví nejpozději v pondělí.

Zkoušky na čtyřleté maturitní obory se konaly 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 19. a 20. dubna. Podle Cermatu se k nim přihlásilo 103 tisíc zájemců o maturitní obory, z toho přibližně 78 tisíc na čtyřleté obory a zbytek na šestiletá a osmiletá gymnázia. K přijímacím zkouškám na maturitní obory se navíc přihlásilo rovněž 1281 uprchlíků z Ukrajiny. Naprostá většina z nich se chtěla dostat na čtyřleté obory, 21 jich podalo přihlášky na víceletá gymnázia. Podle odhadu ministerstva školství je v Česku asi 25 tisíc uprchlíků ve věku středoškoláků. Ukrajinští uprchlíci, kteří se přihlásili na střední školy, dosáhli v průměru horších výsledků než ostatní uchazeči.

Uchazeči na čtyřletých oborech měli podle Cermatu správně v průměru 55,7 procenta testu z českého jazyka a 45,5 procenta v matematice. Vzhledem k tomu, že v minulých dvou letech se zkoušky konaly za odlišných podmínek kvůli opatřením proti covidu-19, srovnal Cermat výsledky se situací v roce 2019. Proti tehdejšímu roku je letos průměr v češtině o 3,4 procentního bodu horší, a v matematice naopak o 2,4 procentního bodu lepší.

Na šestiletých gymnáziích dosáhli uchazeči v češtině průměrného výsledku 59,1 procenta a v matematice 53,7 procenta. Na osmiletých gymnáziích se jim test z češtiny vydařil v průměru na 54 procent a v matematice na 44,9 procenta. 

 

 

Zdroj: ČTK

Policisté prověřují sexuální zneužívání studentek na biskupském gymnáziu na Teplicku

Policie prověřuje zneužívání nezletilých studentek na biskupském gymnáziu v Krupce na Teplicku. Ze sexuálního zneužívání dívek je podezřelý jeden z pedagogů. "Policisté stíhají pedagogického pracovníka z jednoho školského zařízení na Teplicku s tím, že v současné fázi trestního řízení nebudeme zatím poskytovat bližší informace, stejně jako vzhledem k povaze případu, ve kterém figurují nezletilé osoby," řekla policejní mluvčí Ilona Gazdošová. Policie podle mluvčí spolupracuje s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí.

Škola v prohlášení uvedla, že podala trestní oznámení na podezření zneužívání nezletilých v reakci na podněty, které získala 23. března. S ohledem na vyšetřování není škola podle ředitelky Jany Pucharové oprávněna podávat bližší informace. Doplnila, že s orgány činnými v trestním řízení plně spolupracuje a je jim připravena poskytovat maximální součinnost k řádnému vyšetření kauzy. "V návaznosti na výsledky trestního řízení přijme Škola Bohosudov veškeré potřebné kroky v této věci a vyvodí veškeré důsledky tomu odpovídající," sdělila ředitelka.

Zdroj: ČTK
Pokračovat