Praha - Vláda v pondělí schválila návrh ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO), který odmítl vyhlásit otevřenou soutěž na sanační práce na zavalené dálnici D8 u obce Dobkovičky v Ústeckém kraji.
Tendr za 72 milionů korun tak Prachař může bez výběrového řízení svěřit společnosti Eurovia CS. Firma má stabilizovat sesuv zeminy, který loni v červnu zavalil rozestavěnou autostrádu.
"Rok a čtvrt tam ten zával leží, brání dalšímu pokračování výstavby této důležité dálniční komunikace," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. "Já jsem rád, že vláda dnes přijala rozhodnutí, které umožní, abychom se konečně tím sesuvem začali intenzivně a prakticky zabývat," dodal.
Firma se soudí o miliardy
Eurovia staví samotnou dálnici D8, zároveň se přitom se státem soudí o miliardy korun kvůli zvlněnému úseku dálnice D47. Server Týden.cz přitom v pondělí dopoledne uvedl, že mu Prachař potvrdil původně tajnou schůzku se zástupci Eurovie z minulého týdne.
Server upozornil na to, že se tak mělo stát v době, kdy se poslanci usnesli, že problematickou D47 prověří vyšetřovací komise Sněmovny. Sobotka měl v reakci na to uvést, že bude po Prachařovi požadovat vysvětlení okolností a důvodů schůzky.
Skutečností, že Eurovia je zhotovitelem zavalené dálnice, a také nedostatkem času ministerstvo odůvodnilo to, proč zakázku nepošle do standardního otevřeného výběrového řízení.
V rámci ní by měla firma odtěžit nestabilní zeminu, stabilizovat svah a vytvořit retenční nádrž pro shromažďování dešťové vody. Současná zakázka, jejíž součástí je odtěžení části svahu, má podle ministerstva pouze zabránit dalším hrozícím sesuvům. Pro další stavební práce, které nebudou po stabilizaci svahu tak urgentní, bude úřad dodavatele vybírat později.
Nedostatek času
Kvůli nedostatku času požadoval ministr po hejtmanovi Ústeckého kraje vyhlášení stavu nebezpečí, který by ministerstvu dal volnou ruku při zadání zakázky na odstranění závalu. Koncem září ale hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) ministerskou žádost zamítl s tím, že pro ni neexistují zákonné důvody.
"Likvidaci sesuvu a realizaci sanačních prací je potřeba zahájit ihned. Jakékoliv zdržení může mít v konečném důsledku nepříznivý vliv na životy a zdraví obyvatel níže položené obce a stejně tak způsobit škody na jejich majetku a dálničním tělese," uvedlo v materiálu ministerstvo dopravy.
Na nebezpečí dalšího sesuvu zeminy poukazují geologické posudky už od loňského léta, až do letošního roku se ale v místě sesuvu žádné kroky pro jeho odstranění neuskutečnily. Firmu pro geologický průzkum začalo Ředitelství silnic a dálnic shánět letos v březnu.
Původní suma: 90 milionů
Stanovená cena zakázky vychází podle ministerstva z projektu zpracovaného společností AZ Konzult, která prováděla geologický průzkum nestabilního svahu. Firma zakázku vyčíslila na skoro 90 milionů korun.
Konečných 72 milionů, které ministerstvo považuje za maximální sumu, odpovídá 20procentnímu snížení ceny, kterého by úřad údajně měl dosáhnout, kdyby zakázku soutěžil v otevřeném řízení, dodalo v materiálu ministerstvo.
Kromě rozestavěné dálnice zavalil utržený svah zhruba 200metrový úsek železniční trati mezi Úpořinami a Chotiměří a poškodil zařízení kamenolomu Dobkovičky. Na nevhodně vybranou trasu dálnice dlouhodobě upozorňovali ekologové ze sdružení Děti Země. Podle nich už v roce 2005, kdy se o budoucí dálnici jednalo, upozorňovali geologové na riziko půdních sesuvů.